Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Sala posiedzeń Rady Narodowej
      Państwo: demokracja
Demokracja po szwajcarsku
Demokracja po szwajcarsku to demokracja bezpośrednia. Co to znaczy bezpośrednia? To znaczy, że wszelkie decyzje podejmowane w państwie zależą od wyrażenia zgody na nie przez obywateli poprzez głosowanie.

Rząd nie może wprowadzić w życie żadnego projektu bez akceptacji społeczeństwa. Akceptacja ta odbywa się w drodze głosowania, czyli referendum.

Wszelkie decyzje społeczeństwa muszą być bezwzględnie honorowane.

Nie ma mowy o sytuacji jaka wystąpiła w Stanach Zjednoczonych, gdzie społeczeństwo przegłosowało wybór jednego kandydata na prezydenta, a następnie reprezentanci wybrali innego kandydata. W Szwajcarii nie jest możliwe podejmowanie decyzji poprzez jakichś reprezentantów. O każdej decyzji decyduje bezwzględna większość głosów oddanych przez uprawnionych do głosowania. Realizacja ambicji poszczególnych polityków wbrew woli narodu jest niemożliwa!

Przykład sprzed kilku lat: referendum z dnia 22 września 2002 r. w sprawie wykorzystania rezerw złota na rzecz AHV (ubezpieczenie emerytalno-rentowe).

Chodziło o 1300 ton rezerw złota Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), wartości 20 miliardów franków (ok. 55 miliardów złotych), które nie są potrzebne dla polityki walutowej państwa i mogłyby być wykorzystane na inne cele. Inicjatywa społeczna wysunięta w roku 2000 przez partię ludową (Volkspartei - SVP), zwana "Goldinitiative" proponowała wykorzystanie rezerw złota na rzecz ubezpieczenia emerytalno-rentowego AHV w celu utworzenia funduszu wyrównawczego, który wystarczyłby na pokrycie AHV przez wiele lat.

Kontrinicjatywę zgłosiła Rada Federalna i Parlament, według których tylko odsetki od 1300 ton złota, czyli 500-750 milionów franków, byłyby przez 30 lat przekazywane po równo na AHV, kantony i specjalny fundusz Fundacji Solidarności.

Pierwsza inicjatywa została odrzucona w 20 kantonach, a ogólnie przeciw głosowało 52 %.

Druga inicjatywa została odrzucona w 19 kantonach, przeciw głosowało 52 %.

Jak widać niewielką ilością głosów odrzucono obie propozycje. Dlaczego? Większość populacji uważa, że środki te powinny dalej procentować na przyszłe potrzeby, bądź dla następnego pokolenia.

Złoto pozostanie nadal w skarbcu banku centralnego. Ambicje polityków pozostają nadal ich własnymi ambicjami.

Trzeba pamiętać, że przed każdym referendum zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy danego projektu prowadzą szeroką kampanię informacyjną. Państwo informuje obywateli rzetelnie na dany temat przedstawiając wszelkie argumenty za i przeciw. Wybór należy do obywateli. Decyduje większość.

W ubiegłym roku odbyło się kontrowersyjne referendum na temat wprowadzenia zakazu budowy minaretów przy meczetach na ziemi szwajcarskiej. W referendum większość wypowiedziała się za zakazem. Organizacje islamistów z różnych krajów wniosły pozew przeciwko Szwajcarii, że utrudnia swobodne praktykowanie wyznania w demokratycznym kraju wolności religijnej. Chcą w ten sposób spowodować, by Międzynarodowy Trybunał zmusił rząd Szwajcarii do usunięcia zakazu budowy minaretów. Wszyscy zapominają jednak, że jest to decyzja narodu, a ta nie podlega zmianom przez żaden rząd, żaden obcy trybunał, ponieważ zgodnie z konstytucją to naród szwajcarski jest suwerenem i on decyduje o wszystkim. Nikt więc nie może temu narodowi narzucić jak ma postępować! To jest potęga prawdziwej demokracji. Trzeba tu jeszcze podać niezwykle istotny fakt: w Szwajcarii jest ponad 300 meczetów oraz muzułmańskich domów modlitwy, a więc jak widać nikt nie broni muzułmanom praktykowania ich wiary. Naród jednakże nie zgadza się, by w szwajcarskim krajobrazie pojawiły się minarety, a głos muezina zakłócał spokój.

Wyobraźcie sobie co by się stało, gdyby w Polsce zastosowano prawdziwą demokrację, gdyby większość obywateli decydowała o wszystkim, a nie grupy polityków.

Demokracja oparta jest na systemie wielofunkcyjnym. 20 partii politycznych próbuje realizować swoje cele statutowe i zamysły, 13 z nich zasiada w fotelach parlamentarnych. Poszczególne partie przedstawiamy na stronie "partie polityczne".
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat