Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Balon Breitling Orbiter Bertranda Piccarda, którym obleciał Ziemię dookoła bez międzylądowania
      Sport: baloniarstwo
Bertrand Piccard
Bertrand Piccard urodzony 1 marca 1958 r. w Lozannie to szwajcarski lekarz psychiatra, naukowiec i miłośnik przygód. Jest pierwszym człowiekiem, który (razem z Brianem Jonesem) dokonał lotu balonem dookoła świata.

Pochodzi ze sławnej rodziny. Jego dziadek Auguste Piccard (1884-1962) w dniu 18 sierpnia 1932 r. wzniósł się balonem do stratosfery na wysokość 16.940 m.

Jego ojciec Jacques Piccard (1922-2008)ustanowił światowy rekord zanurzenia opuszczając się batyskafem w Rowie Mariańskim na głębokość 10.916 m poniżej poziomu morza. Jego ojciec wraz z dziadkiem zbudowali pierwszą na świecie turystyczną łódź podwodną. Razem z Benem Franklinem badał w 1969 r. Golfstrom i propagował życie w morzu.

Bertrand Piccard już jako 16-letni chłopak był europejskim pionierem lotni i latania samolotami ultralekkimi. Zdobył wiele rekordów świata wysokości lotu i światowych premier. Jako pierwszy przeleciał nad Alpami ultralekkim samolotem ze Szwajcarii do Włoch.

Dla Bertranda Piccard najważniejsze było poznanie ludzkich możliwości i działania w ekstremalnych sytuacjach. Dlatego ukończył studia medyczne, specjalizując się w psychiatrii i psychoterapii oraz hipnozie.

Zgodnie z rodzinną tradycją powrócił do baloniarstwa. Wziął udział w pierwszych transatlantyckich zawodach balonowych startując z USA (Chrysler Challenge) jako drugi pilot z Wimem Verstraetenem i wygrał lądując w Hiszpanii po 5 dniach lotu i pokonaniu 5.000 km. Wtedy narodziło się jego wielkie marzenie: wykonać lot dookoła świata bez międzylądowania balonem niesionym przez wiatr. 10 zespołów próbowało dokonać tej sztuki w 21 lotach od 1981 r., ale nikomu się nie powiodło.

Bertrand Piccard pozyskał producenta zegarków firmę BREITLING jako sponsora przygotowań do lotu balonem dookoła świata. Po trzech latach przygotowań 12 stycznia 1997 r. z Château-d’Œx wystartował balon Breitling Orbiter do pierwszej próby. Niestety nie udanej.

Druga próba została podjęta rok później balonem Breitling Orbiter 2 z nową gondolą wyprodukowaną przez firmę Gasometer w Oberhausen. Niestety po przelocie prawie 10 dni musiał wylądować w Burmie z uwagi na zakaz przelotu nad Chinami. Mimo wszystko był to rekord długości lotu.

Trzecia próba została podjęta 1 marca 1999 r. Breitling Orbiter 3 z drugim pilotem Brianem Jonesem wystartował z Château-d’Œx i wylądował 21 marca 1999 r. w Wüste w Egipcie po locie trwającym 19 dni, 21 godzin i 47 minut, pokonując 45.755 km. Ustanowił tym 7 rekordów świata.

Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. doktorat honoris causa Uniwersytetu Katolickiego w Louvain, tytuł ambasadora dobrej woli ONZ.

Piccard działa także charytatywnie. Wspólnie z Brianem Jonesem założył Fundację Wiatry Nadziei, która wspomaga organizacje walczące z rzadko występującymi chorobami. Szczególnie wspiera ofiary choroby Noma, występującej u dzieci w wieku 2 - 6 w rejonie Sahary w Afryce. Do walki z tą chorobą założył także stowarzyszenie Noma-Hilfe-Schweiz.

Samolot o napędzie słonecznymSolar ImpulseAktualnie swoje siły i środki poświęcił na spełnienie swojego następnego wielkiego marzenia pn. "Solar Impulse". To samolot napędzany energią słoneczną, którym Piccard chce oblecieć Ziemię bez międzylądowania. Prototyp Solar Impulse o rejestracji HB-SIA wykonał pierwszy start próbny 3 grudnia 2009 r. z małego lotniska w Dübendorf. Celem tego projektu nie jest zdobywanie kolejnych rekordów, natomiast chęć pokazania światu, że w gospodarce można i należy wykorzystywać w większym stopniu energię odnawialną, uniezależniając się od dotychczasowych źródeł energii. Solar Impulse odbył już pierwsze dłuższe loty m.in. do Zurychu, jest przygotowywany do lotu dookoła świata bez międzylądowania. Aktualnie pokonał kontynent amerykański z zachodu na wschód. W 2015 r. planowany jest pierwszy w historii lot dookoła świata samolotem napędzanym energią słoneczną Solar Impulse 2, pilotowanym przez Piccarda i André Borschberga. Misja potrwa 5 miesięcy od marca do sierpnia. Trasa obejmie około 35 tysięcy km i 500 godzin lotu. Rozpocznie i zakończy się w Abu Zabi, które jest gospodarzem tego wydarzenia. Nad powodzeniem misji będzie paracowało 60 ludzi.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat