Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Kurdyjscy uchodźcy przy granicy z Turcją
      Różne: bezpieczeństwo narodowe
Stan bezpieczeństwa wobec zagrożenia przez dżihadystów
W Szwajcarii wiosną tego roku tajne służby doprowadziły do zatrzymania 3 mężczyzn związanych z tzw. państwem islamskim, zamierzających dokonać ataku terrorystycznego w Szwajcarii. O fakcie tym służby poinformowały media dopiero niedawno. Podyktowane to było dobrem prowadzonego dochodzenia.

Po tym fakcie rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa narodowego. Dotychczas wydawało się, że Szwajcaria jako kraj neutralny jest bezpieczna i nie grożą jej żadne zamachy ze strony fundamentalistów islamskich. Okazuje się, że takie myślenie było błędne.

Szwajcaria jest krajem, gdzie znajduje schronienie wielu uchodźców z różnych krajów. Część muzułmanów mieszkających w Szwajcarii po uzyskaniu azylu podziela poglądy zwolenników tzw. państwa islamskiego i jego bojowników. Wśród tych naturalizowanych Szwajcarów są również osoby jawnie wspierające dżihadystów. To wzbudza niepokój społeczeństwa i władz. Podejmuje się działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa narodowego i ochronę przed zagrożeniem zamachami. Między innymi w ostatnim czasie (08.10.2014) Rada Federalna Szwajcarii zatwierdziła zakaz dla grupy dżihadystów tzw. państwa islamskiego. Zakaz wszedł w życie z dniem 09.10.2014. Osobom wspierającym w jakikolwiek sposób tę grupę przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Szwajcarzy bardzo pilnie strzegą swojego bezpieczeństwa. Do nadzoru nad działaniami osób, które mogą mieć związek z dżihadystami skierowano 39 specjalistów od bezpieczeństwa narodowego. Część z nich non-stop przegląda internet w celu wyłapania wszelkich materiałów o podejrzanej treści. Przewodniczący partii SVP Toni Brunner chce by wszystkim obywatelom Szwajcarii o podwójnym obywatelstwie odbierać obywatelstwo szwajcarskie, jeśli stwierdzi się ich powiązania z dżihadystami. Dotyczyłoby to zarówno osób udających się w teren walk, jak również osób pośredniczących w zakupie broni dla dżihadystów.

Według informacji szwajcarskiego wywiadu (NDB) zwiększyła się liczba osób wyjeżdżających ze Szwajcarii do Syrii lub Iraku by wspierać dżihadystów. Mówi się już o 25 osobach, a jeszcze w zeszłym miesiącu szacowano ich na 15 osób. Część polityków oprócz konsekwencji prawnych chce odbierania takim osobom obywatelstwa szwajcarskiego.

Rośnie też liczba osób, szczególnie pochodzenia kurdyjskiego, które wyjeżdżają do terenów zamieszkałych przez ich rodaków, by wspomagać ich w walce przeciwko dżihadystom. Wspierają oni swoich rodaków także finansowo, dzięki czemu pomagają w walce z dobrze uzbrojonymi i wyposażonymi dżihadystami. Kurdowei są w tej wojnie szczególnie zagrożeni. Wielu Kurdów mieszka w Szwajcarii, wśród nich są zwolennicy partii PKK, która walczy o niepodległość dla uciskanych Kurdów zamieszkujących tereny północnego Iraku, Syrii, południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniego Iranu.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat