Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Komunikacja satelitarna w Leuk VS
      Komunikacja
Komunikacja w Szwajcarii
Komunikacja w Szwajcarii jest utożsamiana z komunikowaniem, a nie z transportem jak w Polsce, dlatego tu pod hasłem komunikacja przedstawimy zagadnienia związane bardziej z telekomunikacją.

Rozpatrując kwestię komunikacji w Szwajcarii możemy jednoznacznie zaznaczyć jej bardzo wysoki poziom, zarówno w kwestii transportu (drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego), jak i innch środków komunikacji - radio, telewizja, telekomunikacja, internet.

Komunikacją w Szwajcarii zarządza federalny urząd komunikacji - Bundesamt für Kommunikation (BAKOM), który nadzoruje telekomunikację oraz radio i telewizje. Zarządza częstotliwościami nadawców i antenami, internetem i firmami informacyjnymi.

Ostatnio udzielił koncesji nadawcy radiowemu "Voice of Russia" (Głos Rosji) na falach średnich do nadawania swoich programów za pomocą szwajcarskiego nadajnika na falach średnich umieszczonego na górze Monte Ceneri w kntonie Ticino.

W Szwajcarii działają następujące sieci telefonii komórkowej GSM: Szwajcarski nadawca narodowy SRG SSR posiada szereg ogólnokrajowych kanałów telewizyjnych i radiowych z uwagi na różnorodność językową. Telewizja państwowa nadaje 3 programy niemieckojęzyczne SRF: SF1, SF2 i SFInfo, oraz HD Suisse, 2 programy francuskojęzyczne RTS: TSR1 i TSR2, 2 włoskojęzyczne RSI: La 1 i La 2, oraz w ramach SF odrębna telewizja w języku retoromańskim: RTR tvR. Programy radiowe narodowe w języku niemieckim: SR DRS1, DRS2, DRS3, DRS4 News, DRS Musikwelle i DRS Virus, w języku francuskim: RSR La Premiere, Espace 2, Couleur 3 i Option Musique, w języku włoskim: RSI Rete Uno, Rete Due, Rete Tre, w języku retoromańskim: rR Radio Rumantsch. Ponadto istnieje radio WRS (worldradio.ch) nadawane w języku angielskim oraz radio satelitarne (SSatR - Swiss Satellite Radio): Radio Swiss Pop, Radio Swiss Jazz i Radio Swiss Classic.

Niezależnie od kanałów państwowych jest wielu nadawców prywatnych, komercyjnych, dodatkowo z uwagi na niewielką powierzchnię Szwajcarii nadawcy z krajów ościennych próbują odebrać widzów i słuchaczy szwajcarskich. Ich udział w Szwajcarskim rynku wynosi aktualnie ok. 15 %.

Pierwsze programy telewizyjne rozpoczęto nadawać w Zurychu jesienią 1939 r., a telewizję kolorową wprowadzono w 1968 r.

Trzeba też zwrócić uwagę na ważną rzecz: 75 % środków SRG SSR to wpływy z opłat od osób prywatnych (odpowiednik polskiego abonamentu rtv), a tylko 25 % wpływy z reklam. Opłaty za korzystanie z radia i tv wynoszą w bieżącym roku CHF 169.15 - radio, CHF 293.25 - tv, CHF 462.40 - razem za cały rok.

Oprócz telewizji państwowej są nadawcy prywatni: TV3 czy Tele 24, Star TV, Schweiz 5, 3+ , ale nie mają one zbyt dużego odbioru.

Dostęp do Internetu zapewniony jest we wszystkich gminach Szwajcarii. Jest to w większości dostęp szerokopasmowy o dużej szybkości. Ostatnio trwają próby przygotowujące do udostępnienia klientom na razie w Zurychu Internetu szerokopasmowego o szybkości 1,3 Gb/s.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat