Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Szwajcarski Park Narodowy w Engadynie
      Państwo: klimat: przyroda
Szwajcarski Park Narodowy w Zernez (kanton Gryzonia)
Szwajcaria ma bardzo ciekawą przyrodę. Miłośników przyrody zapraszamy do odwiedzenia Szwajcarskiego Parku Narodowego w kantonie Gryzonia. Tu można najlepiej poznać szwajcarską faunę i florę, geologię, historię tej ziemi w sensie przyrodniczym.

Park został oficjalnie utworzony 1 sierpnia 1914 r. na powierzchni 168,7 km2, ale jego historia zaczyna się w 1909 r., gdy gmina Zernez przekazała dolinę Val Cluozza stowarzyszeniu zabiegającemu o utworzenie parku.

Obejmuje on powierzchnię 172,4 km2, czyli 17 240 ha, położony na wys. 1400 - 3200 m n.p.m. Jest jednym z nielicznych miejsc w Europie, gdzie natura rządzi się sama, jak wszędzie wokół przed wiekami.

Na terenie parku jest 80 km oficjalnych dróg spacerowych, z czego 2 trasy alpejskie, z 18. placami odpoczynku, gdzie oczywiście zabronione jest rozpalanie ognia i biwakowanie. Do parku prowadzi 13 wejść. Odwiedza go rocznie ok. 150.000 osób.

Alpen-Mohn PapaverWybierając się do parku należy pamiętać, że występuje duża różnica wzniesień. Pogoda zmienia się bardzo szybko i trzeba mieć zarówno ciepłą odzież jak i żywność w odpowiedniej ilości, ponadto okulary słoneczne i mapę. Koniecznie specjalne buty do chodzenia po górach! Niestety szlaki są nieprzejezdne zarówno dla wózków inwalidzkich jak i dziecięcych.

Autobus pocztowy (Postauto) ma 6 przystanków w parku na otwartej drodze prowadzącej przez park.

W parku można przenocować w dwóch miejscach:
- w jedynym hotelu IL FUORN, mieszczącym się w środku parku, dojazd autobusem pocztowym. Hotel dysponuje 60 łóżkami średniej klasy cenowej i 20 miejscami dla grup. Hotel posiada także restaurację,
- w bloku Chamanna Cluozza, który leży w środku doliny Cluozza, która jako pierwsza znalazła się w granicach parku. Znajduje się na wys. 1882 m n.p.m., wybudowany w 1910 r., odnowiony w 1993 r., oferuje miejsce dla 68 osób, z czego 44 na materacach i 24 w pokojach.

W okresie zimowym drogi piesze przez park są niedostępne, nie wolno też jeździć na nartach, dlatego park jest zamknięty od końca października do początku czerwca.

W parku żyje 30 gatunków ssaków i 100 gatunków ptaków, w tym jelenie czerwone, koziorożce, rysie, pojawiły się wytępione w XIX w. lisy, pojawił się wilk i niedźwiedź brunatny.

W parku rośnie ponad 650 gatunków różnych roślin, w tym nie spotykane gdzie indziej rośliny wysokogórskie rosnące nawet na wysokości 3000 m n.p.m.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat