Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Paleta szwajcarskich serów
      Wyżywienie: kulinaria
Sery szwajcarskie
Szwajcaria kojarzy się naturalnie z serem. Dziury jak w szwajcarskim serze - to slogan często używany przez Polaków.

Kilka serów...Produkcja serów jest narodowym przemysłem Szwajcarii. Takie nazwy jak Emmentaler czy Gruyère to nazwy znane każdemu miłośnikowi serów.

Oto kilka liczb charakteryzujących produkcję sera:

w roku 2009 wyprodukowano 178 276 ton serów;, to mniej o 1 062 tony niż w roku 2008, który był rekordowy jeśli chodzi o produkcję serów. Wyprodukowano ich 179 333 tony, o 3 046 ton więcej niż w 2007 r. (176 287).

Liczby te obejmują pełen asortyment serów: twarde, półtwarde, extra twarde i świeże.

Z powyższej liczby 62 146 ton wysłano na eksport (czyli dokładnie 31,8 % całej produkcji), o 1 % mniej niż w r. 2008. Dwie trzecie całego eksportu obejmują sery twarde.

Oczywiście najpopularniejszym przebojem eksportowym jest Emmentaler, na drugim miejscu Appenzeller, dalej Tête de Moine AOC, Switzerland Swiss i Gruyère. Do produkcji serów wykorzystuje się połowę mleka wyprodukowanego w Szwajcarii, czyli prawie półtora miliona ton.

Sery półtwarde obejmują 13,4 % eksportu i ich wielkość ciągle rośnie. Nieco mniej sery świeże i topione.

Stosunkowo mało obejmują gotowe sery fondue (rozpuszczalne). Największymi odbiorcami szwajcarskich serów są: Niemcy 32,1 %, Włochy 24,7 % i Francja 10,4 %.

Liczba rodzajów serów produkowanych w Szwajcarii jest bardzo duża: 450!. Każdy producent pilnie strzeże receptury swojego sera, dlatego każdy region ma swoje sery - raj dla smakoszy: możliwość kosztowania różnorodnych serów w zależności od miejsca pobytu.

Dwie najbardziej znane tradycyjne potrawy szwajcarskie z sera to raclette i fondue. Obie potrawy polegają na rozpuszczaniu sera, ale całkowicie w inny sposób.

Raclette to ser twardy, który rozpuszcza się tradycyjnie z koła sera, odkrajając plastry sera lub korzystając z nowoczesnych grilów elektrycznych przez umieszczenie kwadratowych plastrów sera na specjalnych patelenkach do rozpuszczania.

Na stronie raclette zaprezentujemy kilka przepisów i bliższy opis raclette.

Fondue to z kolei ser starty na wiórka, rozpuszczony w specjalnym kamionkowym naczyniu zwanym caquelon, umieszczonym na specjalnej podstawce z płonącym płomieniem. Fondue można też przygotować bez sera na różne sposoby.

Przepisów na fondue jest wiele. Tradycyjny znajdziecie na stronie fondue.

Obie potrawy są ulubionymi potrawami Szwajcarów, łatwe i szybkie do przygotowania, smaczne i atrakcyjne na spotkania z rodziną, czy przyjaciółmi.

Ser typu raclette można kupić w Polsce w największych hipermarketach (szczególnie francuskich). Podobnie fondue - w większych hipermarketach można kupić gotowe mieszanki fondue, oczywiście produkcji szwajcarskiej, które wystarczy tylko rozpuścić. Są gotowe z przyprawami, winem i wiśniową wódką wytrawną. Radzimy skosztować, warto!
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat