Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Stare Miasto w Baden w kantonie Argowia
      Turystyka: uzdrowiska
Miasto Baden w kantonie Argowia
Miasto Baden w kantonie Argowia leży ok. 25 km od Zurychu na zachodnim brzegu rzeki Limmat, w dolinie Limmat (Limmattal). Mieszka tu ok. 17.800 osób. Miasto jest znane jako uzdrowisko, znane z wielkich zakładów koncernu ABB (tu powstały w XIX w. słynne zakłady Brown Boveri Company, dziś wchodzące w skład ABB), a także z pięknego starego miasta.

Stare Miasto jest pełne urokliwych zakątków, wielu poziomów, wspaniałych widoków, ciekawych zabytków. Leży wśród wzgórz co tworzy wyjątkową konfigurację terenu.

To miejsce wyjątkowo ważne w historii Szwajcarii, bowiem to tu w Baden przez wiele lat podejmowano najważniejsze decyzje dotyczące Szwajcarii w latach 1426 - 1712. W tutejszym ratuszu zbierali się na swoje posiedzenia radni. Salę w której się spotykali można oczywiście zwiedzać. Można powiedzieć, że przez prawie trzy wieki Baden było nieoficjalną stolicą Szwajcarii. W latach 1798 - 1803 to miasto było stolicą kantonu Baden, do czasu utworzenia kantonu Argowia.

Uzdrowisko było znane i popularne już w XV w. Do Baden przyjeżdżali sławni ludzie, jak chociażby Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Nietzsche, Tomasz Mann, czy Hermann Hesse, który przyjeżdżał tu co rok przez 30 lat. Uzdrowisko znane jest głównie dzięki gorącym źródłom siarkowym, leczącym głównie schorzenia reumatyczne.

Baden posiada wiele pozostałości rzymskich, wspaniałe ogrody wokół Kursaal, ruiny zamku Stein, drewniany most między Untere Halde i Wettingerstrasse, wiele zabytkowych budynków jak np.: Bernerhaus rzy Weite Gasse 13, Haus Zum Schwert na ulicy Schwertstrasse oraz dom przy Oelrainstrasse 29, Hotel Verenahof, Hotel Zum Wilden Mann, teatr zdrojowy ze szklanym foyer przy Parkstrasse 20, restauracja Paradies na placu Cordulaplatz, Villa Boveri czy Villa Langmatt (muzeum sztuki) przy Römerstrasse 30. Uliczki w Baden (na Starym Mieście) są wąskie i strome. Całe Stare Miasto jest po prostu malownicze. Jeśli będziecie w Szwajcarii odwiedźcie to miasto koniecznie. Warto!
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2014 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat