Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Miejscowość BUCHS w pobliżu Aarau w kantonie Argowia przeżyła dziś alarm bombowy. Tuż przed południem zarządzono ewakuację budynku w którym znajduje się posterunek miejscowej policji...
  • Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Dziś w nocy ok. 3.00 na dworcu kolejowym w Bazylei doszło do pożaru. Z nieustalonych jeszcze przyczyn zapalił się dach nad przejściem do peronów...
  • Prezentacja nowego banknotu 100 franków Prezentacja nowego banknotu 100 franków. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomasa Jordana. Na konferencji tej zaprezentowano oficjalnie nowy banknot 100 franków, który zamyka...
  • Ofiara śmiertelna osuwiska w Gadmertal Ofiara śmiertelna osuwiska w Gadmertal W dolinie Gadmer w pobliżu mostu turystycznego Triftbrücke u wylotu przełęczy Susten doszło dziś rano ok. 10.40 do osuwiska kamieni. Na nieszczęście w rejonie osuwających...
  • Staruszek zastrzelił 81-letnią żonę Staruszek zastrzelił 81-letnią żonę i sam popełnił samobójstwo. W dzielnicy Albisrieden w Zurychu doszło dziś rano do tragedii. Jeden z mieszkańców osiedla ok. 9.00 powiadomił policję, że z sąsiedniego mieszkania...
  • Liczba mieszkańców Szwajcarii to 8,5 mln osób Liczba mieszkańców Szwajcarii to 8,5 mln osób. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny w Neuchâtel w ostatnim dniu ubiegłego roku Szwajcaria liczyła dokładnie 8 544 500 osób. Przez rok liczba mieszkańców wzrosła...
  • Federalne święto walk i gier alpejskich Szwajcarii Federalne święto walk i gier alpejskich Szwajcarii (Eidgenössisches Schwing- und Älplerfest) odbyło się w weekend w mieście Zug. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Szwajcarii. Odbywa się co 3...
  • Napad na samochód konwojujący gotówkę Napad na samochód konwojujący gotówkę dokonany przez nieznanych sprawców.  Działo się to ok. godz. 3.00 przy zjeździe z autostrady w pobliżu miejscowości La Sarraz (VD). Dwa samochody osobowe zajechały drogę...
  • Witaj szkoło po wakacjach! W wielu kantonach Szwajcarii dziś rozpoczął się nowy rok szkolny. Skończyły się wakacje. Do szkół powróciły dzieci. Pierwszy dzień szkoły to także problemy na drogach. Po wakacjach zaczął się normalny...
  • Trimbach: syn zaatakował i ranił rodziców oraz brata W miejscowości Trimbach w kantonie Solura 22-letni Włoch nad ranem zaatakował swoją matkę, ojca a na koniec brata. Matka została ciężko ranna, ojciec i brat średnio. Sprawca zbiegł. Ranny ojciec...

Targi Wynalazczości Inventions Geneva

Kwiecień 22
13:28 2014

Każdego roku zjeżdżają się do Genewy pasjonaci techniki: wynalazcy, projektanci i konstruktorzy, którzy tu przedstawiają swoje prace i poszukują sponsorów do ich wdrożenia. To największe na świecie targowisko pomysłów i wynalazków.

Ubiegłoroczne 41. targi odbyły się w dniach 10 – 14 kwietnia 2013 r. jak zwykle w hali Palexpo w Genewie na powierzchni 8500 m2. Udział wzięło 725 wystawców z 45 krajów, przedstawiających 1000 wynalazków. Większość prezentujących wynalazki (76 %) to firmy i instytuty badawcze, a tylko 24 % to osoby prywatne. 91 % uczestników było spoza Szwajcarii. Najwięcej wystawców pochodziło z Azji i Bliskiego Wschodu – 58 %, 38 % z Europy a tylko 5 % z pozostałych kontynentów. Targi obejrzało ponad 60.000 osób, z czego 65 % to Szwajcarzy, a 42 % to przedsiębiorcy.

Najciekawsze wynalazki są oczywiście nagradzane. Same targi są pod patronatem rządu Szwajcarii, kantonu i miasta Genewa. Zarówno Konfederacja, jak i kanton Genewa oraz miasto Genewa przyznają nagrody wybitnym wynalazcom. Ale nagród zawsze jest dość dużo – liczba fundatorów stale rośnie. Polacy także biorą udział w targach już od wielu lat.

Ubiegłorocznym laureatem Grand Prix została rumuńska firma MB TELECOM za mobilne urządzenie do „prześwietlania” samolotów. To bardzo przydatne urządzenie pozwalające sprawdzić cały samolot ze wszystkimi jego elementami do wielkości 0.5 mm bez stosowania metod inwazyjnych. Szczególnie przydatne na lotniskach, punktach celnych i służbach wojskowych i liniach lotniczych. Urządzenie zamontowane na ciężarówce pozwala prześwietlić każdy samolot, niezależnie od jego wielkości.

Nagrodę publiczności otrzymała firma One Earth Design z Hong Kongu za piekarnik elektryczny zasilany energią słoneczną.

Nagrodę światowej Organizacji Własności Intelektualnej OMPI (jednego z patronów wystawy) otrzymali Bostan i spółka z Mołdawii za wiatrak do produkcji energii elektrycznej, zmieniający swoją pozycję w zależności od kierunku wiatru i wytwarzający 10 kW energii elektrycznej przy wietrze od 11 m/s.

Nagrodę OMPI dla najmłodszego wystawcy otrzymał Szwajcar Ken Jaunin za system mebli modułowych, natomiast nagrodę dla najlepszego wynalazku wystawionego przez kobietę otrzymała Merfat Shirbini z Arabii Saudyjskiej za system rozpoznawania ośmiu kolorów przez niewidomych.

Nagrodę kantonu Genewa otrzymał Szwajcar Markus Bard za bambusową płytę do budowy mebli.

Nagrodę miasta Genewa otrzymała rosyjska firma VDM-Technology za generator energii elektrycznej o wysokiej wydajności za pomocą wiatraka.

Nagrodę prasy międzynarodowej otrzymała rumuńska firma Gnosis Kernel za opracowanie metody i systemu obsługi kart magnetycznych w bankomatach zapewniającej bezpieczeństwo ich użycia przed kradzieżą danych.

W trakcie wystawy prezentowane były przeróżne wynalazki i pomysły. Do ciekawszych można zaliczyć urządzenie o nazwie „Rollkers„, czyli podeszwy do butów z rolkami pozwalające na chodzenie z szybkością 10 km/godz., turbinę wiatrową do wytwarzania energii elektrycznej napędzaną w poziomie o większej wydajności niż tradycyjne napędzane w pionie, a także silnik napędzany przez magnetyczny rotor dający bezpłatną energię.

40 Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie odbyła się w dniach od 18 do 22 kwietnia 2012 r. w hali nr 7 PALEXPO w Genewie na powierzchni 8.500 m2. Swoje pomysły przedstawiło 789 wystawców z 46 krajów i 5 kontynentów, łącznie około 1000 wynalazków. W ubiegłym roku była podobna liczba 765 wystawców z 45 krajów i wynalazków (blisko 1000). Po raz pierwszy w wystawie uczestniczyło przedstawiciele Tajlandii, Nigru, Turcji i Sudanu.

Większość, bo 82 % wystawców to przedsiębiorstwa i instytuty naukowo-badawcze, 18 % wystawców to osoby prywatne. Targi obserwowało 650 dziennikarzy ze wszystkich kontynentów.

Targi otwarte były w godzinach 10.00 – 19.00, a w niedzielę od 10.00 do 18.00. Wstęp kosztował 14 CHF dorośli, 8 CHF dzieci. Wystawę odwiedziło ok. 60.000 osób, czyli ponad 10 razy mniej niż na autosalonie. Ponad połowa (55 %) to profesjonaliści, interesujący się wynalazkami zawodowo – przedstawiciele różnych instytucji i firm zajmujących się wdrażaniem pomysłów do realizacji i poszukiwaniem obiecujących projektantów i konstruktorów. W roku ubiegłym zawarto na targach umowy licencyjne na kwotę ponad 45 milionów dolarów USA z liczbą 45 % wystawców.

Na targach prezentują się także uczelnie z różnych krajów w specjalnym pawilonie uniwersyteckim. W ubiegłym roku było ich 14 z 8 krajów.

Grand Prix 2012 otrzymała firma REHAB-ROBOTICS COMPANY LTD z Hong Kongu, za nowy system do reedukacji rąk. Jest on wykonany z aluminium przeznaczony dla osób, które ucierpiały z powodu uszkodzenia nerwów. Umożliwia on odzyskać motorykę rąk siłą myśli. Systemu używa się 40 minut dziennie (20 rano, 20 wieczorem) przez 8 tygodni. Potem pacjent samodzielnie może używać rąk. Nagrodę wręczył prezes i fundator targów Jean Luc VINCENT.

Międzynarodowe jury składające się z 85 osób wybrało właśnie ten wynalazek spośród tysiąca innych. Ogółem przyznano 55 różnych nagród.

W roku 2011 Grand Prix zdobyła firma ze Szwajcarii AYTON AG za mobilny system przeciwpowodziowy HOWASU FloodStop. W roku 2010 nagrodę główną „Grand Prix” otrzymała Hiszpanka Celia Sanchez-Ramos Roda za nową metodę i system do biometrycznej okularowej identyfikacji osób poprzez porównanie 1000 elementów oka człowieka i danych w bazie. Metoda bardzo skuteczna, ponieważ system bada nieinwazyjnie strukturę wewnętrzną oka.

Poprzednie Grand Prix powędrowało do Rosji, za przenośne urządzenie do przeprowadzania operacji na sercu. Urządzenie to pozwala dokonywać skomplikowanych operacji nie tylko w bogato wyposażonych szpitalach, ale także w małych szpitalikach do tego nie dostosowanych.

Następna wystawa odbędzie się w dniach 2 – 6 kwietnia 2014 r. Zapraszamy!

Podobne wpisy

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,9668 PLN zmiana: +0,14 %

Index SMI Zurych: 10 079,52 zmiana: +0,15 %

Kategorie

Archiwum