Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Inscenizacja bitwy pod Les Verrieres
      Kultura: historia
Historia współczesna Szwajcarii
W 1291 r. trzy tzw. leśne kantony (Uri, Schwyz i Unterwalden), położone wokół Vierwaldstaettersee, utworzyły związek wzajemnej obrony. W XIV w. dołączyły do nich Zurych, Glarus, Berno, Lucerna i Zug a w XV w. Fryburg i Solura. Habsburgowie niezdolni do pokonania walecznych szwajcarskich górali porzucili próby przejęcia rejonu jako lenno rodzinne a konfederacja szwajcarska stała się zależna bezpośrednio od cesarza.

Rok 1499 przyniósł kolejną próbę Cesarza Rzymskiego Maksymiliana I ograniczenia różnych praw samorządowych. W wyniku wojny został pobity, a traktat z Bazylei podpisany 22 września 1499 uznawał niezależność Szwajcarii. Do konfederacji przystąpił Appenzell, Szafuza i Bazylea w roku 1513.

W wyniku ostatniej wygranej wojny z Maksymilianem szwajcarscy rycerze uzyskali wielką sławę jako najemnicy.

W trakcie wojen między Francją i Włochami, szwajcarscy najemnicy anektowali część północnych powiatów włoskich i miast, które później stanowiły podstawę utworzenia kantonu Ticino.

Szwajcarscy żołnierze wystąpili przeciwko Francuzom i zostali pobici w 1515 r. Następstwem tej porażki było ustanowienie neutralności Szwajcarii.

W roku 1536 Szwajcarzy berneńscy zajęli Lozannę i różne inne terytoria księstwa Sabaudii.

Reformacja rozpoczęła się w Szwajcarii w 1518, gdy wiejski pastor Huldreich Zwingli zakwestionował sprzedawanie odpustów przez kościół rzymsko-katolicki.

Pod przewodnictwem Zwingli miasto Zurych powstało przeciw dogmatom kościelnym paląc relikwie, zabraniając adoracji świętych i uwalniając kleryków z okowów celibatu. Te innowacje były wspierane przez klasę średnią, głównie kupców, powodując dalsze uniezależnienie się miasta od kościoła rzymsko-katolickiego i Rzymskiego Cesarza Niemiec.
Reformy te zostały w krótkim czasie przyjęte również przez inne miasta: Bazyleę i Berno.

Genewa w roku 1536 zbuntowała się przeciw księstwu Sabaudii i odmówiła uznania zwierzchnictwa biskupa katolickiego.

Tu osiedlił się francuski teolog Jan Kalwin, który zorganizował swój kościół demokratycznie, wykorzystując ideę przedstawicielstwa.

W latach 1541 - 1564 Genewa była twierdzą kalwinistycznego odłamu protestantyzmu.

W wojnie trzydziestoletniej (1618 - 1648) Szwajcaria zachowała swą neutralność. Mimo to dyplomacji szwajcarskiej udało się wywalczyć uznanie Szwajcarii jako niepodległy kraj na mocy traktatu pokojowego z Westfalii z 1648 r.

Rewolucja francuska z 1790 r. dotarła także do Szwajcarii. Rewolucjoniści wspierani żywo przez Francuzów zachęcali do reform politycznych i ustanowienia silnego rządu narodowego. W roku 1798 obejmowali już teren całej Szwajcarii. Do tego czasu Szwajcaria miała raczej luźne sojusze obronne. Dopiero Napoleon Bonaparte zjednoczył kraj pod nazwą Republiki Helweckiej i wprowadził pisaną konstytucję, która mocno uraziła Szwajcarów, podobnie jak okupacja przez wojska francuskie.

Rok 1803 przyniósł zmiany. By zyskać przychylność Szwajcarów Napoleon wycofał swe wojska i Aktem Mediacji ustanowił nową konstytucję za zgodą Szwajcarów. Właśnie obchodziliśmy 200-lecie tego ważnego dla Szwajcarii wydarzenia.

Na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. uznano oficjalnie stałą neutralność Szwajcarii, a jej terytorium poszerzono, włączając 22 kantony. Od tamtej pory granice państwa pozostały nie zmienione.

Okres następujący po ostatecznej integracji Szwajcarii przyniósł nowe ważne elementy w formowaniu jedności państwa.

Wystąpiły konflikty pomiędzy kościołem katolickim i protestanckim oraz elementami autokratycznymi a demokratycznymi.

W roku 1847 kościół katolicki utworzył ligę nazwaną Sonderbund.

Demokratyczny rząd federalny ogłosił ją pogwałceniem konstytucji. Doszło do wojny domowej, gdy liga odmówiła rozwiązania się.
Liga została pokonana przez rząd, który w 1848 r. przedstawił nową konstytucję znacznie wzmacniającą siłę konfederacji. Spotęgowała to konstytucja z 1874 r., która po kilku modyfikacjach nadal jest w mocy.

To ta konstytucja ostatecznie zjednoczyła wszystkie kantony w jedno silne państwo federacyjne, jednocześnie pozostawiając znaczne przywileje poszczególnym kantonom i gminom.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat