Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Festiwal filmowy w Locarno z 1948 r.
      Kultura: film
Szwajcarskie kino
Szwajcarskie kino jest zupełnie inne niż kino amerykańskie. Dotowane jest przez państwo, by świadomie pokazywać kulturalny potencjał i tożsamość kraju i jego społeczeństwa.

Nie można się doliczyć wielu szwajcarskich filmów, które byłyby szeroko znane w świecie. Szwajcarscy twórcy i aktorzy wyjeżdżali do Hollywood, próbując kariery globalnej. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku znani byli dwaj szwajcarscy reżyserzy Alain TannerJean-Luc Godard, będący pod znaczącym wpływem kina francuskiego z uwagi na to, że pochodził ze Szwajcarii Romańskiej (choć urodził się w Paryżu).

Zupełnie inne filmy tworzyli tacy reżyserzy jak: Daniel Schmid, Fredy Murer, Rolf LyssyYves Yersin, dla których życie w Szwajcarii stanowiło kanwę produkcji filmowej. Najsłynniejszy film Rolfa Lyssy - "Die Schweizermacher" w humorystyczny sposób pokazywał co jest potrzebne, by uzyskać szwajcarskie obywatelstwo.

W roku 1991 film "Reise der Hoffnung", którego reżyserem był Xavier Koller o mało nie dostał Oskara. Film opowiadał o rodzinie kurdyjskich uchodźców, która szukała w Szwajcarii lepszego życia.

Halle Berry, która zagrała główną rolę w filmie "Monster's Ball" otrzymała Oskara za swoją rolę. Film ten reżyserował Szwajcar Marc Forster.

Spośród Szwajcarów mających osiągnięcia dla światowego kina najwięcej zdobył producent Arthur Cohn, który otrzymał 6 Oskarów.

Plakat zwycięskiego filmu festiwalu w Locarno 2011Począwszy od 1948 r. każdego roku w Locarno (kanton Ticino) latem odbywa się festiwal filmowy, którego ranga rośnie z roku na rok. Dziś jest już jednym z najważniejszych festiwali filmowych świata. Laureaci festiwalu otrzymują złotego geparda o nazwie "Pardo d'oro" (od 1968 r., wcześniej przyznawano inne nagrody). Zjeżdżają się tu światowe sławy tak samo jak do Cannes, Wenecji czy Berlina. Daje to wiele szwajcarskiemu kinu i szwajcarskim szkołom filmowym z Genewy, Lozanny i Zurychu.

W tym roku był to już 66. festiwal, który odbywał się w okresie od 7 do 17 sierpnia 2013 r. Festiwalowe pokazy odbywają się na Piazza Grande w Locarno, gdzie przygotowano miejsce dla 8-tysięcznej publiczności. W tym roku obejrzała ona na wielkim ekranie 16 tytułów. W konkursie międzynarodowym rywalizowały 24 filmy, w tym polski "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego. W konkursie krajowym zaprezentowało się 10 filmów szwajcarskich. W tym roku szczególną nagrodą doskonałości uhonorowano brytyjskiego aktora Christophera Lee.

Tegorocznym zwycięzcą festiwalu byłTegoroczny festiwal to kilka rekordów: 162.919 widzów (2012 - 161.680), 4.114 akredytacji (2012 - 3.950), 929 dziennikarzy i fotografów (2012 - 900), 1.013 osób z branży dystrybucji filmowej (2012 - 970).

Następny festiwal odbędzie się w dniach 6 - 16 sierpnia 2013 r.

Ubiegłoroczni zwycięzcy festiwalu w dniach 1 - 11 sierpnia 2012 r. to: Zwycięzcy roku 2011 to: Oczywiście Szwajcaria jest też miejscem kręcenia filmów przez obce ekipy filmowe. Mało kto w Polsce wie, że hinduski film "Dilwale Dulhania Le Jayenge", którego rekordem było wyświetlanie w kinach w Indiach przez 500 tygodni, był w całości kręcony w Szwajcarii. Hindusi często korzystają ze szwajcarskich krajobrazów i infrastruktury do kręcenia swoich filmów.

Pamiętacie film z Jamesem Bondem "Im Geheimdienst Ihrer Majestät"? To w szwajcarskich Alpach nagrano część zdjęć - tu jednym z aktorów była słynna góra - Piz Gloria. Takich filmów ze Szwajcarią w tle było wiele. Dla Polaków ważny jest film Krzysztofa Kieślowskiego z trylogii: "Trzy kolory. Czerwony" z 1994 r. Akcja tego filmu rozgrywa się w Genewie. Był to ostatni film Krzysztofa Kieślowskiego wykonany w koprodukcji polsko-francusko-szwajcarskiej.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat