Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Szwajcaria wygrała z Gruzją 1 : 0 Dziś w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2020 Szwajcaria wygrała z Gruzją 1 : 0. Bramkę dla Szwajcarii zdobył debiutant w reprezentacji Cedric Itten. Mecz odbył się w mieście St. Gallen...
  • Ewakuacja 200 turystów helikopterem Ewakuacja 200 turystów helikopterem z Kleine Scheidegg (BE). Bardzo trudną noc mają za sobą turyści, którzy w czwartek wybrali się kolejką na Kleine Scheidegg (w drodze na Jungfrau). Trasa ta...
  • Szwajcaria mistrzem świata U17 w 2009 Dziś mija dokładnie 10 lat od największego sukcesu szwajcarskiej piłki nożnej – tytułu mistrza świata w piłce nożnej dla drużyny szwajcarskich juniorów U-17. Rozegrany w Nigerii turniej o tytuł mistrza...
  • Trzęsienie ziemi w Szwajcarii Trzęsienie ziemi w Szwajcarii. W ostatnich dniach trzęsie się ziemia w kantonie Valais na południu Szwajcarii. We wtorek na południe od góry Wildhorn na Wyżynie Berneńskiej zatrzęsła się ziemia o...
  • Druga tura wyborów do Rady Stanów Nie wszędzie udało się uzyskać wyniki za pierwszym razem. Poniżej kantony w których będzie druga tura wyborów do Rady Stanów oraz data ich przeprowadzenia: Argowia – 24.11.2019 Bazylea-Kraj – 24.11.2019...
  • Szwajcarskie partie po wyborach Szwajcarskie partie po wyborach do Rady Narodowej 20 października 2019 r. Ponieważ wybory Rady Stanów nie zakończyły się jeszcze – będzie druga tura wyborów to dziś skupimy się na pełnych...
  • Skład osobowy nowej Rady Narodowej Poniżej prezentujemy listę wszystkich osób, które od społeczeństwa uzyskały mandat do zasiadania w Radzie Narodowej: Pierwsze zestawienie obejmuje wszystkie nowo wybrane osoby, które dotychczas nie były obecne w szwajcarskim parlamencie....
  • Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety. Federalna Komisja ds. Kobiet (Eidgenössische Kommission für Frauenfragen EKF) podała dane statystyczne dotyczące udziału kobiet w wyborach 2019 r. Z zestawienia...
  • Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Niezależna szwajcarska organizacja Vimentis opracowała przed laty specjalny program wspomagający wybór kandydatów. Jego działanie polega na tym, że osoba używająca programu określa...
  • Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Wczoraj Unia Europejska w specjalnym komunikacie unijnego komisarza ds. finansów oznajmiła, że Szwajcaria została definitywnie usunięta z szarej listy rajów podatkowych i to przed...

Targi Wynalazczości Inventions Geneva

Kwiecień 22
13:28 2014

Każdego roku zjeżdżają się do Genewy pasjonaci techniki: wynalazcy, projektanci i konstruktorzy, którzy tu przedstawiają swoje prace i poszukują sponsorów do ich wdrożenia. To największe na świecie targowisko pomysłów i wynalazków.

Ubiegłoroczne 41. targi odbyły się w dniach 10 – 14 kwietnia 2013 r. jak zwykle w hali Palexpo w Genewie na powierzchni 8500 m2. Udział wzięło 725 wystawców z 45 krajów, przedstawiających 1000 wynalazków. Większość prezentujących wynalazki (76 %) to firmy i instytuty badawcze, a tylko 24 % to osoby prywatne. 91 % uczestników było spoza Szwajcarii. Najwięcej wystawców pochodziło z Azji i Bliskiego Wschodu – 58 %, 38 % z Europy a tylko 5 % z pozostałych kontynentów. Targi obejrzało ponad 60.000 osób, z czego 65 % to Szwajcarzy, a 42 % to przedsiębiorcy.

Najciekawsze wynalazki są oczywiście nagradzane. Same targi są pod patronatem rządu Szwajcarii, kantonu i miasta Genewa. Zarówno Konfederacja, jak i kanton Genewa oraz miasto Genewa przyznają nagrody wybitnym wynalazcom. Ale nagród zawsze jest dość dużo – liczba fundatorów stale rośnie. Polacy także biorą udział w targach już od wielu lat.

Ubiegłorocznym laureatem Grand Prix została rumuńska firma MB TELECOM za mobilne urządzenie do „prześwietlania” samolotów. To bardzo przydatne urządzenie pozwalające sprawdzić cały samolot ze wszystkimi jego elementami do wielkości 0.5 mm bez stosowania metod inwazyjnych. Szczególnie przydatne na lotniskach, punktach celnych i służbach wojskowych i liniach lotniczych. Urządzenie zamontowane na ciężarówce pozwala prześwietlić każdy samolot, niezależnie od jego wielkości.

Nagrodę publiczności otrzymała firma One Earth Design z Hong Kongu za piekarnik elektryczny zasilany energią słoneczną.

Nagrodę światowej Organizacji Własności Intelektualnej OMPI (jednego z patronów wystawy) otrzymali Bostan i spółka z Mołdawii za wiatrak do produkcji energii elektrycznej, zmieniający swoją pozycję w zależności od kierunku wiatru i wytwarzający 10 kW energii elektrycznej przy wietrze od 11 m/s.

Nagrodę OMPI dla najmłodszego wystawcy otrzymał Szwajcar Ken Jaunin za system mebli modułowych, natomiast nagrodę dla najlepszego wynalazku wystawionego przez kobietę otrzymała Merfat Shirbini z Arabii Saudyjskiej za system rozpoznawania ośmiu kolorów przez niewidomych.

Nagrodę kantonu Genewa otrzymał Szwajcar Markus Bard za bambusową płytę do budowy mebli.

Nagrodę miasta Genewa otrzymała rosyjska firma VDM-Technology za generator energii elektrycznej o wysokiej wydajności za pomocą wiatraka.

Nagrodę prasy międzynarodowej otrzymała rumuńska firma Gnosis Kernel za opracowanie metody i systemu obsługi kart magnetycznych w bankomatach zapewniającej bezpieczeństwo ich użycia przed kradzieżą danych.

W trakcie wystawy prezentowane były przeróżne wynalazki i pomysły. Do ciekawszych można zaliczyć urządzenie o nazwie „Rollkers„, czyli podeszwy do butów z rolkami pozwalające na chodzenie z szybkością 10 km/godz., turbinę wiatrową do wytwarzania energii elektrycznej napędzaną w poziomie o większej wydajności niż tradycyjne napędzane w pionie, a także silnik napędzany przez magnetyczny rotor dający bezpłatną energię.

40 Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie odbyła się w dniach od 18 do 22 kwietnia 2012 r. w hali nr 7 PALEXPO w Genewie na powierzchni 8.500 m2. Swoje pomysły przedstawiło 789 wystawców z 46 krajów i 5 kontynentów, łącznie około 1000 wynalazków. W ubiegłym roku była podobna liczba 765 wystawców z 45 krajów i wynalazków (blisko 1000). Po raz pierwszy w wystawie uczestniczyło przedstawiciele Tajlandii, Nigru, Turcji i Sudanu.

Większość, bo 82 % wystawców to przedsiębiorstwa i instytuty naukowo-badawcze, 18 % wystawców to osoby prywatne. Targi obserwowało 650 dziennikarzy ze wszystkich kontynentów.

Targi otwarte były w godzinach 10.00 – 19.00, a w niedzielę od 10.00 do 18.00. Wstęp kosztował 14 CHF dorośli, 8 CHF dzieci. Wystawę odwiedziło ok. 60.000 osób, czyli ponad 10 razy mniej niż na autosalonie. Ponad połowa (55 %) to profesjonaliści, interesujący się wynalazkami zawodowo – przedstawiciele różnych instytucji i firm zajmujących się wdrażaniem pomysłów do realizacji i poszukiwaniem obiecujących projektantów i konstruktorów. W roku ubiegłym zawarto na targach umowy licencyjne na kwotę ponad 45 milionów dolarów USA z liczbą 45 % wystawców.

Na targach prezentują się także uczelnie z różnych krajów w specjalnym pawilonie uniwersyteckim. W ubiegłym roku było ich 14 z 8 krajów.

Grand Prix 2012 otrzymała firma REHAB-ROBOTICS COMPANY LTD z Hong Kongu, za nowy system do reedukacji rąk. Jest on wykonany z aluminium przeznaczony dla osób, które ucierpiały z powodu uszkodzenia nerwów. Umożliwia on odzyskać motorykę rąk siłą myśli. Systemu używa się 40 minut dziennie (20 rano, 20 wieczorem) przez 8 tygodni. Potem pacjent samodzielnie może używać rąk. Nagrodę wręczył prezes i fundator targów Jean Luc VINCENT.

Międzynarodowe jury składające się z 85 osób wybrało właśnie ten wynalazek spośród tysiąca innych. Ogółem przyznano 55 różnych nagród.

W roku 2011 Grand Prix zdobyła firma ze Szwajcarii AYTON AG za mobilny system przeciwpowodziowy HOWASU FloodStop. W roku 2010 nagrodę główną „Grand Prix” otrzymała Hiszpanka Celia Sanchez-Ramos Roda za nową metodę i system do biometrycznej okularowej identyfikacji osób poprzez porównanie 1000 elementów oka człowieka i danych w bazie. Metoda bardzo skuteczna, ponieważ system bada nieinwazyjnie strukturę wewnętrzną oka.

Poprzednie Grand Prix powędrowało do Rosji, za przenośne urządzenie do przeprowadzania operacji na sercu. Urządzenie to pozwala dokonywać skomplikowanych operacji nie tylko w bogato wyposażonych szpitalach, ale także w małych szpitalikach do tego nie dostosowanych.

Następna wystawa odbędzie się w dniach 2 – 6 kwietnia 2014 r. Zapraszamy!

Podobne wpisy

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,9181 PLN zmiana: -0,19 %

Index SMI Zurych: 10 417.96 zmiana: +0,12 %

Kategorie

Archiwum