Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Rada Federalna Konfederacji Szwajcarskiej y roku 2006. Na pierwszym planie Prezydent Moritz Leuenberger
      Państwo: władze
Ośrodki władzy w Szwajcarii
Władze Konfederacji Szwajcarskiej mieszczą się w Bernie i obejmują:

Zgromadzenie narodowe - Bundesversammlung, które składa się z:

- Izby mniejszej (Rady Stanów) - Ständerat (kleine Kammer), gdzie każdy kanton jest reprezentowany przez dwie osoby, niezależnie od liczby ludności danego kantonu;

- Izby większej (Rady Narodowej) - Nationalrat (grosse Kammer), w której zasiada 200 reprezentantów. Ich liczba jest proporcjonalna do liczby ludności, przy czym kanton musi być reprezentowany przez minimum jedną osobę. Osoby te to z reguły członkowie określonej partii politycznej.

Rada Federalna - Bundesrat, to 7-osobowa rada wybierana spośród członków Zgromadzenia Narodowego na okres 4 lat. Ostatnia została wybrana przez Zgromadzenie Narodowe 9 grudnia 2015 r. Poprzednia została wybrana 14 grudnia 2011 r. Na 7 członków poprzedniej Rady wybrano ponownie 6.

Radzie Federalnej przewodniczy Prezydent Konfederacji wybierany co roku spośród członków Rady. W tym roku jest to Doris Leuthard.

Sąd federalny - to inaczej sąd najwyższy, mający swą siedzibę w Lozannie (VD). Stoi na straży konstytucyjnych praw obywateli wobec władz i administracji.

Obowiązki państwa są ujęte w konstytucji federalnej zwanej Bundesverfassung (po niemiecku), constitution fédérale (po francusku), costituzione federale (po włosku), collecziun sistematica dal dretg federal (po retoromańsku)

Naród ma prawo bezpośredniego wpływu na zmiany w konstytucji lub prawie federalnym poprzez:

- inicjatywę - 100.000 obywateli może zażądać głosowania nad zmianą lub rozszerzeniem konstytucji lub prawa federalnego,

- referendum - 50.000 obywateli ma prawo zażądać głosowania nad zmianami proponowanymi przez Radę państwa.

W kantonach Appenzell (AI i AR), Glarus i Unterwalden (NW i OW) nie przeprowadza się wyborów i głosowań jak w pozostałych kantonach, lecz wg specjalnej formuły tzw. Landsgemeinde czyli zebranie wszystkich obywateli, którzy podniesieniem dłoni deklarują swoją zgodę lub nie.

W wyborach federalnych w roku 2007 było uprawnionych do głosowania 4,913,442 obywateli, czyli ok. 65 % populacji. W wyborach do Rady Narodowej w 2007 wzięło udział 2,400,373 obywateli (48.9 % uprawnionych), którzy oddali swoje głosy osobiście w lokalach wyborczych bądź przesłali swoje głosy pocztą, (w Szwajcarii można głosować za pośrednictwem poczty!).

W roku 2011 w wyborach do Rady Narodowej wzięło udział 2.514.106 osób, czyli 49,1 % ogółu uprawnionych. Najmniej głosowało w kantonie Glarus i Appenzell Innerrhoden (34,2 % i 37.3 %), ale trzeba pamiętać, że tam głosowanie odbywa się na innych zasadach, usprawiedliwiających niższą frekwencję. Ilość uprawnionych i głosujących w wyborach do Rady Stanów była mniejsza z uwagi na to, że tylko 10 kantonów pozwala swoim obywatelom mieszkającym za granicą brać udział w głosowaniu.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat