więcej...
FC Basel zdobywca Pucharu Szwajcarii 2010
      Sport: piłka nożna
Puchar Szwajcarii
Puchar Szwajcarii jest rozgrywany od 1925. Do tej pory 16 drużyn zdobyło ten puchar. 19 razy puchar zdobył zespół z Zurychu Grasshopper Club Zürich (GCZ). FC Sion zdobywał to trofeum 12 razy. Był pierwszym klubem z niższej klasy, który zdobył Puchar Szwajcarii w 2006 r., pokonując Young Boys Bern w rzutach karnych 5 : 3. Ale w ostatnich latach najczęściej zdobywało je FC Basel, które było zdobywcą pucharu w 2012 r. i podobnie jak w 2006 r. FC Sion pokonał YB Berno, tak FC Basel wygrał w finałowym meczu z FC Luzern 5 : 3 po rzutach karnych (przez 6 lat nie było wyłonienia zdobywcy pucharu w rzutach karnych).

Puchar sponsoruje firma Würth, dlatego nazywa się Würth Schweizer Cup.

Tegorocznym zwycięzcą pucharu jest drużyna FC SION, która w finale pokonała FC Basel 1893 wygrywając na stadionie przeciwnika w Bazylei 3 : 0.

W 2014 r. puchar trafił w ręce piłkarzy FC Zurich po wygranej z drużyną FC Basel 1893 - 2 : 0 w dogrywce.

W 2013 roku zwycięzcą pucharu była po raz 8. drużyna FC Zurych, która zdobyła to trofeum znów po 9 latach.

W finale pokonała drużynę FC Basel. Mecz finałowy zakończył się wynikiem 2 : 0. Do roztrzygnięcia spotkania potrzebna była dogrywka. Drużyna z Bazylei grała w 9, po tym jak czerwone kartki zobaczyli Gaston Sauro w 66 minucie i Giovanni Sio w 99 minucie. Obie bramki dla zespołu z Zurychu zdobył reprezentant SzwajcariiMario Gavranović w 100 i 114 minucie spotkania. Oto 16 drużyn, które zdobyły Puchar Szwajcarii od momentu jego rozgrywania: Mecze finałowe Pucharu Szwajcarii w ostatnich latach:

16.05.2012    FC Basel 1893 (ASL)       -   FC Luzern (ASL)                    5 : 3
29.05.2011    FC Sion (ASL)                   -   Neuchâtel Xamax FC (ASL)   2 : 0
09.05.2010    FC Basel 1893 (ASL)       -   FC Lausanne-Sport (ChL)     6 : 0
20.05.2009    BSC Young Boys (ASL)      -   FC Sion (ASL)                       2 : 3
06.04.2008    AC Bellinzona (ASL)          -   FC Basel 1893 (ASL)           1 : 4
28.05.2007    FC Basel 1893 (ASL)       -   FC Luzern (ASL)                    1 : 0
17.04.2006    BSC Young Boys (ASL)      -   FC Sion (ChL)                       4 : 6
16.05.2005    FC Zürich (ASL)                -   FC Luzern (ChL)                    3 : 1
12.04.2004    Grasshopper Club Zürich  -   FC Wil 1900 (ChL)               2 : 3
11.05.2003    FC Basel 1893 (ASL)       -   Neuchâtel Xamax FC (ASL)    6 : 0

Wykaz meczów pucharowych w sezonie 2011/2012 znajduje się na stronie pucharu 2012, a meczów pucharowych z sezonu 2010/2011 na stronie pucharu 2011.

Dla porównania zamieszczamy tu opis rozgrywek pucharowych z sezonu 2003/2004.