Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Samolot Avro w barwach linii Crossair
      Komunikacja: lotnictwo
Linie Lotnicze Crossair
Stare logo linii CrossairLinie te powstały jako przewoźnik uzupełniający ofertę SWISSAIR na liniach krótkiego zasięgu i czarterowych. Przez dłuższy czas zajmowały się przewozem pasażerów na liniach europejskich i przewożąc znaczną liczbę pasażerów czarterowo, starając się konkurować na krótkich dystansach ze Swissair. Crossair dysponował niewielką flotą samolotów składającą się głównie z ekonomicznych samolotów krótkiego zasięgu.

Po zamachu z 11 września 2001 r. Swissair znalazł się na skraju bankructwa. Mimo prób ratowania musiał zbankrutować. Wówczas flotę samolotów Swissair wraz z obsługiwanymi liniami przejął Crossair tworząc nową narodową kompanię lotniczą o nazwie SWISS Air Lines Co.

Drugie logo linii CrossairLinie Crossair założył Moritz Suter 28 listopada 1978 r. Pierwsze loty zagraniczne odbył Crossair w 1979 r. do Nürnberga, Klagenfurtu i Innsbrucka, rok później do Hannoveru,używając dwusilnikowego samolotu turbośmigłowego Swearingen Metroliner II. W 1984 r. Crossair zakupił samolot Saab 340 Cityliner.

Pierwsze 3 odrzutowce British Aerospace BAe 146-200A zakupiono w 1990 r. W 1993 r. Swissair przejął większość akcji Crossair. W 1999 r. Crossair przejął flotę McDonnell Douglas MD-82 i 83 od linii Balair/CTA, co zwiększyło znacznie ich zdolności przewozowe. Crossair już na początku działalności wybrał samoloty Saab, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych zakupił 34 turbośmigłowe samoloty typu Saab 2000, uważane za najszybsze na świecie tego typu. Na przełomie wieków Crossair wybrał nowego dostawcę samolotów odrzutowych i zamówił 25 brazylijskich Embraer-ERJ-145.

Ostatnie logo linii CrossairObsługa pokładowa była na najwyższym poziomie, przewyższającym standard innych linii lotniczych. Na powitanie rozdawano WSZYSTKIM pasażerom sok pomarańczowy, świeżo wyciśnięty przez stewardessę lub lampkę szampana, specjalnie butelkowanego dla Crossair. Bazę tych linii stanowiło lotnisko Euroairport Basel. W 2001 r. wykonywały nawet do 110 lotów z Bazylei dziennie. Znane były z wyjątkowego malowania swoich samolotów.

Niestety nie były wolne od wypadków. 10 stycznia 2000 rozbił się Saab 340 lot CRX 498, tuż po starcie z Zurychu koło Nassenwil. Zginęło 10 osób. Przyczyną był błąd pilota - jak stwierdziła komisja badania wypadków lotniczych.

24 listopada 2001 r. rozbił się samolot Jumbolino (Avro RJ100) lot CRX 3597 z Berlina przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Zurychu. W ciemności i opadach śniegu pilot zboczył z trasy nadlotu i rozbił się w pobliskim lesie. Z 33 osób na pokładzie życie straciły 24 osoby.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat