Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Finalistki Miss Szwajcarii
      Państwo: społeczeństwo
Kobiety w Szwajcarii
Prawo głosowania w wyborach federalnych i piastowania stanowiska federalnego przyznano kobietom po raz pierwszy w historii w lutym 1971 r.

Kobiety zajęły do roku 1979 ponad 10 % miejsc w parlamencie.

Większość kantonów przyjęła rozszerzenie praw kobiet, ale pełen proces zakończył się dopiero w 1990 r.

Poprawka do konstytucji o równych prawach kobiet została przyjęta w referendum z 1981 r. Te same prawa małżeńskie dla kobiet i mężczyzn przegłosowano w 1985 r.

Dziś kobiety są w pełni samodzielne i niezależne, piastują wiele ważnych funkcji w firmach i państwie. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze tak niedawno były zależne od mężczyzn.

Ruth Dreifuss pierwsza kobieta Prezydent Konfederacji Pierwszym Prezydentem Konfederacji - kobietą - była Ruth Dreifuss w 1999 r.

Ruth Dreifuss ur. 1940, pochodząca z Endingen k. Baden, reprezentująca Socjaldemokratyczną Partię Szwajcarii (SPS), zasiadała po raz drugi w Radzie Federalnej, jako przedstawiciel Kantonu Genewa. Rok 2002 był jej ostatnim w Radzie Federalnej. Zgromadzenie Narodowe postanowiło, że jej miejsce w Radzie zajęła Micheline Calmy-Rey, także z Genewy, która z dniem 31 grudnia 2011 r. zrezygnowała z prac w Radzie Federalnej. W Radzie pozostają teraz 3 kobiety na 7 miejsc.

Dziś można powiedzieć, że w Szwajcarii kobiety mają bardzo dużo do powiedzenia: w siedmioosobowej Radzie Federalnej zasiadają trzy kobiety: Po raz pierwszy kobieta była wiceprezydentem konfederacji w 1989 r.: Elisabeth Kopp. Po raz pierwszy prezydentem konfederacji była Ruth Dreifuss w 1999 r., potem wiceprezydentem była Ruth Metzler-Arnold w 2003 r., następnym prezydentem została Micheline Calmy-Rey w 2007 r. i 2011 r. oraz Doris Leuthard w 2010 r.. Prezydentem w roku 2012 została wybrana Eveline Widmer-Schlumpf

W 200-osobowej Radzie Narodowej jest 60 kobiet, w poprzedniej radzie 45 miejsc zajmowały kobiety. Na 46 miejsc w Radzie Stanów 6 należy do kobiet, poprzednio 9.

Przewodniczącą Rady Narodowej w roku 2003 była również kobieta p. Liliane Maury Pasquier z Genewy, z zawodu położna, matka 4 dzieci, reprezentująca Socjaldemokratyczną Partię Szwajcarii (SPS). Członkinią Rady Narodowej była od 1995 r. Została wybrana na okres 1 roku w dniu 26.11.2001. Wielokrotnie występowała na rzecz miejsca kobiet w społeczeństwie i polityce.

W roku 2010 najważniejsze stanowiska w państwie należały do kobiet: Aktualnie Przewodniczącą Rady Narodowej jest Maya Graf lat 51 z Sissasch (BL), reprezentująca w parlamencie partię zielonych.

Najmłodszymi kobietami w Parlamencie są: W Radzie Narodowej kobiety stanowią 28 %, w poprzednim składzie stanowiły 22,5 % ogółu radnych, a w Radzie Stanów 14 %, poprzednio 13 %.

Również w przeszłości kobiety sprawowały najwyższe urzędy w państwie:
pierwszą kobietą przewodniczącą Rady Narodowej była Elisabeth Blunschy w 1977 r.,
a następnie w 1981/82 także Radzie Narodowej przewodniczyła Hedi Lang, a potem: Kanclerzem federalnym jest Corina Casanova, która jest na tym stanowisku kolejną kadencję.

Należy się spodziewać, że w przyszłości rola kobiet i ich zaangażowanie w życie publiczne i polityczne wzrośnie. Po wyborach z 19 października 2003 r. liczba kobiet w obu izbach parlamentu wzrosła do 50 (25 %) w Radzie Narodowej i 11 (23,9 %) w Radzie Stanów. Niestety nie znalazły te liczby wtedy przełożenia na pozycję kobiet w Radzie Federalnej. Po wyborach Rady dnia 10 grudnia 2003 r. w Radzie pozostała tylko 1 kobieta, Micheline Calmy-Rey, co było wyraźnym krokiem wstecz. Po wyborach 2007 r. relacje te uległy znacznej poprawie. Od 1995 r. liczba kobiet kandydatek to 35 % wszystkich kandydatów.

Dla porównania liczba kobiet w szwajcarskim parlamencie wynosi 28 %, a w polskim 17 %.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat