Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Plac budowy tunelu w Faido
      Komunikacja: koleje
Tunel pod Alpami - Alp Transit
Jak pisaliśmy wcześniej i co oczywiste transport kolejowy w Szwajcarii nie byłby możliwy bez licznych tuneli.
Budowa nowego tuneluAktualnie zakończono prace nad budową najdłuższego tunelu kolejowego świata, który pobija rekordy długości: Gotthard-Basistunnel - który ma 57 km.

W dniu 1 czerwca 2016 r. dokonano uroczystego otwarcia tego tunelu. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Johann Schneider-Ammann, prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Włoch Matteo Renzo, jak również prezydent Austrii. W miejscowości Pollegio (TI) odbyła się uroczystość w trakcie której występowali artyści, puszczano ognie sztuczne, wygłaszano przemówienia. Na pierwszy przejazd nowym tunelem dwoma pociągami dla tysiąca pasażerów chętnych było 160.000 osób. W dniach 4-5 czerwca w kilku miejscowościach przy tunelu zorganizowano dni otwarte dla publiczności. Pierwszego dnia zainteresowanych było ponad 100.000 osób.

Tunel ten budowany był przez firmę Alp Transit Gotthard AG będącą w 100 % własnością Szwajcarskich Kolei Państwowych SBB. Firma powstała w 1998 r. z siedzibą w Lucernie. Ma oddziały w Altdorf (UR), Sedrun (GR), Faido i Bellinzonie (TI). Zatrudnia ok. 160 pracowników. Zarząd spółki stanowi 5 dyrektorów, którym przewodzi Renzo Simoni z Meilen (ZH). Spółka ma radę nadzorczą 8-osobową, której przewodniczy prawnik Werner Marti z Glarus (GL).

Tunel ten stanowi część projektu Alp Transit Gotthard obejmującego modernizację linii kolejowej poprzez Alpy z Erstfeld (UR) do Lugano (TI). Tunel Gotthard to większy z dwóch budowanych tuneli na tej linii. Ma jak już wspomnieliśmy 57 km, drugi na południu Ceneri-Basistunnel ma 15 km długości. Oba były budowane jednocześnie. Pierwszy prowadzi z Erstfeld do Biasca, drugi z Camorino (Bellinzona) do Vezia (Lugano).

Pierwotny projekt zakładał budowę tunelu od Arth Goldau do Lugano, jednak w trakcie prac projektowych zarzucono ten pomysł. Postanowiono wykorzystać istniejącą linię kolejową z Arth Goldau do Erstfeld (UR) oraz z Biasca do Camorino (Lugano).

Najwyższy punkt tunelu znajduje się na wysokości 550 m n.p.m. co odpowiada mniej więcej położeniu Berna. Tunel Gottharda będzie oddany do użytku w końcu 2016 r., a tunel Ceneri w 2019 r. Realizacja tego projektu to największe dotychczas przedsięwzięcie gospodarcze w Szwajcarii i jedno z największych przedsięwzięć ekologicznych w Europie.

Pierwszy projekt tego tunelu został opracowany przez inż. Carla Eduarda Grunera w 1947 r. Gruner proponował budowę tunelu dwukondygnacyjnego drogowo-kolejowego z Amsteg (UR) do Bodio (TI) ze stacją podziemną w Sedrun. W latach następnych proponowano różne warianty. W 1963 r. powołano specjalną komisję federalną ds. tunelu kolejowego poprzez Alpy. Przez lata rozpatrywano różne warianty. w 1989 r. Rada Federalna opowiedziała się za wariantem transalpejskim poprzez tunel Lotschberg, Gotthard z odnogą do Szwajcarii Wschodniej poprzez tunel Hirzel. W 1998 r. społeczeństwo przyjęło w referendum budowę projektu, który jest realizowany. Pierwsze prace rozpoczęto w 1999 r. Prace przy tunelu Ceneri rozpoczęto w 2006 r.

Obie rury tunelu są łączone ze sobą łącznikami co 375 m (jest ich 178). Dwie wielofunkcjyjne stacje w Faido i Sedrun łączące obie rury, dzielą cały tunel mniej więcej na trzy odcinki. Ponadto są tu dwa punkty zmiany torów. Są to miejsca, gdzie w razie awarii czy np. pożaru pociągi będą mogły wyjechać na powierzchnię.

Realizację projektu prowadzi się z najwyższą uwagą w zakresie ochrony środowiska. W 2000 r. projekt otrzymał certyfikat ISO dotyczący zarządzania w zgodzie z ochroną środowiska. Realizacja projektu to nie tylko budowa tunelu. To także wiadukty, mosty, przejścia i przejazdy podziemne, różne obiekty budowlane szczególnie w dolinie rzeki Reuss w kantonie Uri (prace zabezpieczające przed hałasem, osuwiskami, powodzią itp.).

Budowa tunelu została podzielona na kilka odcinków. Budowa każdego z nich prowadzona jest w tym samym czasie. To przyspiesza budowę całości i oszczędza fundusze. W Sedrun zbudowano kilometrowej długości sztolnie i dwa 800 metrowe szyby prowadzące do miejsca budowy we wnętrzu góry. Z tego miejsca prowadzono równolegle w obu kierunkach drążenie sztolni tunelu przy pomocy materiałów wybuchowych. Przy drążeniu sztolni tunelu inżynierowie budowy wynaleźli nowy sposób zabezpieczania wydrążonego otworu poprzez umieszczanie specjalnych elastycznych łuków stalowych. Drążenie sztolni w 20 % wykonywano za pomocą materiałów wybuchowych, ale 80 % drążenia tunelu wykonano przy pomocy specjalnych maszyn wiertniczych (nieco podonych do używanych wprzy budowie metra w Warszawie). Z miejsca pracy wywieziono na powierzchnię ponad 28 ton materiału. W czasie budowy napotkano wiele problemów, które musiano rozwiązać stosując najnowocześniejszą technikę i technologie z różnych dziedzin.

Historyczną datą był dla Szwajcarów 15 października 2010 r., tego dnia o godz. 14.17 wschodni tunel drążony z dwóch stron został połączony w odległości 30 km od południowego portalu tunelu i 27 km od północnego - budowniczy przekopali się do siebie. Oba odcinki tunelu drążone z przeciwnych końców w momencie spotkania miały odchylenie 8 cm w poziomie i 1 cm w pionie. Na tak długi tunel to doskonała dokładność. Moment ten obserwowało wielu znamienitych gości, którzy pod Alpami wzięli udział w specjalnej uroczystości. W trakcie uroczystości połączonenia dwóch odcinków ówczesny minister transportu Moritz Leuneberger powiedział, że wola narodu szwajcarskiego może przenosić góry.

Nowym tunelem Gottharda będzie się podróżować z prędkością do 250 km/godz. z uwagi na minimalne różnice wzniesień i bardzo szerokie łuki torów. Ten tunel pod Alpami stanowić będzie ważny element projektu NEAT (Nowego Europejskiego Alpejskiego Transportu), który ma na celu zwiększenie przepustowości transportowej przez Alpy, ale także ochronę środowiska. Samochody ciężarowe będą mogły podróżować koleją, nie zanieczyszczając alpejskiego środowiska.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat