Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Miejscowość BUCHS w pobliżu Aarau w kantonie Argowia przeżyła dziś alarm bombowy. Tuż przed południem zarządzono ewakuację budynku w którym znajduje się posterunek miejscowej policji...
  • Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Dziś w nocy ok. 3.00 na dworcu kolejowym w Bazylei doszło do pożaru. Z nieustalonych jeszcze przyczyn zapalił się dach nad przejściem do peronów...
  • Prezentacja nowego banknotu 100 franków Prezentacja nowego banknotu 100 franków. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomasa Jordana. Na konferencji tej zaprezentowano oficjalnie nowy banknot 100 franków, który zamyka...
  • Ofiara śmiertelna osuwiska w Gadmertal Ofiara śmiertelna osuwiska w Gadmertal W dolinie Gadmer w pobliżu mostu turystycznego Triftbrücke u wylotu przełęczy Susten doszło dziś rano ok. 10.40 do osuwiska kamieni. Na nieszczęście w rejonie osuwających...
  • Staruszek zastrzelił 81-letnią żonę Staruszek zastrzelił 81-letnią żonę i sam popełnił samobójstwo. W dzielnicy Albisrieden w Zurychu doszło dziś rano do tragedii. Jeden z mieszkańców osiedla ok. 9.00 powiadomił policję, że z sąsiedniego mieszkania...
  • Liczba mieszkańców Szwajcarii to 8,5 mln osób Liczba mieszkańców Szwajcarii to 8,5 mln osób. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny w Neuchâtel w ostatnim dniu ubiegłego roku Szwajcaria liczyła dokładnie 8 544 500 osób. Przez rok liczba mieszkańców wzrosła...
  • Federalne święto walk i gier alpejskich Szwajcarii Federalne święto walk i gier alpejskich Szwajcarii (Eidgenössisches Schwing- und Älplerfest) odbyło się w weekend w mieście Zug. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Szwajcarii. Odbywa się co 3...
  • Napad na samochód konwojujący gotówkę Napad na samochód konwojujący gotówkę dokonany przez nieznanych sprawców.  Działo się to ok. godz. 3.00 przy zjeździe z autostrady w pobliżu miejscowości La Sarraz (VD). Dwa samochody osobowe zajechały drogę...
  • Witaj szkoło po wakacjach! W wielu kantonach Szwajcarii dziś rozpoczął się nowy rok szkolny. Skończyły się wakacje. Do szkół powróciły dzieci. Pierwszy dzień szkoły to także problemy na drogach. Po wakacjach zaczął się normalny...
  • Trimbach: syn zaatakował i ranił rodziców oraz brata W miejscowości Trimbach w kantonie Solura 22-letni Włoch nad ranem zaatakował swoją matkę, ojca a na koniec brata. Matka została ciężko ranna, ojciec i brat średnio. Sprawca zbiegł. Ranny ojciec...

Katastrofa wojskowego samolotu F/A 18 Hornet w dniu 23.10.2013 r.

Katastrofa wojskowego samolotu F/A 18 Hornet w dniu 23.10.2013 r.
Październik 23
22:52 2013

W pobliżu miejscowości Alpnachstad (OW) rozbił się samolot szwajcarskiej Luftwaffe F/A 18 „Hornet”. Ten dwumiejscowy samolot wystartował przed godziną 14 z lotniska wojskowego w Meiringen wraz z drugim samolotem tego samego typu (tyle, że jednomiejscowym) z zamiarem wykonania lotu treningowego. W rejonie wypadku panowała gęsta mgła, a pułap chmur wynosił ok. 800-900 m. Samolot miał za zadanie wykonać podejście od strony jeziora następnie wykonać ostry skręt o 180 stopni tzw. „emergency climbout”. Samolot jednomiejscowy manewr wykonał prawidłowo i bez problemu wylądował na lotnisku w Meiringen, drugi uległ katastrofie.

Samolot uderzył na bardzo małej wysokości w skałę zbocza góry, tuż za linią kolejową Zentralbahn i szosą Brünigstrasse nad brzegiem Jeziora Czterech Kantonów. Pod tą górą znajdują się tunele: kolejowy i drogowy. W wyniku zderzenia nastąpił wybuch, który spowodował pożar części lasu. Do gaszenia pożaru użyto helikoptera Superpuma. Straż pożarna usuwała również plamy paliwa jakie pojawiły się przy brzegu jeziora. W akcji ratowniczej użyto znaczne siły i środki.

Ok. godziny 19 strażacy odnaleźli w pobliżu miejsca katastrofy szczątki pilota. Samolotem leciały dwie osoby, obie zginęły.

Przyczyny wypadku bada specjalna komisja. Więcej będzie można powiedzieć po przebadaniu czarnej skrzynki. Prawdopodobną przyczyną wypadku było m.in. wyłączenie systemu „Enhanced Ground Proximity Warning Systems”, który ostrzega o zbliżaniu się do ziemi lub przeszkód na trasie lotu. Według informacji uzyskanych w dowództwie Luftwaffe piloci niekiedy wyłączają system, by uniknąć ciągłego ostrzegania szczególnie w czasie lotów w górach i górskich dolinach, co niektórym pilotom przeszkadza dekoncentrując ich.

W wypadku zginął 38-letni pilot wojskowy Steve „Stiwi” J. posiadający paszport kanadyjski, ponieważ urodził się w Vancouver w Kanadzie. Osierocił żonę i 18-miesięcznego syna. Stiwi przyjechał do Szwajcarii z rodziną w 1983 r. w wieku 8 lat. Po stażu w banku zdecydował się zostać pilotem. Był pilotem cywilnym i kilka lat latał dla linii lotniczych Swiss. W San Diego odbył roczne szkolenie na pilota F/A 18 i na nim latał w szwajcarskiej Luftwaffe. Był doświadczonym pilotem w randze kapitana. Był również instruktorem lotniczym.

Drugą ofiarą katastrofy jest 54-letni lekarz, Niemiec, szef Instytutu Medycyny Lotniczej szwajcarskiej Luftwaffe, który wykonywał lot z pilotem celem poznania jego zachowań w trudnych sytuacjach lotu. To normalne działanie przewidziane regulaminem wojsk lotniczych Szwajcarii. Szczątki lekarza odnaleziono w czwartek 24 października. Szczątków obu ofiar poszukiwano od chwili przybycia służb ratowniczych zarówno w miejscu katastrofy, jak również w jeziorze. W przeszukiwaniu terenu wzięli udział zarówno specjaliści medycyny sądowej z Zurychu, jak i policja oraz żandarmeria wojskowa.

Samoloty F/A 18 Hornet Szwajcaria wprowadziła do służby powietrznej w 1997 r. Składanie szwajcarskiej wersji samolotu rozpoczęto w październiku 1996 r. w Emmen koło Lucerny. Pierwszą eskadrę lotniczą składającą się z tych samolotów (eskadra 17) utworzono w 1997 r., następną w 1998 (eskadra 18), ostatnią w 1999 r. (eskadra 11). Eskadry te operują z lotnisk w Payerne (VD), Sion (VS) i Meiringen (BE). Ogółem Szwajcaria posiada 34 samoloty firmy McDonald Douglas (dziś Boeing) F/A-18C Hornet: J-5001 do J-5026 (jednomiejscowe, 26 samolotów) i F/A-18D Hornet: J-5231 do J-5238 (2-miejscowy, 8 samolotów). Do tej pory tylko jeden samolot miał wypadek: F/A-18D Hornet J-5231, który rozbił się 07.04.1998 r. koło Crans-sur-Sierre (VS).

Szwajcarskie lotnictwo wojskowe odnotowało od 1941 około 400 wypadków, w których życie straciło blisko 350 osób. Do najwiąkszych katastrof lotniczych (wojskowych) w ostatnich 20 latach trzeba zaliczyć:

12.11.2002 – Pilatus PC-7 koło Bonaduz (zahaczył o kabel kolejki Rhäzüns-Feldis), zginęło 6 żołnierzy.
12.10.2001 – helikopter Alouette III zahaczył o linę kolejki de la Paine – Morte na zboczu Mont Bovin, koło Montana (VS), zginęły 4 osoby.
14.10.1998 – dwa samoloty treningowe PC-9 wystartowały z lotniska wojskowego w Emmen (LU) i zahaczyły się w powietrzu. Jeden zdołał wylądować, drugi rozbił się w pobliżu Oberuzwil (SG), zginął pilot.
07.04.1998 – F/A-18D Hornet rozbił się koło Crans Montana (VS) podczas ćwiczenia z innym Hornetem przechwytywania. Pilot stracił orientację w przestrzeni, doszło do katastroy w której zginął 42-letni major i 27-letni kapitan z Merolta (TI) członek elitarnego zespołu akrobatycznego Patrouille Suisse.
12.11.1997 – Pilatus Turbo-Porter PC-6B rozbił się w dolinie Simmental (BE), zginęło 5 osób: kapitan-pilot 46 lat, z Appenzell Rhodes-Intérieures, dwaj kaprale z Berna 23 lata i z Zurychu 21 lat, oraz 2 inni żołnierze z Berna 26 lat i z Zugu 22 lata.
20.03.1997 – Mirage III RS lecąc na niskiej wysokości zahaczył o ziemię w pobliżu Ste-Croix (VD), pilot zginął na miejscu.
15.04.1994 – PC-7 uderzył w zbocze góry Stockhorn (BE), doświadczony 53-letni pilot zginął w gęstej mgle.
27.04.1993 – PC-6 na skutek zawirowań silnego wiatru „foehn” uderzył w skałę na zboczu Finsteraarhorn (BE), zginęły 3 osoby.
22.10.1991 – Helikopter Alouette III stracił wysokość tuż po starcie. Spadł w Dübendorf (ZH) i zapalił się. zginął pilot.
15.10.1990 – Samolot typu Hawk rozbił się na południe od lodowca Aletsch na zboczu Nesthorn. Zginął 28-letni pilot.
07.03.1990 – Pilatus PC-7 rozbił się na śniegu koło tamy Mauvoisin w dolinie Bagnes (VS), zginęły 4 osoby.

Podobne wpisy

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,9668 PLN zmiana: +0,14 %

Index SMI Zurych: 10 079,52 zmiana: +0,15 %