Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Balony nad Alpami
      Sport: baloniarstwo
Sport balonowy w Szwajcarii
W Szwajcarii można bardzo często zobaczyć sunące majestatycznie po niebie balony. Ten sport jest tu bardzo popularny.

Zapraszamy co rok na Tydzień Baloniarstwa w CHÂTEAU D'OEX.

To bardzo sympatyczna miejscowość, idealna dla rodzinnego wypoczynku na nartach i uprawiania innych sportów.

Tydzień Balonów Z uwagi na swoje specyficzne położenie szczególnie nadaje się do uprawiania sportu balonowego (balony wypełnione gorącym powietrzem). Szerokie i pochyłe koryto doliny wytwarza szczególny rodzaj prądów termicznych, które dają wyjątkowe wznoszenie.

Miasteczko jest jednym ze światowych centrów baloniarstwa. To właśnie stąd w swój rekordowy lot balonem dookoła świata wystartował Bertrand Piccard razem z Brytyjczykiem Brianem Jones w dniu 21 marca 1999 r. Pokonał wówczas trasę ponad 45.000 km co zajęło mu 19 dni, 21 godzin i 55 minut.

Każdego roku przyjeżdża tu wielu baloniarzy, rokrocznie rozgrywane są tu zawody baloniarskie. Jednakże najwięcej przyjeżdża na coroczny Międzynarodowy Tydzień Balonów na gorące powietrze, który odbywa się zawsze w styczniu. Można wówczas zobaczyć kilkadziesiąt różnorodnych wielkich balonów. To prawdziwe święto amatorów tego sportu. Niebo utkane jest wówczas kolorowymi balonami na tle niebieskiego nieba i bieli śniegu. Przepiękny widok! Impreza odbywa się ostatniego tygodnia stycznia.

w dniu 3 lutego 2013 r. rozpoczął się jubileuszowy 35. Międzynarodowy Festiwal Balonów w Chateaux d'Oex. Pogoda dopisała, choć nie we wszystkie dni. W festiwalu wzięło udział ok. 30.000 osób. Balony startowały przez 5 dni na 9 festiwalu. To wynik satysfakcjonujący. Padł rekord dotychczasowych startów na festiwalu w ciągu jednego dnia - 105 lotów (poprzedni rekord wynosił 101). Ogółem w czasie festiwalu wykonano około 400 startów. W tym roku udział wziął również znany baloniarz Brian Jones ze swoim jedynym na świecie specjalnym balonem pozwalającym uzyskać licencję pilota osobom niepełnosprawnym.

Następny festiwal odbędzie sią w dniach 24 stycznia - 1 lutego 2015 r. Zapraszamy!

W roku 2010 było 80 balonów z 15 krajów, a imprezę obejrzało ponad 50.000 widzów. Przyjechało ponad 150 dziennikarzy z 5 kontynentów.

W roku 2011 pogoda wyjątkowo dopisała. Zawody odbyły się w dniach od 23 do 31 stycznia 2011 r. Bezchmurne niebo przez 7,5 dnia z 9 to sytuacja doskonała dla baloniarzy. Wykonano w sumie 960 godzin lotów i ponad 800 lotów ogółem. Zawody oglądało na miejscu 62.000 osób! To świadczy o wadze imprezy i miejsca w którym się odbywa. A jest co zobaczyć. Niesamowite wrażenie budzi jednoczesny start grupy balonów, czy specjalny pokaz typu "światło i dźwięk" - Night Glow, oczywiście z udziałem balonów. W ubiegłym roku program obejmował też demonstrację możliwości wojskowego śmigłowca typu "Puma", Jérôme Cusin wykonywał akrobacje swoim samolotem, były pokazy akrobatyczne skoczków spadochronowych, lotniarzy, balonów solarnych i specjalnych kształtów balonów w tym Obelix.

W Europie są tylko 3 takie imprezy, oprócz tej są w Bristolu (Wlk. Brytania) i Sint-Niklaas (Belgia), ale żadna nie ma takiej oprawy.

Impreza odbywa się od wielu lat. W dniach od 21 do 29 stycznia 2012 r. odbył się już 34. Tydzień Balonów. Wzięły w nim udział 72 balony z 16 krajów. Oprócz balonów przygotowano wiele imprez towarzyszących m.in. występy zespołów muzycznych, pokazy modeli latających itp., akrobacje itp.

Warto zobaczyć tę imprezę - jest jedyna w swoim rodzaju, zapewnia wiele wrażeń.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat