Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Parking wielopoziomowy Balexert w Genewie
      Komunikacja: drogi
Zasady parkowania w Szwajcarii
AllParkParkowanie bywa niezwykle utrudnione w dużych miastach, szczególnie w godzinach szczytu.
W centrum każdego miasta i miejscach najbardziej uczęszczanych parkowanie jest płatne za pomocą automatów parkingowych dwóch typów:
- zegarowych na wrzucane monety,
- centralnych drukujących kwity, które winny znajdować się na widocznym miejscu.

Uwaga: W przypadku parkomatów drukujących najnowszej generacji trzeba pamiętać o wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, za który pokrywana jest opłata. Brak numeru stanowi podstawę do wystawienia mandatu, mimo uiszczenia należności.

Cena zależna od atrakcyjności miejsca nawet do 2 Fr za kwadrans (lotniska, dworce kolejowe).

Policja kontroluje parkingi płatne non-stop, więc radzimy zawsze mieć kwit i lepiej nadpłaconą kwotę niż jej brak.

AllParkW kilku kantonach romańskich wprowadza się nowy sposób płatności za postój na miejscach płatnych za pomocą małego prostego urządzenia o nazwie allPark. Urządzenie to zastępuje parkomat. Po zajęciu miejsca na parkingu uruchamiamy urządzenie allPark zaznaczając miejsce postoju i umieszczamy w aucie w widocznym miejscu. Urządzenie dokładnie przelicza należność za parkowanie. Wynajem tego urządzenia kosztuje 100 Fr rocznie i jest już dostępne na większych pocztach i w jednostkach policji kantonów Vaud, Valais, Jura, Berno i Fryburg.

Oprócz parkingów płatnych są też oczywiście bezpłatne. Te są z reguły w mniej uczęszczanych miejscach, w bocznych uliczkach, z dala od centrum. Przez parking bezpłatny rozumie się miejsce do parkowania na ulicy lub chodniku zaznaczone odpowiednimi znakami drogowymi poziomymi i pionowymi. Znaki poziome to koperty w kolorze białym i niebieskim.

Oznaczają one dwie strefy parkowania:
  1. biała - możliwość parkowania bez ograniczenia czasowego
  2. niebieska - możliwość parkowania przez okres maksimum 1 godziny - wymagane jest pozostawienie na widocznym miejscu za szybą przednią lub tylną - dysku parkingowego. Pokazuje on czas przyjazdu i czas odjazdu.
Do końca 2002 r. była jeszcze strefa czerwona - możliwość parkowania przez maksimum 4 godziny, ale została zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2003 r.

Prosimy zwrócić uwagę, że miejsca do parkowania są płatne w niektórych miejscach nie do 18-tej, ale nawet do 21-ej (Centrum Zurychu i Oerlikon).

W niektórych miastach np. Genewa stosowane są dodatkowe dyski parkingowe, przyklejane za szybą pojazdu tzw. "macaron", które pozwalają ich właścicielom na nieograniczone czasowo parkowanie w strefie niebieskiej. Są ich trzy rodzaje: Drogowskaz parkingowyW Szwajcarii buduje się bardzo dużo parkingów podziemnych i piętrowych. Praktycznie każdy supermarket ma swój parking podziemny lub dachowy, często w przypadku dużych sklepów są to parkingi kilkupoziomowe.

W centrach dużych miast są ogólnodostępne parkingi wielopoziomowe płatne (Parkhaus). Na większych skrzyżowaniach są wskazówki jak do nich dojechać i ile jest wolnych miejsc. Strzałki kierują na odpowiedni parking.Automat biletowy na parkinguPrzy wjeździe na parking należy pobrać kwit, drukowany automatycznie, lub po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Przed wyjazdem z parkingu należy w automacie zapłacić za parkowanie wkładając kwit do automatu. Automaty, bardzo proste w obsłudze, znajdują się przy windach lub schodach. Prosimy strzec kwitu, bowiem w razie jego braku będą problemy z wyjazdem z parkingu! Wyjeżdżając z parkingu trzeba bowiem w odpowiedni automat wsunąć zapłacony kwit.

Parkingi są nadzorowane przy pomocy kamer. W Szwajcarii nie ma ochroniarzy krążących non-stop po parkingach, czy sklepach, zaglądających w zakupy i ręce. Ochrona jest zawsze, tyle że bardzo dyskretna!

Dla osób uważających. że przepisy są nie dla nich drobny wyciąg z cennika policyjnego:
- przekroczenie czasu parkowania do 2 godzin - 40 Fr
- przekroczenie czasu parkowania powyżej 2 godzin do 4 godzin - 60 Fr
- przekroczenie czasu parkowania powyżej 4 do 10 godzin - 100 Fr
- pozostawienie auta na następny okres parkowania w niebieskiej lub czerwonej strefie bez jego włączenia do ruchu (zmiana tylko zakresu na kółku parkingowym) - 40 Fr
- brak kółka parkingowego (Parkscheibe) za szybą lub kwitu parkingowego - 40 Fr
- niedozwolona nadpłata za parkowanie też kosztuje 40 Fr
- zatrzymanie się w miejscu niedozwolonym - od 80 do 120 Fr.

Parkingi strzeżone takie jak w Polsce nie są potrzebne. Są specjalne zamknięte parkingi strzeżone, ale z reguły to własność hoteli.

Informacje o wolnych miejscach można także uzyskać za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w funkcję WAP.

Policja w Szwajcarii jest uprzejma, ale nieugięta - za każde wykroczenie trzeba zapłacić! Przy okazji mandat za przekroczenie szybkości w terenie zabudowanym wynosi przy przekroczeniu:
do 5 km/h - 40 Fr, o 6-10 km/h - 120 Fr, o 11-15 km/h - 250 Fr, powyżej 15 km/h prawo jazdy jest odbierane!

Uwaga: Z dniem 1 stycznia 2003 r. weszły w życie nowe zasady parkowania. Jeśli ktoś dawno nie był w Szwajcarii prosimy je uważnie przeczytać!

Dysk postojowy staje się uniwersalnym miernikiem czasu postoju, obowiązującym we wszystkich strefach: białej i niebieskiej. Czerwona strefa parkowania zostaje zlikwidowana.

Dysk postojowy określa od teraz czas przyjazdu a nie jak dotąd odjazdu z miejsca parkowania. Nowy model dysku wyróżnia od dawnego okienko określające wyłącznie czas rozpoczęcia parkowania. Obowiązkiem kierowcy jest jego dokładne określenie i umieszczenie w widocznym miejscu.

Jeśli czas parkowania rozpoczyna się np. o godz. 10.10, to dysk należy ustawić na 10.30. Inaczej mówiąc jeśli rozpoczynamy parkowanie między 10.01 a 10.30, to wówczas dysk winien wskazywać 10.30. By więc zyskać nieco czasu parkowania lepiej rozpocząć je minutę po niż kilka minut przed godziną wskazywaną przez dysk.

Dysk jest obowiązkowy przy parkowaniu w strefie niebieskiej i na miejscach oznaczonych znakiem z białą literą "P" na niebieskim tle i symbolem "dysk postojowy". Dodatkowa tabliczka określa dopuszczalny czas parkowania.

W przypadku postoju do 15 minut np. na miejscach przy pocztach nie jest wymagany dysk. W tych miejscach stosuje się nadal (choć nie wszędzie) ręczne znakowanie pojazdów. Polega ono na tym, że odpowiedni pracownik parkingowy znaczy kredą oponę pojazdu i po 15 minutach wraca, by sprawdzić, czy czas parkowania nie został przekroczony. Jeśli został przekroczony to możemy się liczyć z wydatkiem!

Nowy dysk można dostać bezpłatnie na granicy, w ubezpieczalniach, na posterunkach policji itp.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat