Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Południowy wylot budowanego tunelu pod Alpami
      Komunikacja: koleje
Tunele kolejowe
Transport kolejowy w Szwajcarii nie byłby możliwy bez licznych tuneli. Jest ich wiele i niektóre bardzo długie. Dla Polaków, którzy w swoim kraju mają krótkie tunele kolejowe, ich długość może być szokująca.
Budowa nowego tuneluAktualnie trwają prace wykończeniowe przy budowie najdłuższego tunelu kolejowego świata, który pobije rekordy długości: Alp Transit Gotthard - będzie miał 57 km - planowane otwarcie w 2017 r. Historyczną datą będzie dla Szwajcarów 15 października 2010 r., tego dnia tunel drążony z dwóch stron został połączony - budowniczy przekopali się do siebie. Moment ten obserwowało wielu znamienitych gości, którzy pod Alpami wzięli udział w specjalnej uroczystości.

Niedawno otwarto tunel  Lötschberg - długości 34.6 km, który jest aktualnie najdłuższym tunelem Szwajcarii (całkowicie wykończonym) i trzecim co do długości w świecie.

Tunel ten biegnie z Frutigen w dolinie Kander (kanton Berno) do Raron w kantonie Wallis. Wydatki na ten tunel wyniosły 4.3 miliardy franków i zostały zaakceptowane przez społeczeństwo w referendum w 1998 r.

Tunel ten, łącznie z aktualnie budowanym tunelem pod Alpami stanowić będzie ważny element projektu NEAT (nowego alpejskiego transportu kolejowego), który ma na celu zwiększenie przepustowości transportowej przez Alpy, ale także ochronę środowiska. Samochody ciężarowe będą mogły podróżować koleją, nie zanieczyszczając alpejskiego środowiska.

Otwierając ten tunel minister transportu p. Moritz Leuneberger powiedział, że wola narodu szwajcarskiego może przenosić góry.

Dzięki tunelowi Lötschberg może wyruszać co dzień wykorzystując trasę dużych szybkości 30 pociągów pasażerskich między Bernem a Brig, 12 pociągów pasażerskich między Bernem a Mediolanem i do 80 pociągów towarowych, nie licząc 40 pociągów, jakie co dzień mogą przejeżdżać także starym tunelem między Kandersteg i Goppenstein.

Ten tunel skraca podróż z Berna do Brig o jedną trzecią, a o całą godzinę skraca podróż z Niemiec do Mediolanu. Pociągi w tym tunelu mogą się poruszać z szybkością 280 km/godz!

A oto lista najdłuższych szwajcarskich tuneli kolejowych:

wyjazd z tuneluTo tylko kilkanaście najdłuższych tuneli.

Wkrótce kilku z nich poświęcimy kilka stron. Warto poznać historię budowy dawnych i aktualnie budowanych tuneli kolejowych. Większość z nich to prawdziwy majstersztyk budownictwa kolejowego.

W dniu 11.12.2010 oddano do użytku tunel między Engelberg i Grafenort, należący do kolei Zentralbahn. Tunel ten zbudowany w 2005 roku nie mógł być do tej pory użytkowany z powodu katastrofalnej powodzi roku 2005, która uszkodziła wybudowany obiekt. Tunel ten skraca czas przejazdu z Lucerny do Engelberg o 14 minut. Zwiększa też przepustowość trasy z 400 do 1000 pasażerów na godzinę. Było to możliwe również dzięki wydłużeniu składów pociągów.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat