Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Trzęsienie ziemi w Szwajcarii Trzęsienie ziemi w Szwajcarii. W ostatnich dniach trzęsie się ziemia w kantonie Valais na południu Szwajcarii. We wtorek na południe od góry Wildhorn na Wyżynie Berneńskiej zatrzęsła się ziemia o...
  • Druga tura wyborów do Rady Stanów Nie wszędzie udało się uzyskać wyniki za pierwszym razem. Poniżej kantony w których będzie druga tura wyborów do Rady Stanów oraz data ich przeprowadzenia: Argowia – 24.11.2019 Bazylea-Kraj – 24.11.2019...
  • Szwajcarskie partie po wyborach Szwajcarskie partie po wyborach do Rady Narodowej 20 października 2019 r. Ponieważ wybory Rady Stanów nie zakończyły się jeszcze – będzie druga tura wyborów to dziś skupimy się na pełnych...
  • Skład osobowy nowej Rady Narodowej Poniżej prezentujemy listę wszystkich osób, które od społeczeństwa uzyskały mandat do zasiadania w Radzie Narodowej: Pierwsze zestawienie obejmuje wszystkie nowo wybrane osoby, które dotychczas nie były obecne w szwajcarskim parlamencie....
  • Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety. Federalna Komisja ds. Kobiet (Eidgenössische Kommission für Frauenfragen EKF) podała dane statystyczne dotyczące udziału kobiet w wyborach 2019 r. Z zestawienia...
  • Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Niezależna szwajcarska organizacja Vimentis opracowała przed laty specjalny program wspomagający wybór kandydatów. Jego działanie polega na tym, że osoba używająca programu określa...
  • Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Wczoraj Unia Europejska w specjalnym komunikacie unijnego komisarza ds. finansów oznajmiła, że Szwajcaria została definitywnie usunięta z szarej listy rajów podatkowych i to przed...
  • Nagroda Nobla z fizyki dla Szwajcarów Nagroda Nobla z fizyki dla Szwajcarów. Dziś ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2019. Tę wyjątkową nagrodę w wysokości ok. 908 000 franków otrzymali po połowie kanadyjski...
  • Szwajcaria kupi myśliwce za 6 miliardów Szwajcaria kupi myśliwce za 6 miliardów franków. Dziś Rada Stanów zaakceptowała plan zakupu samolotów bojowych dla szwajcarskiego lotnictwa wojskowego. Plan przedstawiła minister obrony Viola Amherd. Plan ten przewiduje zakup samolotów...
  • Aplikacja „Travel Admin” już dostępna Aplikacja „Travel Admin” już dostępna. Federalny Departament Spraw Zagranicznych EDA (szwajcarski MSZ) udostępnił wszystkim obywatelom bezpłatną aplikację telefoniczną o nazwie „Travel Admin„. Aplikacja ta pozwala posiadaczom telefonów komórkowych dokładnie rozplanować...

1 sierpnia – Swięto Narodowe Konfederacji Szwajcarskiej

1 sierpnia – Swięto Narodowe Konfederacji Szwajcarskiej
Sierpień 01
23:43 2012

1 sierpnia to dzień szwajcarskiego święta narodowego

Obchodzone jest we wszystkich kantonach z wielką pompą. Ustanowione zostało w roku 1891 w 600. rocznicę założenia Konfederacji Szwajcarskiej. Od tej pory 1 sierpnia jest najważniejszym świętem państwowym, aczkolwiek jeszcze nie dawno obchodzone ono było nie we wszystkich kantonach jako dzień ustawowo wolny od pracy. 1 sierpnia stał się dniem wolnym od pracy dla wszystkich Szwajcarów dopiero w 1994 r.

Każdego roku 1 sierpnia Prezydent Konfederacji lub członek Rady Federalnej, wygłasza przemowę z miejscowości, gdzie wszystko się zaczęło, czyli z łąki Rütli (Rütliwiese), nad Jeziorem Czterech Kantonów, poniżej Seelisberg, gdzie w 1291 r. spotkali się przedstawiciele 3 kantonów: Uri, Schwyz i Unterwalden, by uzgodnić wspólne działania zjednoczonymi siłami w obronie swoich kantonów przed wszelkimi najeźdźcami. To tu zapisano słowa: „Chcemy być jednym narodem braci, którzy się nie rozdzielą w potrzebie i zagrożeniu„.

Rütliwiese to świętość narodowa. Dlatego nie zezwala się na zabudowę tego terenu. Już w roku 1859 dzięki zbiórce dzieci szkolnych wykupiono ten teren i podarowano Konfederacji z żądaniem, by nigdy nie zabudowano tego terenu, by pozostał taki jak przed wiekami.

Dziś jest to ciche miejsce nad jeziorem, dostępne za pomocą statków (mała przystań), z małym muzeum historii Szwajcarii, jednym lokalem gastronomicznym, trzema źródłami i dużym polem piknikowym. Oczywiście nie ma możliwości dojazdu samochodem do łąki. Tylko statkiem i pieszo z Seelisberg albo z Trub – około godziny spaceru.

Miejsce to jest pokazywane oficjalnym gościom zagranicznym, jako szczególne miejsce w historii Szwajcarii. Byli tu różni wielcy tego świata, łącznie z królami, na czele z królową brytyjską Elżbietą II.

Tego dnia politycy wszelkiego szczebla przemawiają. Oczywiście nie można sobie wyobrazić święta narodowego bez fajerwerków, lampionów i świateł w górach. To zawsze największa atrakcja dla dzieci. W niektórych latach z uwagi na panującą suszę wprowadzało się z tego powodu zakaz używania ogni sztucznych, dlatego w niektórych miejscowościach użycie fajerwerków bywało niemożliwe. Naturalnie największe pokazy ogni sztucznych są urządzane niezależnie od pogody w Zurychu, czy Genewie, albowiem urządzane są nad jeziorami i chronione przez zastępy strażackie. W tym roku w 10 kantonach był wprowadzony zakaz używania sztucznych ogni m.in. w kantonach: Zurych, St. Gallen, Genewa, Gryzonia (choć kilka gmin wydało zgodę na fajerwerki), Valais, Ticino. Dlatego tak duża ilość osób wzięła udział w obchodach w Bazylei (120.000 osób), gdzie 25 minutowy seans fajerwerków wystrzeliwanych ze statków zacumowanych na Renie między głównymi mostami miasta obejrzały dziesiątki tysięcy ludzi.

Coraz bardziej popularny jest tzw. brunch świąteczny, czyli poczęstunek podawany przez rolników specjalnie na tę okazję przygotowany dla osób, które wcześniej się zaanonsują w wybranych 400 gospodarstwach rolnych. Tego dnia większość Szwajcarów odwiedza swoje ulubione miejsca związane z historią kraju, gdzie organizowane są przeróżne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Na śniadanie nie powinno zabraknąć małych bułeczek pieczonych specjalnie na tę okazję z motywami szwajcarskimi i oczywiście z wetkniętą miniaturową flagą Szwajcarii. Wieczorem ważniejsze obiekty w kraju oświetlano specjalną iluminacją, w której najważniejszym elementem był oczywiście biały krzyż na czerwonym tle.

Tego dnia większość członków Rady Federalnej wygłasza przemówienia na wiecach w różnych miejscach Szwajcarii. Oczywiście najważniejsze przemówienie to to wygłoszone na łące Rütli. W tym roku wygłosił je Johann Schneider-Ammann. Tegoroczne spotkanie na łące było poświęcone między innymi piłce nożnej, dlatego w uroczstości wziął udział prezes Szwajcarskiego Związku Piłki Nożnej Peter Gilliéron oraz znani reprezentanci Szwajcarii w piłce nożnej obecni i byli. Poprzedniego dnia radny Schneider-Ammann był w Gruyeres (FR), gdzie mówił na temat miejscowych spraw. Rankiem był na tradycyjnym brunchu w gospodarstwie rolnym w Sörenberg (LU). Tegoroczne uroczystości na łące Rütli były wyjątkowo spokojne. W przeciwieństwie do ostatnich lat – nie zakłócili ich prawicowi ekstremiści. Policja kontrolowała osoby udające się na uroczystości i nie dopuściła do przedostania się osób niepożądanych.

Eveline Widmer-Schlumpf przemawiała w Arch (BE), gdzie powiedziała, że nie widzi zagrożenia dla szwajcarskiej tożsamości. Miejscowość ta obchodzi właśnie 777 lat istnienia. W dniu święta przemawiała w Bellwald (VS).

Simonetta Sommaruga przemawiała na wiecu w Farvagny (FR), gdzie przed laty uczyła muzyki w miejscowej szkole, twierdząc, że kraj o silnej tożsamości poradzi sobie z przeciwnościami losu. Wspomniała wprowadzone dopiero w 1971 r. prawo kobiet do głosowania oraz tajemnicę bankową jako silne elementy tej tożsamości.

Alain Berset podkreślił w Stansstad (NW), że kombinacja tradycyjnych wartości i spojrzenia w przyszłość gwarantują Szwajcarii pomyślność w trudnych czasach. Wieczorem był w Moudon (VD), gdzie przemawiał przed tysiącem osób. Rozmawiał także z rodzianmi poszkodowanych w katastrofie kolejowej w Granges-pres-Marnand. W Rümlang (ZH) na wiec przygotowano 600 kiełbasek i 120 steków, ponieważ spodziewano się znacznie liczniejszej publiczności niż w latach poprzednich.

Didier Burkhalter przebywający w solicy Łotwy Rydze bronił układów bilateralnych z Unią Europejską jako niezbędnych elementów do pomyślnego rozwoju Szwajcarii, ale zastrzegł, że to naród jako suweren będzie miał we wszystkich tych układach decydujące słowo.

Doris Leuthard obchodziła święto w miejscowości Lavizzara w Ticino.

Prezes partii CVP Christophe Darbellay wypowiadał się w Saas-Balen (VS) na temat patriotyzmu i nie zgadzając się z wypowiedzami ministra Burkhaltera.

Prezes partii SP Christian Levrat w telewizyjnym przekazie stwierdzi, że Szwajcarzy mają wiele powodów do dumy m.in. system emerytualny i edukacyjny. Uważa jednak, że sprzeciw wobec obcych potęg, tajemnica bankowa i przysięga z Rütli do nich nie należą.

Były członek Rady Federalnej Christoph Blocher w Salmsach (TG) wypowiadał się przeciwko obcym siłom, wzywając do powstania, twierdząc, że jesteśmy w stanie wojny gospodarczej. W dniu święta odwiedził Altstätten (SG), Flumserberg (SG) i Berg am Irchel (ZH).

Maya Graf, przewodnicząca Rady Narodowej na wiecu w Zuzngen (BL), optowała za demokracją, która będzie dzielona przez wszystkich i stosowana przez wszystkich.

W największym szwajcarskim mieście w Zurychu nie było żadnego członka Rady Federalnej. Tu na placu Bürkliplatz przemawiał do zebranych 58. opat z klasztoru Einsiedeln Martin Werlen oraz miejscowy radny Rady Narodowej.

Prezydent Konfederacji Ueli Maurer w przemówieniu do narodu porównał Szwajcarię do biblijnego Dawida, opierającego się naciskom i wpływom Goliata, czyli zagranicy – światowych potęg naciskających na Szwajcarię, by dostosowała swoje tradycje i przepisy do ich wymagań. Prezydent odwiedził 9 miejscowości w ramach lansowanego od wiosny projektu „Tour des Communes„. Rozpoczął w wigilię święta od miasta Biel/Bienne (BE), gdzie czekało na niego ok. 200 osób, w tym przeciwnicy służby wojskowej, zrzeszeni w GSoA, (przywitali go pistoletami i karabinami na wodę) i młodzi zieloni nie zgadzający się z jego poglądami. Drugim etapem była miejscowość Val de Ruz (NE), następnie Port Valais (VS) nad Jeziorem Genewskim. W dniu święta narodowego był w kantonie Appenzell Innerrhoden (miejscowość Gonten), następnie odwiedził Obersiggenthal (AG). W Rapperswil na placu Fischmarkt nad jeziorem wygłosił przemówienie, potem udał się do Brigels w Gryzonii, nastęnie do Sessa w Ticino i wieczorem do Zweisimmen (BE). Transportował go helikopter szwajcarskiej Luftwaffe (Ueli Maurer jest jednocześnie ministrem obrony).

A teraz zaskakująca ciekawostka:
Kilka lat temu przeprowadzono uliczną ankietę wśród mieszkańców, która wykazała, że tylko 3 % mieszkańców zna pełny tekst hymnu Szwajcarii. Inna sprawa, że tekst jest dość długi i trudny, a część ankietowanych, mimo posiadania szwajcarskiego obywatelstwa, to cudzoziemcy, których hymn i historia Szwajcarii nie obchodzą za bardzo.

Co roku w dniu święta narodowego wybucha dyskusja na temat hymnu. Pojawia się wielu zwolenników zmiany hymnu na inny – łatwiejszy, bardziej zrozumiały dla współczesnych, po prostu na łatwy i nowoczesny. Ale w sondażach wciąż przeważają zwolennicy dotychczasowego hymnu – to nasza tradycja!

Wszystkim Szwajcarom, mieszkającym w najróżniejszych zakątkach świata, składamy tą drogą życzenia wszystkiego najlepszego! Sympatykom naszych stron i miłośnikom Szwajcarii równie serdecznie życzymy wiele radości i spotkania na następnych obchodach naszego święta w Szwajcarii 1 sierpnia 2014 r.

Podobne wpisy

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzy!

Jeszcze nie ma komentarzy ale moze chcesz dodac swoj?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,8767 PLN zmiana: -0,03 %

Index SMI Zurych: 10 326.78 zmiana: +0,08 %