z Balet szwajcarski - www.szwajcaria.net
Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Sala Opery w Zurychu
      Kultura: sztuka
Opera
Szwajcaria ma kilka znanych i liczących się w Europie ośrodków muzyki operowej. Oto wykaz obejmujący wszystkie Opery w Szwajcarii: Najbardziej znani śpiewacy operowi ze Szwajcarii to: Oprócz wyżej wymienionych jest również Geneva Amateur Operatic Society w Genewie (Genewskie Amatorskie Towarzystwo Operowe) założone w 1971 r., skupiające angielsko-języcznych operowych amatorów, wystawiających głównie w języku angielskim. Każdej zimy przedstawiają tradycyjną angielską pantomimę. To środowisko wielonarodowe. Członkowie występują za darmo, wystawiając trzy przedstawienia rocznie na różnych scenach w Genewie i wokół niej. Część z nich występowała na scenie zawodowo.

Oczywiście najbardziej znaną jest Opera w Zurychu, która w obecnym budynku działa już od 50 lat.

Tu rozpoczął swoją karierę Wilhelm Furtwängler, a w 1913 r. "Parsifal" Wagnera był pierwszym przedstawieniem tej opery poza Bayreuth. Ferruccio Busoni, Paul Hindemith, Richard Strauss, Othmar Schoeck, Arthur Honegger, Frank Martin i inni słynni kompozytorzy przyczynili się do sukcesu tego teatru muzycznego w Zurychu. Tu odbyły się również światowe premiery operowe jak: "Lulu" Albana Berg, "Malarz Mathis" Paula Hindemith, "Mojżesz i Aron" Arnolda Schönberg. Tu także wystawiono po raz pierwszy dzieła takich twórców jak: Heinrich Sutermeister, Giselher Klebe i Rudolf Kelterborn.

W latach 1975 - 1986, dyrektorem artystycznym był Claus Helmut Drese, który spowodował, że Opera stała się znana na świecie, szczególnie po prezentacji cyklu oper Monteverdiego, gdzie dyrygentem był Nikolaus Harnoncourt, a reżyserem i projektantem był Jean-Pierre Ponnelle.

Utworzono festiwal w Zurychu, który był prowadzony od 1997. Aktualnie głównym dyrygentem przez najbliższe 3 lata będzie Daniele Gatti.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat