Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Figura lotnicza w szwajcarskim wykonaniu
      Lotnictwo
Pokaz lotniczy w Payerne - Air14
Pokaz lotniczy Air14 w Payerne (VD) został zaplanowany w okresie 28.08.2014 - 07.09.2014. Pokaz odbywa się w Payerne na tutejszym lotnisku wojskowym z okazji 100-lecia szwajcarskiego lotnictwa wojskowego, 50-lecia grupy lotniczej akrobatycznej "Patrouille Suisse" i 25-lecia drużyny akrobacji lotniczej PC-7. Najważniejsze pokazy odbywają się w weekendy: 30-31 sierpnia 2014 i 6-7 września 2014 r. W te dni przybyło na pokazy nawet ponad 90.000 widzów dziennie.

Dni pokazów w weekendy przygotowano tematycznie i tak: w programie imprezy przygotowano liczne występy najlepszych zespołów akrobacyjnych. Wystąpiły zespoły: Patrouille Suisse został utworzony w 1964 r. wówczas używał samolotów Hawker Hunter. To wizytówka szwajcarskiego lotnictwa. Od 1995 r. lata na samolotach F-5E Tiger, występując na setkach pokazów lotniczych na całym świecie, popisując się doskonałością i precyzją pilotażu. Podobną chlubą szwajcarskiego lotnictwa jest akrobatyczny zespół PC-7 latający na szwajcarskich maszynach firmy Pilatus.

Szwajcarskie Luftwaffe operuje z 6 lotnisk: Alpnach (OW), Meiringen (BE) - 8. dywizjon lotniczy z samolotami F-5E Tiger II i 11. dywizjon samolotów F/A-18 Hornet, Emmen (LU) - 7. dywizjon dronów, Payerne (VD) - 6. dywizjon lotniczy samolotów F-5E Tiger II i 17. dywizjon samolotów F/A-18 Hornet oraz 1. dywizjon transportowy helikopterów Puma, Cougar i EC635, a także 5. dywizjon transportowy samolotów Super Puma, Eurocopter EC635 i Cougar, Locarno (TI) i Sion (VS) - 18. dywizjon samolotów F/A-18 Hornet i 19. dywizjon samolotów F-5E Tiger II.

Komendantem szwajcarskiego Luftwaffe ist Aldo C. Schellenberg, 3-gwiazdkowy generał (dowódca korpusu).

Historia Luftwaffe zaczęła się 31 lipca 1914 r. gdy instruktor kawalerii i pilot Theodor Real objął dowództwo pierwszej jednostki lotniczej. Samoloty stacjonowały na lotnisku Beundenfeld w Bernie. Przed wybuchem II wojny św. Szwajcaria dysponowała 96 myśliwcami i 120 samolotami rozpoznawczymi. Jednakże z 21 dywizjonów tylko 3 były zdolne nawiązać równorzędną walkę z wrogiem. W maju i czerwca 1940 r. doszło do wielu incydentów naruszenia przez niemieckie samoloty szwajcarskiej przestrzeni powietrznej. W walkach z Niemcami zestrzelono 9 myśliwców i lekkich bombowców niemieckich przy stratach własnych w postaci 3 straconych lotników i wielu uszkodzonych samolotów.

W 1946 r. do służby w szwajcarskim Luftwaffe weszły pierwsze samoloty odrzutowe. W 1954 r. otwarto szkolenie rekrutów w dziedzinie urządzeń radarowych, a w 1964 r. zakupiono francuskie Mirage (w atmosferze wielkiego skandalu - do dymisji podali się wówczas komendant Etienne Primault, szef sztabu generalnego Jakob Annasohn i członej Rady Federalnej Paul Chaudet). W 1993 r. decyzją społeczeństwa zakupiono 34 samoloty bojowe F/A-18 Hornet. Przestarzałe samoloty F-5E Tiger zamierzano zastąpić szwedzkimi samolotami Gripen firmy SAAB, ale decyzją społeczeństwa wyrażoną w referendum z 18 maja 2014 r. plan ten nie zostanie zrealizowany. Rozpatrywane są inne warianty.

Najważniejszym punktem sobotniego programu 31.08.2014 r. był przelot polskich samolotów myśliwsko-bombowych Su-22. Pokaz oglądało ponad 80.000 widzów.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat