Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Badanie prędkości na autostradzie
      Komunikacja: drogi
Szwajcarskie autostrady
Szwajcaria dysponuje siecią doskonałych dróg. Aktualnie ma 1301 km autostrad.

Autostrady są w ciągłym rozwoju. Budowane są nowe odcinki autostrad, głównie na południu i zachodzie: z Sierre do Brig w kantonie Valais, region Oberwallis, (26.10.2002 otwarto nowy 3 km odcinek autostrady simplońskiej między Brig a Gamsen), z Avanches do Yverdon-les-Bains, z Biel do Delémont i dalej do granicy z Francją w kierunku Belfort, z Cham do Schlieren z odnogą tunelem pod Uetliberg do Zurychu-Wollishofen, oraz odcinek z Winterthur do Andelfingen na północy kraju. 88 kilometrów autostrad to autostrady 6 pasmowe, pozostałe są 4-pasmowe. W najbliższych latach zostanie wybudowanych jeszcze 100 km autostrad, które całkowicie zrealizują planowaną sieć szybkich połączeń drogowych w Szwajcarii. Nawierzchnia budowanych autostrad jest coraz doskonalsza. Są już odcinki dróg, które w trakcie silnych opadów deszczu odprowadzają wodę, powodując, że nawet przy szybkiej jeździe, za samochodami nie tworzy się mgła wody.

Winieta szwajcarska 2013Prosimy pamiętać, że maksymalna szybkość wynosi na autostradach - 120 km/godz.

Przejazd autostradami w Szwajcarii jest płatny za pomocą specjalnej winiety, przyklejanej w widocznym miejscu na przedniej szybie. Winieta kosztuje 40 franków (około 120 zł) na cały rok, a w zasadzie na 14 miesięcy, gdyż ważna jest od 1 grudnia roku poprzedzającego do końca stycznia roku następnego po tym na jaki obowiązuje. Proste i tanie rozwiązanie: nie trzeba budować bramek, które dodatkowo hamują ruch. Oczywiście jeśli nie zamierzacie skorzystać z autostrad to można wszędzie dojechać także drogami krajowymi, które tu nazywają się kantonalnymi.

Wszelkie informacje na temat aktualnego stanu dróg można znaleźć pod adresem http://www.swisstxt.ch/traffic/d/strassenzustand.php.

Amatorów brawury i szybkiej jazdy ostrzegamy, że w Szwajcarii policja działa bardzo skutecznie i boleśnie (bardzo wysokie mandaty).

Radary umieszczone są rzadko w widocznym miejscu, z reguły są schowane, a policjanci nie są widoczni z daleka. W wielu miejscach umieszczone są stałe lub mobilne fotoradary. Poza tym często na różnych drogach organizowane są akcje polegające na blokadzie drogi i sprawdzaniu dokumentów kierowców i stanu ich pojazdów. Sprawdzane są wówczas wszystkie pojazdy bez wyjątku.

Najnowsza technika też wspomaga policję. Nie zapominajcie, że są odcinki dróg na których nie ma radarów, kontroli policyjnej, a mimo to można otrzymać wysoki mandat za przekroczenie szybkości. Nad jezdniami są instalowane kamery rejestrujące wszystkie przejeżdżające samochody. W znacznej odległości od tego miejsca instalowany jest drugi zestaw kamer. Specjalnie zaprogramowany system komputerowy sprawdza czas w jakim dany pojazd powinien przebyć tę odległość. Jeśli komputer wyliczy, że pojazd przejechał trasę szybciej niż powinien przy zachowaniu wszelkich ograniczeń, wówczas system wystawia wysoki mandat, który przesyłany jest do właściciela pojazdu, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Nie szarżujmy więc na szwajcarskich drogach, tym bardziej, że Szwajcaria jest stowarzyszona z Unią Europejską umowami bilateralnymi i wchodzi w skład "Układu z Schengen" o wymianie informacji.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  ticino.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'. Created by Tissot Media Group
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat