Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Tradycyjny koncert na rogach alpejskich i żonglowanie flagą
      Państwo: oficjalne święta państwowe
1 sierpnia - Święto Narodowe Konfederacji Szwajcarskiej
1 sierpnia to święto narodowe Szwajcarii!
1 sierpnia to dzień szwajcarskiego święta narodowego

Obchodzone jest we wszystkich kantonach z wielką pompą. Ustanowione zostało w roku 1891 w 600. rocznicę założenia Konfederacji Szwajcarskiej. Od tej pory 1 sierpnia jest najważniejszym świętem państwowym, aczkolwiek jeszcze nie dawno obchodzone ono było nie we wszystkich kantonach jako dzień ustawowo wolny od pracy. 1 sierpnia stał się dniem wolnym od pracy dla wszystkich Szwajcarów dopiero w 1994 r.

Każdego roku 1 sierpnia Prezydent Konfederacji lub członek Rady Federalnej, wygłasza przemowę z miejscowości, gdzie wszystko się zaczęło, czyli z łąki Rütli (Rütliwiese), nad Jeziorem Czterech Kantonów, poniżej Seelisberg, gdzie w 1291 r. spotkali się przedstawiciele 3 kantonów: Uri, Schwyz i Unterwalden, by uzgodnić wspólne działania zjednoczonymi siłami w obronie swoich kantonów przed wszelkimi najeźdźcami. To tu zapisano słowa: "Chcemy być jednym narodem braci, którzy się nie rozdzielą w potrzebie i zagrożeniu".

Rütliwiese to świętość narodowa. Dlatego nie zezwala się na zabudowę tego terenu. Już w roku 1859 dzięki zbiórce dzieci szkolnych wykupiono ten teren i podarowano Konfederacji z żądaniem, by nigdy nie zabudowano tego terenu, by pozostał taki jak przed wiekami.

Ruetli - małe muzeumDziś jest to ciche miejsce nad jeziorem, dostępne za pomocą statków (mała przystań), z małym muzeum historii Szwajcarii, jednym lokalem gastronomicznym, trzema źródłami i dużym polem piknikowym. Oczywiście nie ma możliwości dojazdu samochodem do łąki. Tylko statkiem i pieszo z Seelisberg albo z Trub - około godziny spaceru.

Miejsce to jest pokazywane oficjalnym gościom zagranicznym, jako szczególne miejsce w historii Szwajcarii. Byli tu różni wielcy tego świata, łącznie z królami, na czele z królową brytyjską Elżbietą II.

Tego dnia politycy wszelkiego szczebla przemawiają. Oczywiście nie można sobie wyobrazić święta narodowego bez fajerwerków, lampionów i świateł w górach. To zawsze największa atrakcja dla dzieci. W niektórych latach z uwagi na panującą suszę wprowadzało się z tego powodu zakaz używania ogni sztucznych, dlatego w niektórych miejscowościach użycie fajerwerków bywało niemożliwe. Naturalnie największe pokazy ogni sztucznych są urządzane niezależnie od pogody w Zurychu, czy Genewie, albowiem urządzane są nad jeziorami i chronione przez zastępy strażackie. Udział w obchodach w Bazylei wzięło (120.000 osób), gdzie 25 minutowy seans fajerwerków wystrzeliwanych ze statków zacumowanych na Renie między głównymi mostami miasta obejrzały dziesiątki tysięcy ludzi.

Tradycyjne szwajcarskie bułeczki świąteczneCoraz bardziej popularny jest tzw. brunch świąteczny, czyli poczęstunek podawany przez rolników specjalnie na tę okazję przygotowany dla osób, które wcześniej się zaanonsują w wybranych 400 gospodarstwach rolnych. Tego dnia większość Szwajcarów odwiedza swoje ulubione miejsca związane z historią kraju, gdzie organizowane są przeróżne imprezy kulturalno-rozrywkowe.

Na śniadanie nie powinno zabraknąć małych bułeczek pieczonych specjalnie na tę okazję z motywami szwajcarskimi i oczywiście z wetkniętą miniaturową flagą Szwajcarii.

Wieczorem ważniejsze obiekty w kraju oświetlano specjalną iluminacją, w której najważniejszym elementem był oczywiście biały krzyż na czerwonym tle.

Tego dnia większość członków Rady Federalnej wygłasza przemówienia na wiecach w różnych miejscach Szwajcarii. Oczywiście najważniejsze przemówienie to to wygłoszone na łące Rütli. W ubiegłym roku na łące zebrało się blisko 1300 osób a poświęcono je młodzieży. Odśpiewano pierwszą zwrotkę hymnu w 4 językach.

Każdego roku odbywa się masa imprez z tej okazji. W tym roku to już 727 rocznica powstania Konfederacji Szwajcarskiej. Mniej będzie tradycyjnych fajerwerków z uwagi na zagrożenie pożarowe spowodowane upałami. Wszyscy członkowie Rady Federalnej odwiedzą swoich wyborców i uczestniczyć będą w odchodach naszego wspólnego święta. Jak zawsze.

W 2016 roku ówczesny prezydent Konfederacji Johann Schneider-Ammann wygłaszał przemówienia w przeddzień święta w Lodano (TI), a dniu święta w Bussy-Chardonney (VD), Rümlang (ZH) i Affoltern im Emmental (BE). Wiceprezydent Doris Leuthard wystąpiła w Szafuzie. Ueli Maurer przemawiał w Bussnang (TG) i Fischingen (TG) 31.07.2016 oraz w Sattel (SZ), Turbenthal (ZH), Mühleberg (BE) i Mettmenstetten (ZH). Didier Burkhalter przemówił w 1   (VD), Simonetta Sommaruga w Steckborn (TG), Alain Berset w Zurychu, a Guy Parmelin w Rorschach (SG), Münsingen (BE), Tenero (TI) i Avenches (VD).

A jak to było w latach poprzednich? W 2015 r. Prezydent Konfederacji Didier Burkhalter przemawiał na wiecu w Hauterive (NE) podkreślając wagę młodzieży, jakości pracy, otwartości i demokracji. Był również na farmie w Weggis (LU).
Johann Schneider-Ammann przemawiał w Melide (TI), kończąc swoje przemówienie filiżanką miejscowego wina Merlot. Zwiedził także Swiss Miniatur.
Simonetta Sommaruga była w Laupen (BE) a Doris Leuthard w Zernez (GR). Ueli Maurer przemawiał w Lützelflüh (BE), gdzie podkreślał wagę tradycyjnej neutralności Szwajcarii.

Podobnie było w 2013 roku:
Na łące Rütli wygłosił przemówienie Johann Schneider-Ammann poświęcone między innymi piłce nożnej, dlatego w uroczystości wziął udział prezes Szwajcarskiego Związku Piłki Nożnej Peter Gilliéron oraz znani reprezentanci Szwajcarii w piłce nożnej obecni i byli. Poprzedniego dnia radny Schneider-Ammann był w Gruyeres (FR), gdzie mówił na temat miejscowych spraw. Rankiem był na tradycyjnym brunchu w gospodarstwie rolnym w Sörenberg (LU). Uroczystości na łące Rütli były wyjątkowo spokojne. W przeciwieństwie do ostatnich lat - nie zakłócili ich prawicowi ekstremiści. Policja kontrolowała osoby udające się na uroczystości i nie dopuściła do przedostania się osób niepożądanych.

Eveline Widmer-Schlumpf przemawiała w Arch (BE), gdzie powiedziała, że nie widzi zagrożenia dla szwajcarskiej tożsamości. Miejscowość ta obchodziła właśnie 777 lat istnienia. W dniu święta przemawiała w Bellwald (VS).
Simonetta Sommaruga przemawiała na wiecu w Farvagny (FR), gdzie przed laty uczyła muzyki w miejscowej szkole, twierdząc, że kraj o silnej tożsamości poradzi sobie z przeciwnościami losu. Wspomniała wprowadzone dopiero w 1971 r. prawo kobiet do głosowania oraz tajemnicę bankową jako silne elementy tej tożsamości.
Alain Berset podkreślił w Stansstad (NW), że kombinacja tradycyjnych wartości i spojrzenia w przyszłość gwarantują Szwajcarii pomyślność w trudnych czasach. Wieczorej był w Moudon (VD), gdzie przemawiał przed tysiącem osób. Rozmawiał także z rodzianmi poszkodowanych w katastrofie kolejowej w Granges-pres-Marnand. W Rümlang (ZH) na wiec przygotowano 600 kiełbasek i 120 steków, ponieważ spodziewano się znacznie liczniejszej publiczności niż w latach poprzednich.
Didier Burkhalter przebywający w solicy Łotwy Rydze bronił układów bilateralnych z Unią Europejską jako niezbędnych elementów do pomyślnego rozwoju Szwajcarii, ale zastrzegł, że to naród jako suweren będzie miał we wszystkich tych układach decydujące słowo.
Doris Leuthard obchodziła święto w miejscowości Lavizzara w Ticino.
Prezes partii CVP Christophe Darbellay wypowiadał się w Saas-Balen (VS) na temat patriotyzmu i nie zgadzając się z wypowiedzami ministra Burkhaltera.

Prezes partii SP Christian Levrat w telewizyjnym przekazie stwierdził, że Szwajcarzy mają wiele powodów do dumy m.in. system emerytualny i edukacyjny. Uważa jednak, że sprzeciw wobec obcych potęg, tajemnica bankowa i przysięga z Rütli do nich nie należą.
Były członek Rady Federalnej Christoph Blocher w Salmsach (TG) wypowiadał się przeciwko obcym siłom, wzywając do powstania twierdząc, że jesteśmy w stanie wojny gospodarczej. W dniu święta odwiedził Altstätten (SG), Flumserberg (SG) i Berg am Irchel (ZH).
Maya Graf przewodnicząca Rady Narodowej na wiecu w Zuzngen (BL) optowała za demokracją, która będzie dzielona przez wszystkich i stosowana przez wszystkich.
W największym szwajcarskim mieście w Zurychu nie było żadnego członka Rady Federalnej. Tu na placu Bürkliplatz przemawiał do zebranych 58. opat z klasztoru Einsiedeln Martin Werlen oraz miejscowy radny Rady Narodowej.
Prezydent Konfederacji Ueli Maurer w przemówieniu do narodu porównał Szwajcarię do biblijnego Dawida, opierającego się naciskom i wpływom Goliata, czyli zagranicy - światowych potęg naciskających na Szwajcarię, by dostosowała swoje tradycje i przepisy do ich wymagań. Prezydent odwiedził 9 miejscowości w ramach lansowanego od wiosny projektu ŤTour des Communesť. Rozpoczął w wigilię święta od miasta Biel/Bienne (BE) gdzie czekało na niego ok. 200 osób, w tym przeciwnicy służby wojskowej zrzeszeni w GSoA (przywitali go pistoletami i karabinami na wodę) i młodzi zieloni nie zgadzający się z jego poglądami. Drugim etapem była miejscowość Val de Ruz (NE), następnie Port Valais (VS) nad Jeziorem Genewskim. W dniu święta narodowego był w kantonie Appenzell Innerrhoden (miejscowość Gonten), następnie odwiedził Obersiggenthal (AG). W Rapperswil na placu Fischmarkt nad jeziorem wygłosił przemówienie, potem udał się do Brigels w Gryzonii, nastęnie do Sessa w Ticino i wieczorem do Zweisimmen (BE). Transportował go helikopter szwajcarskiej Luftwaffe (Ueli Maurer jest jednocześnie ministrem obrony).

A teraz zaskakująca ciekawostka:
Kilka lat temu przeprowadzono uliczną ankietę wśród mieszkańców, która wykazała, że tylko 3 % mieszkańców zna pełny tekst hymnu Szwajcarii. Inna sprawa, że tekst jest dość długi i trudny, a część ankietowanych, mimo posiadania szwajcarskiego obywatelstwa, to cudzoziemcy, których hymn i historia Szwajcarii nie obchodzą za bardzo.

Co roku w dniu święta narodowego wybucha dyskusja na temat hymnu. Pojawia się wielu zwolenników zmiany hymnu na inny - łatwiejszy, bardziej zrozumiały dla współczesnych, po prostu na łatwy i nowoczesny. Ale w sondażach wciąż przeważają zwolennicy dotychczasowego hymnu - to nasza tradycja!

Wszystkim Szwajcarom, mieszkającym w najróżniejszych zakątkach świata, składamy tą drogą życzenia wszystkiego najlepszego! Sympatykom naszych stron i miłośnikom Szwajcarii równie serdecznie życzymy wiele radości i spotkania na następnych obchodach naszego święta w Szwajcarii.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat