Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Prezydent Hans-Rudolf Merz 2006
      Państwo: władze
Hans-Rudolf Merz - Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej 2009
Hans Rudolf Merz Hans-Rudolf Merz został wybrany 10 grudnia 2003 r. do Rady Federalnej z ramienia partii liberałów FDP w miejsce odchodzącego Kaspara Villigera. Z dniem 1 stycznia 2004 r. objął kierownictwo nad departamentem finansów. Jego zastępcą była wówczas Eveline Widmer-Schlumpf i ona kieruje tym departamentem obecnie.

W roku 2008 był wiceprezydentem Szwajcarii, a w roku 2009 reprezentował Szwajcarię jako jej prezydent.

Urodził się w dniu 10 listopada 1942 r w Herisau (AR), a miejscem jego pochodzenia jest Beinwil am See (AG). Mieszka i reprezentuje kanton Appenzell A.-Rh. (AR).

Doktorat z finansów obronił w Wyższej Szkole w Sankt Gallen w 1971 r. W latach 1967 - 1969 był asystentem w Instytucie Gospodarki Finansowej i Prawa Finansowego.

W latach 1969 - 1974 jako sekretarz FDP kantonu St. Gallen i szef Zrzeszenia Przemysłowego kantonu AR. Kierował też w tym czasie Centrum Sportu w Herisau.

W latach 1974 - 1977 był wicedyrektorem Centrum Szkolenia banku UBS w Wolfsberg. W latach 1977 - 2003 był samodzielnym doradcą oraz członkiem zarządów różnych firm przemysłowych i usługowych.

Był przewodniczącym rady nadzorczej firmy ubezpieczeniowej Helvetia Patria Versicherungen AG w St. Gallen i kilku innych firm przed wyborem do Rady Federalnej.

Ma 3 dorosłych synów. Wolny czas wypełnia mu kultura i sport, a konkretnie opera, jazz, historia kultury, beletrystyka, hokej na lodzie. Przez lata był także prezesem klubu łyżwiarskiego w Herisau. Służbę wojskową zakończył w stopniu majora.

Zasłynął z zabawnego incydentu w szwajcarskim parlamencie. Przemawiając przed parlamentarzystami w odpowiedzi na zapytanie poselskie spowodował wybuch śmiechu na sali. Kilka słów rozbawiło go do tego stopnia, że nie był w stanie ich wypowiedzieć bez śmiechu.

W dniu 6 sierpnia 2010 r. ogłosił swoje ustąpienie z Rady Federalnej. Na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego w dniu 22 września 2010 r. w jego miejsce został wybrany Johann Schneider-Ammann z FDP.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat