Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Most Kapellbrücke w Lucernie
      Turystyka: Lucerna
Most Kapellbrücke w Lucernie
Lucerna to miasto pełne średniowiecznych zabytków. Najbardziej znanym jest most Kapellbrücke - najstarszy w Europie kryty most drewniany i drugi co do wielkości.

Mieści się on tuż obok najstarszego zabytku miasta - Wasserturm - ośmiokątnej kamiennej wieży wodnej na rzece Reuss, wybudowanej w 1300 r. Stanowiła ona element fortyfikacji miejskich, była świetnym punktem obserwacyjnym, była karcerem, skarbcem, archiwum, a dziś połączona przejściem z Kapellbrücke jest siedzibą związku artyleryjskiego oraz znajduje się tam sklep z pamiątkami.

Most Kapellbrücke (Kaplicowy) powstał w 1365 r. jako element fortyfikacji łączący Kaplicę z kościołem Jezuitów. Był to most drewniany kryty wybudowany nie w poprzek rzeki Reuss, lecz po przekątnej, by najlepiej połączyć oba obiekty, dla których został zbudowany. W początkowym okresie miał długość 282 m, jednak po regulacji rzeki i budowie nabrzeży most skrócono do 207,4 m.

W późniejszym okresie (początek XVII w.) pod dachem mostu umieszczono malowidła, które zamówiono u pochodzącego z Zurychu, ale mieszkającego w Lucernie malarza Hansa Heinricha Wägmanna, który malował obrazy wspomagany przez 4 synów. Obrazy wykonane były na drewnie, składającym się z trzech do pięciu kawałków, miały kształt trójkąta i zostały umieszczone pod dachem na krokwiach dachu. Ich wymiary to 150 do 181 cm szerokości i 85 do 95 cm wysokości. Obrazy te przedstawiały sceny z życia miasta, regionu, a także przedstawiały życiorys patrona Lucerny św. Maurycego oraz św. Leodegara. W sumie wykonano 158 obrazów. 147 obrazów przetrwało do 1993 r. Po skróceniu mostu w 1835 r. pod dachem mostu prezentowano 111 obrazów.

18 sierpnia 1993 r. w wyniku zaprószenia ognia od niedopałka papierosa most w dużej części spłonął. Zniszczeniu uległo również 78 ze 111 obrazów. 47 spośród nich udało się uratować, ale tylko 30 udało się do 1999 r. odrestaurować. Wykonano kopie 147 obrazów. Na odbudowanym moście (który oddano ponownie do użytku 14 kwietnia 1994 r.) umieszczono 111 obrazów wśród nich 25 obrazów przedstawiających życie św. Maurycego, które pozostały po skróceniu mostu w 1835 r. Zanim umieszczono na nowo obrazy rozgorzała dyskusja, czy należy na moście zawiesić oryginały czy kopie obrazów.

Niedaleko znajduje się inny most drewniany zadaszony nieco młodszy - Spreuerbrücke (Most Plewny) wybudowany w 1408 r. Został on w dużej części zniszczony przez powódź w 1566 r. jednakże został odbudowany. Również i na tym moście pod jego dachem są obrazy trójkątne malowane na drewnie. Przedstawiają one sceny tańca zmarłych. Do dziś zachowało się 45 obrazów z pierwotnych 67. Zostały one namalowane w latach 1616 - 1637 pod okiem malarza Kaspara Meglingera.

Na rzece Reuss w Lucernie był jeszcze jeden most drewniany zadaszony - Hofbrücke, wybudowany w 1352 - 1365 mający 385 m długości. Także i na tym moście zawieszone były pod dachem trójkątne obrazy namalowane na drewnie. Było ich 239, a przedstawiały sceny biblijne. Zachowało się z nich 113, wszystkie zostały odrestaurowane i zakonserwowane w latach 1999-2001. Most ten został rozebrany w latach 1835 - 1852. Most zniknął dokładnie po 500 latach swego istnienia.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat