Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Jacht Alinghi
      Sport: żeglarstwo
Jacht Alinghi i Puchar Ameryki
Puchar Ameryki zdobyty!Jak wiecie Szwajcaria jest jednym z nielicznych państw w Europie bez dostępu do morza. Ale nie znaczy to wcale, że nie posiada żeglarstwa morskiego. W historii najbardziej prestiżowego wyścigu żeglarskiego świata o Puchar Ameryki, trofeum to zdobył szwajcarski jacht, jako jedyny w historii jacht europejski!

Puchar ten, ustanowiony 152 lata temu przez królową Anglii, 30 razy pozostawał w rękach 3 wielkich rywali: USA, Australii i Nowej Zelandii. Nigdy nie został zdobyty przez żadną europejską ekipę. W roku 2003 dostał się w ręce Szwajcarów, którzy w pięknym stylu pokonali drużynę Nowej Zelandii, broniącej trofeum. Szwajcarzy zwyciężyli we wszystkich 5 regatach.

Alinghi w walce o Puchar Ameryki!Puchar zdobył jacht ALINGHI SUI-64, który został zbudowany w Szwajcarii.

Załogę jachtu stanowiła ekipa w składzie: D. Phipps, C. Blewett, F. Rapetti, J. Belsky, E. De Maria, J. Barnitt, S. Daubney, R. Bouzaid, D. Neidhart, M. Jones, W. Fleury, P. Van Nieuwenhuyzen, J. Schuemann, E. Bertarelli, B. Butterworth, R. Coutts - skipper (Nowozelandczyk). Byli w niej nie tylko Szwajcarzy, ale także Amerykanie, Australijczycy, Francuzi, Holendrzy - ludzie o wielkim doświadczeniu, w większości biorący już udział w Pucharze Ameryki.

Mózgiem zespołu był Ernesto Bertarelli - miliarder z Genewy, który na realizację swojego młodzieńczego marzenia: zdobycia Pucharu Ameryki, przeznaczył 96 milionów franków.

Pomysł startu Alinghi narodził się w 2000 r. W jego realizacji uczestniczyły setki osób. Projekt jachtu został przebadany w każdym elemencie na Politechnice Federalnej w Lozannie. Samą budowę jachtu prowadziła grupa 20-osobowa przez okres 5 miesięcy. Stworzono jacht, który wytrzymał wszystko i zwyciężył.

Puchar Ameryki jest nasz!Pozycje Alinghi w poszczególnych wyścigach z następującą przewagą:
1. - 21'', 2. - 18'', 3. - 16'', 4. - 31'', 5. - 42'', meta - 45''.
Dzięki nim Puchar Ameryki po raz pierwszy w historii zdobyli Europejczycy!

Ostatnio Puchar Ameryki zdobył jacht nowozelandzki, ale twórcy wielkiego sukcesu Alinghi nie zamierzają spoczywać na laurach. W ostatnich miesiącach zwodowano kolejny jacht Alinghi, tym razem "5", który podejmuje walkę o zdobycie pucharu.

Jest to katamaran, budowany w Szwajcarii przez Alinghi Villeneuve + Décision Corsier (nad Jeziorem Genewskim), z kompozytów węglowych. Długość w linii wodnej 90 stóp, pokład boczny wielkości dwóch kortów tenisowych, maszt wysokości 17-piętrowego budynku wytrzymujący nacisk rzędu 50 ton rozłożony na powierzchni równej piłce tenisowej. Największy żagiel 'gennaker' o powierzchni 1200 m2 - jeden z trzech największych na świecie.

Budowa jachtu zajęła 100.000 roboczogodzin. Zużyto na jego budowę 30.000 m2 włókna węglowego. Szefa ekipy Ernesto Bertarelli można znaleźć najczęściej w pobliżu jachtu. “Jestem w 100% oddany walce o 33. Puchar Ameryki i obronie znów naszego tytułu” - mówi Bertarelli.

Alinghi zdobył po raz drugi Puchar Swiata 3 lipca 2007 r. w stosunku 5:2 pokonując starego rywala drużynę Nowej Zelandii w Walencji po jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii. O zwycięstwie w tym wyścigu i całym pucharze zadecydowała 1 sekunda! Allinghi wystąpiło w składzie: B. Butterworth, E. Baird, J. Vila, E. Bertarelli, M. Jones, R. Ardern, D. Phipps, W. Fleury, W. McCarthy, S. Daubney, L. Mazza, M. Welling, M. McTeigue, J. Belsky, F. Rapetti, C. Blewett i P. van Nieuwenhuyzen.

33 edycja Pucharu Ameryki odbyła się w hiszpańskiej Walencji. Szwajcarski zespół wystartował na pokładzie nowego katamaranu "Allinghi 5" jako obrońca tytułu. Tym razem jednak ekipa Allinghi przegrała dwa wyścigi z amerykańskim BMW Oracle Racing i nie obroniła tytułu.

26 listopada 2010 roku Allinghi poinformało, że nie wystartuje w następnej edycji Pucharu Ameryki. Nadal jednak kontynuuje swoją pasję do żeglarstwa. Allinghi, z Ernesto Bertarellim na czele dalej rozwija swoje katamarany i uczestniczy w wyścigach serii D35 oraz Extreme 40. W 2014 roku zespół został zwycięzcą serii Extreme 40 i szykuje się do kolejnych wyścigów.

Dane: alinghi.com
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat