Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Filharmonia budowana na starym magazynie portowym w Hamburgu przez pracownię Herzog + de Meuron z Bazylei
      Kultura: sztuka
Szwajcarska architektura
Szwajcaria ma bogatą tradycję architektoniczną. Styl romański w budownictwie XII w. można odnaleźć w katedrach Bazylei, Sion, Chur, Genewy i Lozanny, a także wielu zamków i fortec, z których wiele zachowało się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. W stylu gotyckim wybudowano katedry w Szafuzie, Zugu i Zurychu. Kościoły w St. GallenEinsiedeln wykonano w stylu barokowym.

W okresie renesansu wielu szwajcarskich mistrzów architektury budowało we Włoszech. Większość z nich pochodziła z południa z kantonu Ticino. W Wenecji jest wiele obiektów budowanych przez szwajcarskich mistrzów, m.in.: więzienia w pobliżu Pałacu Dożów i most Rialto wybudował Antonio da Ponte. Most Spojrzeń był wybudowany przez Antonio Contino. Baldassare Longhena wybudował kościół św. Marii della Salute, Pałac Rezzonico i Pałac Widmanna w Wenecji. Natomiast Domenico Fontana zaprojektował Pałac Laterański, fasadę kościoła św. Jana Lterańskiego i Pałac Królewski w Neapolu. Wnuk Fontany Carlo Maderno był architektem papieża Pawła V.

Rodziny Giliardi i Oldelli z Ticino budowały w Rosji. Giovanni Giliardi budował sierociniec w Moskwie, jego syn Domenico był odpowiedzialny za przebudowę budowli publicznych w Moskwie (łącznie z uniwersytetem) po wielkim pożarze w 1812 r. Domenico Trezzini budował wiele placów w St. Petersburgu na zlecenie cara Piotra Wielkiego.

Ale najsławniejszym architektem szwajcarskim jest Le Corbusier (Charles-Edouard Jeanneret), którego wpływ na szkołę architektury był ogromny i zaznaczył się w budowlach całej zachodniej kultury. Nowoczesna architektura szwajcarska łączy się także z nazwiskiem Mario Botta. Także architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron z Bazylei zasłynęli z budowy Tate Modern w Londynie. Ta sama pracownia architektoniczna otrzymała zlecenie budowy filharmonii (Elbphilharmonie) w Hamburgu na terenie starego magazynu portowego. Obiekt jest w trakcie budowy. Inne znane pracownie architektoniczne: Wykaz znanych szwajcarskich architeków:
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat