Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Ren w Bazylei
      Państwo: położenie
Rzeki w Szwajcarii
Z licznych szwajcarskich gór spływa wiele rzek. Wymienimy tu kilka najważniejszych, uszeregowanych według długości na terenie Szwajcarii.

Ren - jego źródła znajdują się w dwóch miejscach: Vorderrhein (Ren przedni) zaczyna się w rejonie przełęczy Oberalp i góry Badus (Six Madun), a Hinterrhein (Ren tylny) rozpoczyna swój bieg w rejonie San Bernardino (oba w Gryzonii). Obie odnogi spotykają się w okolicach Reichenau (niedaleko Chur).
Ren biegnie dalej wzdłuż wschodniej granicy kraju z Liechtensteinem i Austrią, gdzie wpada do Jeziora Bodeńskiego. Dalej płynie wzdłuż północnej granicy, w dużej mierze stanowiąc naturalną granicę. Szwajcarię opuszcza w Bazylei.

Ren w RheinfeldenWzdłuż północnego odcinka przecina wiele urokliwych miejsc, do których należy szczególnie zaliczyć wodospad na Renie w Neuhausen, oraz piękne miasteczka jak Stein am Rhein czy Rheinfelden.
Na odcinku Rheinfelden - Bazylea wykonuje się przewozy towarowe żeglugą śródlądową.
Długość rzeki w Szwajcarii wynosi 375 km, a jej zlewisko obejmuje blisko 30 tys. km2.

Aare to druga co do długości rzeka Szwajcarii. Jej długość wynosi 295 km, a zlewisko prawie 18 tys. km2. Płynie na zachód a potem północ. Przepływa przez m.in. Meiringen, Brienzersee, Thun, Berno, Bielersee, Solurę, Olten, Aarau. Wpływa do Renu w okolicy Koblenz. Jej źródła znajdują się w rejonie przełęczy Grimsel.

Rodan - ma również swoje źródła w rejonie Grimsel i płynie na zachód poprzez kanton Wallis. Wpada do Jeziora Genewskiego, przepływa przez Genewę i opuszcza Szwajcarię w rejonie Chancy. Osiąga długość 264 km (na terenie Szwajcarii), zlewisko ok. 7 tys. km2.

Inn - to kolejna znana rzeka. Wypływa z gór w rejonie Maloja (Gryzonia) i płynie na północny wschód przez St. Moritz, Samedan, Zernez i Scuol. Austriacką granicę przekracza w rejonie miejscowości Vinadi. Ma zlewisko wielkości ok. 1,8 tys. km2, a jej długość wynosi 104 km.

Do dużych rzek należy jeszcze zaliczyć:

- Saane, długości 128 km, przepływająca przez Fryburg

- Reuss, długości 158 km, wypływający w rejonie Furki, płynący na północ przez Andermatt, Göschenen, Amsteg, Erstfeld do jeziora Vierwaldstättersee, dalej przez Luzernę, Bremgarten. Wpada do Aare w pobliżu Brugg.

- Limmat z dopływem Linth, przepływająca przez Zurych, długości 140 km,

- Thur, długości 128 km, wypływający ze stoków góry Säntis w Toggenburgu, przepływa przez Wattwil, Wil, Andelfingen, wpada do Renu w pobliżu Ellikon blisko niemieckiej granicy.

- Ticino, długości 91 km, wypływa ze stoków Nufenen i spływa doliną Leventina przez Bellinzonę do Lago Maggiore w pobliżu Magadino.

Spośród innych rzek można wymienić: Broye - 86 km, Emme - 80 km, Doubs - 74 km, Sihl - 73 km, Birs - 73 km, Töss - 57 km, Orbe - 57 km, Maggia - 55 km, Simme - 53 km, Sense - 45 km.

Każda rzeka ma swój urok. Warto poświęcić im nieco uwagi.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat