Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Typowa szwajcarska potrawa RACLETTE
      Wyżywienie: kulinaria
Szwajcarskie przepisy kulinarne
Zanim zaczniemy pisać o zwyczajach kulinarnych to musimy przypomnieć, że Szwajcaria jest potęgą w produkcji serów i czekolady. Serczekolada to produkty, które natychmiast kojarzą się ze Szwajcarią. Zachęcamy do obejrzenia stron im poświęconych.

Szwajcaria posiada bardzo ciekawe zwyczaje kulinarne. Chyba każdy słyszał o fondue lub raclette. To narodowe posiłki szwajcarskie, tak ważne jak np. bigos dla Polaków. Przepisy na obie te potrawy podajemy na osobnych stronach im poświęconych: fondueraclette.
Ale to nie wszystkie specjalności kuchni szwajcarskiej: jest ich wiele.

Zacznijmy od śniadania. Są różne zwyczaje, ale najczęściej jest to rogalik, słynny "croissant" i kawa, lub nie mniej słynne müesli Birchera, wymyślone przez lekarza z Zurychu pod koniec XIX wieku.

W Szwajcarii obowiązuje przerwa obiadowa, w czasie której praktycznie wszystkie instytucje i mniejsze sklepy są zamknięte. Zazwyczaj jest to między 12.00 a 14.00, ale bywa też od 12.30 do 14.30. Oczywiście w tym czasie spożywa się obiad, bardzo często w licznych restauracjach, bistro czy barach. Zazwyczaj w każdym obiekcie gastronomicznym przygotowywane jest danie dnia, które kosztuje znacznie mniej niż inne dania (Tagesmenü - niem. lub plat de jour - fr.). Warto pamiętać o tym.

Jeśli jeździmy na nartach w kantonie Wallis (choć nie tylko tam), to wracając do hotelu czy apartamentu możemy skorzystać z licznych restauracji i kafejek, by skosztować miejscowego słodkiego, rozgrzewającego przysmaku: jabłecznik (Apfelstrudel) w sosie waniliowym, oczywiście na gorąco. Warto skosztować! A na narty każdy lokal ma specjalne miejsce, więc nie martwcie się o nie. Nie zginą!

Kanton Berno słynie ze swojego dania ziemniaczanego: Rösti. Są to ziemniaki starte na tarce o dużych oczkach i usmażone w formie ciasta.

Rippli to uczta dla miłośników mięsa. To schab wędzony ugotowany w podgotowanych wcześniej warzywach z winem i pomidorami.

Dla miłośników bigosu też się coś znajdzie - "Sauerkraut", czyli kapusta kiszona gotowana, może być z mięsem i ziemniakami, gotowane razem z kapustą.

Zürcher Geschnetzeltes to z kolei potrawa ze smażonego mięsa w sosie grzybowym, można podawać z rösti, choć równie dobre będzie z ryżem lub makaronem.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat