Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Manifestacja w Bazylei z okazji Święta Pracy 2015
      Państwo: oficjalne święta państwowe
1 maja - Swięto Pracy w Konfederacji Szwajcarskiej
Święto Pracy jest ważnym dniem dla pracującej Szwajcarii. To dzień wolny od pracy i czas manifestacji w Polsce.

W Szwajcarii ten dzień jest dniem wolnym od pracy w kantonach: Jura, Neuchâtel, Szafuza, Turgowia, Ticino, Zurych, oraz w Bazylei-Miasto i Bazylei-Kraj.
W kantonach Argowia i Solura jest to święto przez pół dnia - Wszyscy pracują tylko do przerwy, po przerwie mają wolne.
W pozostałych kantonach jest to normalny dzień roboczy.

Związki zawodowe i partie lewicowe organizują w tym dniu manifestacje i pikniki.

Tegoroczne święto nie mogło zgromadzić tłumów z uwagi na złą pogodę. Deszcz stanął na przeszkodzie manifestacjom i piknikom. Jednak pochody 1-majowe i manifestacje się odbyły, największe oczywiście w Zurychu i Bazylei.

Tegoroczne manifestacje przeprowadzone głównie przez związki zawodowe odbywały się pod hasłem "Solidarność zamiast wykluczenia". Demonstrowano w imię sprawiedliwości socjalnej. Największa demonstracja odbyła się w Zurychu, gdzie manifestowało ok. 10.000 osób (wg organizatorów). Pochód z licznymi transparentami przeszedł przez śródmieście do placu Sechseläutenplatz. Nie obyło się bez drobnych incydentów typu obrzucanie czerwoną farbą fasad banków, czy odpalenia petard. Następnie odbyła się demonstracja na placu Helvetiaplatz. Demonstrację ubezpieczały znaczne siły policyjne. By uniknąć problemów jak w roku ubiegłym służba oczyszczania miasta - Entsorgung und Recycling Zürich prewencyjnie usunęła z okolicy wszystkie kontenery na śmieci. W zeszłym roku kontenery na śmieci stanowiły elementy barykady, jak również płonęły podpalone przez chuliganów.

W Bazylei w pochodzie wzięło udział ok. 1500 osób, które przeszły z placu Messeplatz do Marktplatz z licznymi flagami i transparentami. Tu też demonstrowano pod hasłami solidarności przeciwko niesprawiedliwości społecznej i wykluczeniu. W pochodzie uczestniczyli prominentni działacze lewicowi i związkowi.

Na wiecu we Fryburgu przemawiał szef Partii Socjalistycznej Christian Levrat, który wzywał do większej solidarności taże w stosunku do starszych wiekiem pracowników i w polityce odnośnie uchodźców. Odniósł się też do sytuacji uchodźców z Afryki na Morzu Śródziemnym, twierdząc, że Szwajcaria powinna się bardziej zaangażować w pomoc dla uchodźców z Afryki starających się dotrzeć na wyspę Lampedusa. Zwrócił też uwagę, że od 34 lat nie udaje się rozwiązać problemu dyskryminacji kobiet w kwestii równych zarobków z mężczyznami. Kobiety tracą rocznie na tym 7,7 miliarda franków.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat