Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Rzymski amfiteatr w Augusta Raurica
      Kultura: Historia
Historia Szwajcarii (czasy dawne)
Początki osadnictwa na terenie dzisiejszej Szwajcarii sięgają zamierzchłych czasów. Bliższe dane posiadamy z okresu, gdy na tych ziemiach osiedlili się Helweci na zachodzie i Retowie na wschodzie. Byli oni spokrewnieni z Etruskami.

Rzymianie Juliusza Cezara podbili ten rejon w I w. p.n.e i nazwali Helvetia (Helwecja).

IV w. n.e., w okresie najazdów na Imperium Zachodniorzymskie przez Germanów, Helwecja była podbijana przez Burgundów i Alemanów.

W średniowieczu Frankowie pobili Alemanów w V w. n.e., a następnie Burgundów na początku VI w. Frankowie wprowadzali nową cywilizację opartą na chrześcijaństwie. Po upadku imperium frankońskiego w IX w. większość Szwajcarii stała się częścią księstwa Alemanii lub Szwabii, jednego z wielkich feudalnych państw królestwa germańskiego.

Południowo-zachodnia część została włączona do transjurajskiego królestwa Burgundii. Część burgundzka została przejęta przez Cesarza Rzymskiego Konrada II w roku 1033. Szwajcaria stała się częścią jego cesarstwa. Składało się ono z wielu małych państw. Rządzili tam książęta, hrabiowie, biskupi i opaci. Składało się też z wielu państw-miast, które później stały się zaczątkiem kantonów.

Cesarz Rzymski Rudolf I z dynastii Habsburgów podjął próbę narzucenia Szwajcarii praw feudalnych w roku 1276, chcąc odebrać Szwajcarom tradycyjną wolność i przywileje. Wówczas 1291 r. trzy tzw. leśne kantony (Uri, Schwyz i Unterwalden), położone wokół Vierwaldstaettersee, utworzyły związek wzajemnej obrony. W XIV w. dołączyły do nich Zurych, Glarus, Berno, Lucerna i Zug, a w XV w. Fryburg i Solura. Habsburgowie niezdolni do pokonania walecznych szwajcarskich górali porzucili próby przejęcia rejonu jako lenno rodzinne, a konfederacja szwajcarska stała się zależna bezpośrednio od cesarza. To początek dzisiejszej Szwajcarii.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat