Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Szwajcarski kolarz Fabian Cancellara
      Sport: kolarstwo
Szwajcarski mistrz kolarski Fabian Cancellara
Fabian Cancellara to zawodowy kolarz. Urodził się 18 marca 1981 r. w Wohlen koło Berna.

Jest specjalistą wyścigów na czas, w czym odniósł wiele zwycięstw. Jest mistrzem olimpijskim i czterokrotnym mistrzem świata w tej dyscyplinie. Wygrał kilka prestiżowych wyścigów kolarskich m.in.: Paris-Roubaix w 2006 r. i w 2010 r., Tour des Flandres w 2010 r. Ma przezwisko Spartakus.

Swoją przygodę z kolarstwem rozpoczął w wieku 13 lat, kiedy po raz pierwszy znalazł w garażu rower należący do rodziny. Zainteresował się kolarstwem i szybko pokazał, że potrafi doskonale jeździć na czas. Już jako junior został mistrzem świata w wyścigach czasowych w 1998 i 1999 r. W roku 2000 został wicemistrzem świata, wyprzedził go tylko Rosjanin Pietrow. W roku 2001 został zawodowym kolarzem grupy Mapei, gdzie do końca roku był stażystą.

W 2001 r. został wicemistrzem Szwajcarii w wyścigu na czas (wygrał wtedy Jean Nuttli), a w 2002 r. został mistrzem Szwajcarii, wyprzedzając Jeana Nuttli. W tym samym roku został zawodnikiem pierwszej ekipy Mapei.

W latach 2003 - 2005 jeździł w ekipie Fassa Bortolo. Wielokrotnie wykazał jak doskonałym jest w wyścigu na czas. Wygrywał prologi Tour de France w 2004, 2007 i w 2010 r. Zdobył 6 kolejnych tytułów mistrza Szwajcarii w wyścigach na czas w latach 2002 - 2008.

W 2006 r. przeszedł do ekipy CSC, we wrześniu tego roku zdobył mistrzostwo świata w Salzburgu.

Rok 2008 to pasmo sukcesów: m.in. we Włoszech (wyścigi Tirreno-Adriatico i Mediolan-San Remo), drugie miejsce w wyścigu Paris-Roubaix, brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w wyścigu szosowym, a 13 sierpnia 2008 r. zdobył złoty medal w wyścigu na czas.

Rok 2009 zaczął się dla niego niezbyt szczęśliwie. Po upadku w trakcie treningu musiał wycofać się z kilku wyścigów. Po powrocie do startów miał upadek w trakcie Tour des Flandres. Do formy wrócił w czerwcu i wygrał Tour de Suisse. To pierwsze zwycięstwo rodzimego zawodnika w tym szwajcarskim wyścigu od roku 2002, kiedy wygrał Alex Zülle.

24 września 2009 r. zdobył tytuł Mistrza Świata w jeździe na czas. Został drugim kolarzem w historii, który zdobył tytuł Mistrza Świata w jeździe na czas trzykrotnie. Został też pierwszym kolarzem w historii, który w tym samym roku zdobył tytuł mistrza w jeździe na czas i w wyścigu szosowym.

Sezon 2010 rozpoczął słabo w Tour du Qatar (87 miejsce), ale potem wygrał Tour d'Oman. 30 września 2010 r. na torze w Geelong (Australia) zdobył kolejny tytuł mistrza świata w jeździe na czas. Sezon zakończył na 14. miejscu w klasyfikacji światowej UCI.

W 2011 r. nie wygrał żadnego wyścigu a na mistrzostwach świata w jeździe na czas zajął 3. miejsce.

Trochę lepszy był rok 2012. Wygrał Strade Bianche i zajął 3. miejsce w wyścigu Mediolan-San Remo. Oczywiście zdobył Mistrzostwo Szwajcarii w jeździe na czas.

Rok 2013 to powrót do formy Szwajcara. Wygrał E3 Prijs Vlaanderen, Ronde van Vlaanderen i Paryż-Roubaix, ponownie zdobył mistrzostwo Szwajcarii w jeździe na czas. Wystartował również na Mistrzostwach Świata w Toskanii we Włoszech, skąd przywiózł brązowy medal. Sezon zakończył na 7. miejscu w rankingu UCI World Tour.

W 2014 roku został po raz czwarty z rzędu i 11 w karierze Mistrzem Szwajcarii w jeździe na czas. Ponadto wygrał Ronde van Vlaanderen, był drugi w wyścigu Mediolan-San Remo i zajął 3. miejsce w wyścigu Paryż-Roubaix. Cały sezon 2014 zakończył na 11. miejscu w rankingu UCI World Tour.

Rodzice Cancellary pochodzą z południa Włoch. Jego pierwszym sportem były biegi narciarskie zanim zdecydował się na kolarstwo. Swoją żonę Stefanie poślubił w 2006 roku. W tym samym roku został ojcem Giuliany. W 2012 urodziła się druga córka, Elina. Mieszka w Bernie. Mówi płynnie po niemiecku, włosku, angielsku i francusku.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat