Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Miejscowość BUCHS w pobliżu Aarau w kantonie Argowia przeżyła dziś alarm bombowy. Tuż przed południem zarządzono ewakuację budynku w którym znajduje się posterunek miejscowej policji...
  • Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Dziś w nocy ok. 3.00 na dworcu kolejowym w Bazylei doszło do pożaru. Z nieustalonych jeszcze przyczyn zapalił się dach nad przejściem do peronów...
  • Prezentacja nowego banknotu 100 franków Prezentacja nowego banknotu 100 franków. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomasa Jordana. Na konferencji tej zaprezentowano oficjalnie nowy banknot 100 franków, który zamyka...
  • Ofiara śmiertelna osuwiska w Gadmertal Ofiara śmiertelna osuwiska w Gadmertal W dolinie Gadmer w pobliżu mostu turystycznego Triftbrücke u wylotu przełęczy Susten doszło dziś rano ok. 10.40 do osuwiska kamieni. Na nieszczęście w rejonie osuwających...
  • Staruszek zastrzelił 81-letnią żonę Staruszek zastrzelił 81-letnią żonę i sam popełnił samobójstwo. W dzielnicy Albisrieden w Zurychu doszło dziś rano do tragedii. Jeden z mieszkańców osiedla ok. 9.00 powiadomił policję, że z sąsiedniego mieszkania...
  • Liczba mieszkańców Szwajcarii to 8,5 mln osób Liczba mieszkańców Szwajcarii to 8,5 mln osób. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny w Neuchâtel w ostatnim dniu ubiegłego roku Szwajcaria liczyła dokładnie 8 544 500 osób. Przez rok liczba mieszkańców wzrosła...
  • Federalne święto walk i gier alpejskich Szwajcarii Federalne święto walk i gier alpejskich Szwajcarii (Eidgenössisches Schwing- und Älplerfest) odbyło się w weekend w mieście Zug. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Szwajcarii. Odbywa się co 3...
  • Napad na samochód konwojujący gotówkę Napad na samochód konwojujący gotówkę dokonany przez nieznanych sprawców.  Działo się to ok. godz. 3.00 przy zjeździe z autostrady w pobliżu miejscowości La Sarraz (VD). Dwa samochody osobowe zajechały drogę...
  • Witaj szkoło po wakacjach! W wielu kantonach Szwajcarii dziś rozpoczął się nowy rok szkolny. Skończyły się wakacje. Do szkół powróciły dzieci. Pierwszy dzień szkoły to także problemy na drogach. Po wakacjach zaczął się normalny...
  • Trimbach: syn zaatakował i ranił rodziców oraz brata W miejscowości Trimbach w kantonie Solura 22-letni Włoch nad ranem zaatakował swoją matkę, ojca a na koniec brata. Matka została ciężko ranna, ojciec i brat średnio. Sprawca zbiegł. Ranny ojciec...

1 sierpnia – Swięto Narodowe Konfederacji Szwajcarskiej

1 sierpnia – Swięto Narodowe Konfederacji Szwajcarskiej
Sierpień 01
23:43 2012

1 sierpnia to dzień szwajcarskiego święta narodowego

Obchodzone jest we wszystkich kantonach z wielką pompą. Ustanowione zostało w roku 1891 w 600. rocznicę założenia Konfederacji Szwajcarskiej. Od tej pory 1 sierpnia jest najważniejszym świętem państwowym, aczkolwiek jeszcze nie dawno obchodzone ono było nie we wszystkich kantonach jako dzień ustawowo wolny od pracy. 1 sierpnia stał się dniem wolnym od pracy dla wszystkich Szwajcarów dopiero w 1994 r.

Każdego roku 1 sierpnia Prezydent Konfederacji lub członek Rady Federalnej, wygłasza przemowę z miejscowości, gdzie wszystko się zaczęło, czyli z łąki Rütli (Rütliwiese), nad Jeziorem Czterech Kantonów, poniżej Seelisberg, gdzie w 1291 r. spotkali się przedstawiciele 3 kantonów: Uri, Schwyz i Unterwalden, by uzgodnić wspólne działania zjednoczonymi siłami w obronie swoich kantonów przed wszelkimi najeźdźcami. To tu zapisano słowa: „Chcemy być jednym narodem braci, którzy się nie rozdzielą w potrzebie i zagrożeniu„.

Rütliwiese to świętość narodowa. Dlatego nie zezwala się na zabudowę tego terenu. Już w roku 1859 dzięki zbiórce dzieci szkolnych wykupiono ten teren i podarowano Konfederacji z żądaniem, by nigdy nie zabudowano tego terenu, by pozostał taki jak przed wiekami.

Dziś jest to ciche miejsce nad jeziorem, dostępne za pomocą statków (mała przystań), z małym muzeum historii Szwajcarii, jednym lokalem gastronomicznym, trzema źródłami i dużym polem piknikowym. Oczywiście nie ma możliwości dojazdu samochodem do łąki. Tylko statkiem i pieszo z Seelisberg albo z Trub – około godziny spaceru.

Miejsce to jest pokazywane oficjalnym gościom zagranicznym, jako szczególne miejsce w historii Szwajcarii. Byli tu różni wielcy tego świata, łącznie z królami, na czele z królową brytyjską Elżbietą II.

Tego dnia politycy wszelkiego szczebla przemawiają. Oczywiście nie można sobie wyobrazić święta narodowego bez fajerwerków, lampionów i świateł w górach. To zawsze największa atrakcja dla dzieci. W niektórych latach z uwagi na panującą suszę wprowadzało się z tego powodu zakaz używania ogni sztucznych, dlatego w niektórych miejscowościach użycie fajerwerków bywało niemożliwe. Naturalnie największe pokazy ogni sztucznych są urządzane niezależnie od pogody w Zurychu, czy Genewie, albowiem urządzane są nad jeziorami i chronione przez zastępy strażackie. W tym roku w 10 kantonach był wprowadzony zakaz używania sztucznych ogni m.in. w kantonach: Zurych, St. Gallen, Genewa, Gryzonia (choć kilka gmin wydało zgodę na fajerwerki), Valais, Ticino. Dlatego tak duża ilość osób wzięła udział w obchodach w Bazylei (120.000 osób), gdzie 25 minutowy seans fajerwerków wystrzeliwanych ze statków zacumowanych na Renie między głównymi mostami miasta obejrzały dziesiątki tysięcy ludzi.

Coraz bardziej popularny jest tzw. brunch świąteczny, czyli poczęstunek podawany przez rolników specjalnie na tę okazję przygotowany dla osób, które wcześniej się zaanonsują w wybranych 400 gospodarstwach rolnych. Tego dnia większość Szwajcarów odwiedza swoje ulubione miejsca związane z historią kraju, gdzie organizowane są przeróżne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Na śniadanie nie powinno zabraknąć małych bułeczek pieczonych specjalnie na tę okazję z motywami szwajcarskimi i oczywiście z wetkniętą miniaturową flagą Szwajcarii. Wieczorem ważniejsze obiekty w kraju oświetlano specjalną iluminacją, w której najważniejszym elementem był oczywiście biały krzyż na czerwonym tle.

Tego dnia większość członków Rady Federalnej wygłasza przemówienia na wiecach w różnych miejscach Szwajcarii. Oczywiście najważniejsze przemówienie to to wygłoszone na łące Rütli. W tym roku wygłosił je Johann Schneider-Ammann. Tegoroczne spotkanie na łące było poświęcone między innymi piłce nożnej, dlatego w uroczstości wziął udział prezes Szwajcarskiego Związku Piłki Nożnej Peter Gilliéron oraz znani reprezentanci Szwajcarii w piłce nożnej obecni i byli. Poprzedniego dnia radny Schneider-Ammann był w Gruyeres (FR), gdzie mówił na temat miejscowych spraw. Rankiem był na tradycyjnym brunchu w gospodarstwie rolnym w Sörenberg (LU). Tegoroczne uroczystości na łące Rütli były wyjątkowo spokojne. W przeciwieństwie do ostatnich lat – nie zakłócili ich prawicowi ekstremiści. Policja kontrolowała osoby udające się na uroczystości i nie dopuściła do przedostania się osób niepożądanych.

Eveline Widmer-Schlumpf przemawiała w Arch (BE), gdzie powiedziała, że nie widzi zagrożenia dla szwajcarskiej tożsamości. Miejscowość ta obchodzi właśnie 777 lat istnienia. W dniu święta przemawiała w Bellwald (VS).

Simonetta Sommaruga przemawiała na wiecu w Farvagny (FR), gdzie przed laty uczyła muzyki w miejscowej szkole, twierdząc, że kraj o silnej tożsamości poradzi sobie z przeciwnościami losu. Wspomniała wprowadzone dopiero w 1971 r. prawo kobiet do głosowania oraz tajemnicę bankową jako silne elementy tej tożsamości.

Alain Berset podkreślił w Stansstad (NW), że kombinacja tradycyjnych wartości i spojrzenia w przyszłość gwarantują Szwajcarii pomyślność w trudnych czasach. Wieczorem był w Moudon (VD), gdzie przemawiał przed tysiącem osób. Rozmawiał także z rodzianmi poszkodowanych w katastrofie kolejowej w Granges-pres-Marnand. W Rümlang (ZH) na wiec przygotowano 600 kiełbasek i 120 steków, ponieważ spodziewano się znacznie liczniejszej publiczności niż w latach poprzednich.

Didier Burkhalter przebywający w solicy Łotwy Rydze bronił układów bilateralnych z Unią Europejską jako niezbędnych elementów do pomyślnego rozwoju Szwajcarii, ale zastrzegł, że to naród jako suweren będzie miał we wszystkich tych układach decydujące słowo.

Doris Leuthard obchodziła święto w miejscowości Lavizzara w Ticino.

Prezes partii CVP Christophe Darbellay wypowiadał się w Saas-Balen (VS) na temat patriotyzmu i nie zgadzając się z wypowiedzami ministra Burkhaltera.

Prezes partii SP Christian Levrat w telewizyjnym przekazie stwierdzi, że Szwajcarzy mają wiele powodów do dumy m.in. system emerytualny i edukacyjny. Uważa jednak, że sprzeciw wobec obcych potęg, tajemnica bankowa i przysięga z Rütli do nich nie należą.

Były członek Rady Federalnej Christoph Blocher w Salmsach (TG) wypowiadał się przeciwko obcym siłom, wzywając do powstania, twierdząc, że jesteśmy w stanie wojny gospodarczej. W dniu święta odwiedził Altstätten (SG), Flumserberg (SG) i Berg am Irchel (ZH).

Maya Graf, przewodnicząca Rady Narodowej na wiecu w Zuzngen (BL), optowała za demokracją, która będzie dzielona przez wszystkich i stosowana przez wszystkich.

W największym szwajcarskim mieście w Zurychu nie było żadnego członka Rady Federalnej. Tu na placu Bürkliplatz przemawiał do zebranych 58. opat z klasztoru Einsiedeln Martin Werlen oraz miejscowy radny Rady Narodowej.

Prezydent Konfederacji Ueli Maurer w przemówieniu do narodu porównał Szwajcarię do biblijnego Dawida, opierającego się naciskom i wpływom Goliata, czyli zagranicy – światowych potęg naciskających na Szwajcarię, by dostosowała swoje tradycje i przepisy do ich wymagań. Prezydent odwiedził 9 miejscowości w ramach lansowanego od wiosny projektu „Tour des Communes„. Rozpoczął w wigilię święta od miasta Biel/Bienne (BE), gdzie czekało na niego ok. 200 osób, w tym przeciwnicy służby wojskowej, zrzeszeni w GSoA, (przywitali go pistoletami i karabinami na wodę) i młodzi zieloni nie zgadzający się z jego poglądami. Drugim etapem była miejscowość Val de Ruz (NE), następnie Port Valais (VS) nad Jeziorem Genewskim. W dniu święta narodowego był w kantonie Appenzell Innerrhoden (miejscowość Gonten), następnie odwiedził Obersiggenthal (AG). W Rapperswil na placu Fischmarkt nad jeziorem wygłosił przemówienie, potem udał się do Brigels w Gryzonii, nastęnie do Sessa w Ticino i wieczorem do Zweisimmen (BE). Transportował go helikopter szwajcarskiej Luftwaffe (Ueli Maurer jest jednocześnie ministrem obrony).

A teraz zaskakująca ciekawostka:
Kilka lat temu przeprowadzono uliczną ankietę wśród mieszkańców, która wykazała, że tylko 3 % mieszkańców zna pełny tekst hymnu Szwajcarii. Inna sprawa, że tekst jest dość długi i trudny, a część ankietowanych, mimo posiadania szwajcarskiego obywatelstwa, to cudzoziemcy, których hymn i historia Szwajcarii nie obchodzą za bardzo.

Co roku w dniu święta narodowego wybucha dyskusja na temat hymnu. Pojawia się wielu zwolenników zmiany hymnu na inny – łatwiejszy, bardziej zrozumiały dla współczesnych, po prostu na łatwy i nowoczesny. Ale w sondażach wciąż przeważają zwolennicy dotychczasowego hymnu – to nasza tradycja!

Wszystkim Szwajcarom, mieszkającym w najróżniejszych zakątkach świata, składamy tą drogą życzenia wszystkiego najlepszego! Sympatykom naszych stron i miłośnikom Szwajcarii równie serdecznie życzymy wiele radości i spotkania na następnych obchodach naszego święta w Szwajcarii 1 sierpnia 2014 r.

Podobne wpisy

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzy!

Jeszcze nie ma komentarzy ale moze chcesz dodac swoj?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,9668 PLN zmiana: +0,14 %

Index SMI Zurych: 10 079,52 zmiana: +0,15 %