Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Tradycyjne fondue serowe
      Wyżywienie: kulinaria
Fondue - narodowa specjalność Szwajcarii
To najbardziej znana na świecie potrawa szwajcarska. Ma mnóstwo zwolenników na całym świecie. Jest pyszna! Jeśli ktoś lubi ser, to po jej spróbowaniu pozostanie na zawsze miłośnikiem fondue.

Przedstawimy tu kilka wskazówek jak przygotować dobre fondue.

Ale najpierw kilka uwag ogólnych.

Co to jest fondue? Jest to narodowy posiłek szwajcarski polegający na topieniu startego sera w specjalnym garnku ("caquelon") i zanurzaniu w nim kawałeczków chleba za pomocą specjalnych, długich widelczyków. Przepisów na fondue jest bardzo wiele i wcale nie musi być ono serowe. Dla miłośników mięs najlepsze będzie fondue bourguignonne, które polega na zanurzaniu kawałeczków surowego mięsa w topionym tłuszczu (najlepiej kokosowym). Świetne!

Nazwa fondue pochodzi od francuskiego słowa "fondre" czyli topić, rozpuszczać. Fondue nawiązuje do wspaniałej szwajcarskiej tradycji wspólnego jedzenia z jednej misy. Tradycja ta była pielęgnowana nawet, gdy stołujący się razem nie należeli do przyjaciół. Tradycja z czasów początków reformacji polegała na tym, że dwie walczące ze sobą strony spożywały wspólny posiłek. Atakujący stawiali na granicy konwie z mlekiem, broniący się przynosili chleby i dodawali do mleka. Następnie wszyscy zasiadali wokół i razem spożywali wspólnie posiłek, sporządzony z produktów dostarczonych przez obie strony. Na czas posiłku zapominano o wojnie!

Co potrzeba do przyrządzenia fondue?
tak wygląda fondueWspomnieliśmy już o "caquelon". Do fondue serowego najlepszy jest kamionkowy, do mięsnego z cienkiej blachy. Oba ustawia się na specjalnej podstawce, na spodzie której umieszcza się mały zbiorniczek ze specjalnym alkoholem do palenia. Nie stosować denaturatu - jego odor zabije smak fondue!
Potrzebne będą też długie widelczyki, najlepiej z drewnianym trzonkiem, które posłużą do zanurzania w serze bądź tłuszczu. Najlepsze są z końcówkami w kształcie harpuna.
Oczywiście najważniejszym składnikiem fondue jest ser.
Uwaga! Musi to być oryginalny ser szwajcarski!
Ser o nazwie emmentaler czy gruyere, ale produkcji polskiej nie nadaje się do przygotowania fondue. Jeśli nie mamy możliwości kupna oryginalnego sera, lepiej kupić gotową mieszankę, dostępną w wielu polskich hipermarketach pod nazwą "Fondue". Pakowana w kartonowe pudełka zawiera gotowy zestaw do fondue z serem i wszelkimi przyprawami, zamkniętą próżniowo w odpowiedniej folii. Wystarczy tylko natrzeć caquelon czosnkiem, wsypać zawartość opakowania i rozpuścić. W kilka minut otrzymujecie gotową potrawę, bez żadnego wysiłku. Cena porcji fondue dla 4 osób w Polsce waha się w granicach 17 - 20 złotych.

Fondue przyrządzać można na wiele sposobów.

Oto przepis na klasyczne fondue dla 4 osób: Jak się powinno przyrządzić fondue? Najpierw zetrzeć ser, pozostawić go na dwie godziny w białym winie. Naczynie "caquelon" natrzeć czosnkiem. Maizenę wymieszać z wiśniówką. Ser z winem i sokiem z cytryny dodać do caquelonu i cały czas mieszając (drewnianą łyżką) rozpuszczać na ogniu. Jeśli konsystencja nie jest właściwa dodać jeszcze maizeny, doprowadzić do zagotowania, przyprawić. Smacznego!
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat