Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Zamek Chillon
      Podział
Podział państwa
Podstawową jednostką terytorialną Szwajcarii jest kanton.

Szwajcaria jest państwem federacyjnym, składającym się z 26 kantonów i 2890 gmin, które posiadają bardzo szeroką autonomię. Każdy kanton był osobnym małym państwem, każdy posiadał swoją własną armię, każdy posiadał własne monety. Zmiana nastąpiła dopiero w 1849 r., kiedy dość luźną federację państewek przekształcono w scentralizowane państwo federacyjne, posiadające konieczne instytucje centralne.

Konfederacja Szwajcarska składała się z 13 niezależnych kantonów (XVI w.) leśnych i miejskich. Razem pokonały cesarza Niemiec Maksymiliana w 1499 r. i stały się niezależne.

Każdy kanton ma swoją własną konstytucję, własny parlament lokalny, lokalny rząd, lokalne sądy, prokuratury i policję. To kanton decyduje o autonomii gmin. Różnice pomiędzy kantonami są ogromne. Najmniejszy kanton ma 37 km² i 14 900 obywateli, a największy liczy 1 244 400 obywateli i ma 7105 km² powierzchni.

Ostatni kanton w Szwajcarii utworzono w roku 1978 - kanton Jura, wydzielony z części sąsiadujących kantonów. Nota bene kanton Jura jest tym najbardziej fermentującym w Szwajcarii. Spora część obywateli tego kantonu pragnęła całkowitej niepodległości i oddzielenia się od Szwajcarii. Ruch niepodległościowy był bardzo radykalny, planujący nawet zamachy zbrojne. Na szczęście w ostatnich latach ta tendencja ucichła.

Wcześniej ustalono podział kilku kantonów na półkantony: Unterwalden na Obwalden iNidwalden, Appenzell na Innerrhoden i Ausserrhoden, Bazylea na Miasto i Kraj.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat