Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Falcon 50 w dyspozycji Rady Federalnej Szwajcarii
      Komunikacja
Czym latają władze Szwajcarii?
Szwajcaria uznawana jest za bogaty kraj. Jak wszędzie władze dysponują lotnictwem do przemieszczania się. Z uwagi na dyskusje nad samolotami dla VIP-ów w Polsce chcemy pokazać jak to jest w Szwajcarii.

7-osobowa Rada Federalna ma do dyspozycji samolot odrzutowy francuskiej firmy Dassault typu Falcon 50. Samolot ten jest w posiadaniu szwajcarskiego lotnictwa wojskowego czyli Luftwaffe. Jest 9-miejscowym samolotem dyspozycyjnym o zasięgu 4600 km i szybkości maksymalnej 915 km/h osiągającym pułap 13 km. Samolot ma oznaczenia wojskowe Swiss Air Force T-783.

Samolot ten jest mocno wysłużony (kupiony w 1995 r. już jako używany) ma 32 lata i władze Szwajcarii podjęły w dniu 27.06.2012 r. decyzję o zakupie innego samolotu również firmy Dassault Falcon 900 o zasięgu 7400 km i zabierającego 19 pasażerów. Nie będzie to jednak samolot nowy lecz używany na którego zakup Rada Federalna przeznaczyła max. 35 mln CHF. Samolot ma być zakupiony w 2013 r.

Teraz nieco o jego wykorzystaniu.

Dziś rozgorzała dyskusja dotycząca jego wykorzystania za sprawą nowowybranego przewodniczącego Rady Stanów na rok 2013 - Filippo Lombardi z Ticino. Polityk ten zaprosił na uroczystość u siebie wielu prominentnych polityków, którzy mają być przetransportowani z Lugano-Agno do Berna-Belp wynajętym samolotem Air Darwin. Wielu osobom ta sytuacja się nie podoba. Lombardi chiał zapłacić za wykorzystanie samolotu, lecz władze kantonu Ticino postanowiły, że to one zapłacą za przelot jako podziękowanie dla Lombardiego za jego działalność na rzecz społeczności lokalnej - kantonu Ticino.

W roku 2010 samolot T-783 wylatał z członkami Rady 524 godziny, a rok później (2011) wylatał 571 godzin.

Najczęściej z samolotu korzystała była minister spraw zagranicznych p. Micheline Calmy-Rey - 188 godzin. Jej następca w ciągu pierwszych miesięcy swego urzędowania praktycznie nie korzystał z samolotu, ograniczając się głównie do działań administracyjnych w resorcie. Dlatego jego ilość wylatanych godzin rządowym samolotem to tylko 76.

Drugą osobą, która najczęściej korzystała z samolotu to p. Doris Leuthard aktualna minister środowiska.

Podane godziny lotów ministrów dotyczyły łącznie samolotu T-783, jak również będących w dyspozycji Rady śmigłowców należących do Luftwaffe.

Sprawa zakupu samolotu do dyspozycji Rady Federalnej została wstępnie załatwiona. Armia szwajcarska poprzez swoją jednostkę "Armasuisse" zawarła w marcu 2013 r. umowę z rządem Monako. Odkupi ona samolot odrzutowy, którym lata książe Monako Albert II. Samolot ten to francuski Dassault Falcon 900EX z roku 2008. Przyjęta wcześniej cema maksymalna zakupu do 35 milionów franków nie zostanie przekroczona. W cenie zakupu jest dostosowanie samolotu do nowego dysponenta, szkolenie pilotów oraz dostosowanie do wojskowych struktur naziemnych. Ten 14-miejscowy samolot ma zasięg 8100 km. Dotychczasowy Falcon 50 był 9-miejscowy, miał zasięg 4600 km i wiek 32 lata.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat