Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Nowoczesny wagon turystyczny
      Komunikacja: koleje
Koleje w Szwajcarii
EuroCity SBBSzwajcarskie Koleje Państwowe - SBB (CFF-FSS) to doskonale zorganizowane przedsiębiorstwo transportu kolejowego. Koleje państwowe SBB istnieją już od 111 lat. W 1900 r. państwo wykupiło Szwajcarskie Koleje Centralne (Schweizerische Centralbanhn - SCB) przejmując je pod swój zarząd. W następnym roku państwo przejęło także Szwajcarską Kolej Północno-Wschodnią (Schweizerische Nordostbahn - NOB) i oficjalnie 1 stycznia 1902 r. utworzyło z nich Szwajcarskie Koleje Państwowe (Schweizerische Bundesbahnen - SBB).

Regionalny SBB Przedsiębiorstwo zatrudnia 28.000 osób. Przewozi dziennie 833 tysiące pasażerów w 4700 pociągach, czystych, komfortowych i oczywiście punktualnych. Ponadto dziennie przewozi 160.000 ton towarów.

Nowoczesność widać na każdym kroku. W pociągach przed każdą stacją pasażerowie są informowani o przystanku za pomocą instalacji nagłaśniających, mają możliwość zakupu napojów (także wina i czegoś mocniejszego!), kanapek itp u barmana jeżdżącego specjalnym wózkiem od początku pociągu do końca i z powrotem.

Na zdjęciu wyżej publikujemy wygląd nowoczesnego wagonu turystycznego z obrotowymi fotelami, sterowanymi elektrycznie, z własnym systemem audio (słuchawki) i wideo - monitory umieszczone nad oknami. Nie ma mowy o nudzie w czasie jazdy.

Koleje SBB wprowadzają Internet bezprzewodowy dla pasażerów. Do końca roku 2013 przewiduje się połączenie z Internetem 1000 wagonów dalekobieżnych i 50 całych pociągów, na pokładzie których pasażerowie mogą skorzystać z Internetu w technologii UMTS / 3G dostarczonej przez szwajcarską firmę telekomunikacyjną Swisscom. Wiele tych wagonów z tą technologią już jest w użytkowaniu.

Bilety można kupić w automatach stojących na stacjach, nie trzeba więc stać w kolejce przy kasach. Na stacji można wynająć rower, czy samochód wcześniej zarezerwowany. Na stacji można odprawić bagaż na samolot (!)

Kupno specjalnego abonamentu HALBTAX ABO daje prawo do podróżowania po Szwajcarii ze zniżką 50 % na wszystkie koleje, autobusy pocztowe, statki i w wielu miejscowościach na komunikację miejską. Szczególnie korzystne w połączeniu z kartą dzienną (jeszcze większa zniżka).

Mało tego szwajcarskie koleje dają internautom specjalne zniżki i możliwość zakupu biletu przez Internet po niższej cenie. Bilet kupujący drukuje sobie sam na swojej domowej drukarce i z nim rusza w podróż!

Wykaz innych linii kolejowych prowadzonych przez inne firmy przewozowe niż SBB znajduje się na stronie "linie kolejowe".

Niektóre z licznych tuneli kolejowych przedstawiamy na stronie "tunele kolejowe".
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat