Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Przypomnienie o referendum
      Demokracja: referendum
Głosowanie pocztowe
Nowa Rada Federalna System głosowania federalnego pocztą został wprowadzony w 1994 r., choć niektóre kantony zaczęły używać głosowanie pocztą w 1978 r.

W referendum narodowym przeprowadzonym w dniu 27 listopada 2005 r. 81,5 % głosów zostało oddanych pocztą. W poszczególnych kantonach przebiegało to różnie. W kantonie Glarus, słynącym z głosowania metodą bezpośrednią - Landsgemeinde, liczba głosujących pocztą wyniosła tylko 15.8 %, natomiast w kantonie Lucerna za pomocą poczty głosowało 97.3 % uprawnionych.

Na miesiąc przed wyborami 2007 r. do wszystkich zarejestrowanych wyborców wysłano materiały do głosowania w specjalnej kopercie zwrotnej. Niektóre kantony wysyłały materiały także do swoich obywateli za granicą, część kantonów pokrywała także koszty poczty zwrotnej.

Wprowadzenie tego systemu było możliwe dzięki zaufaniu do usług szwajcarskiej poczty i pewności dostarczania przesyłek. Głosujący zaznacza swój głos na liście, zwraca listę z głosem w specjalnej, zapieczętowanej kopercie zapewniającej poufność, łącznie z kartą rejestracyjną - wszystko w zaklejonej kopercie zwrotnej.

Koperta ta może być wysłana pocztą, albo przyniesiona do biura gminy. W niektórych rejonach opłata pocztowa jest regulowana przez władze, w innych wyborca musi zapłacić za przesyłkę od 85 rapów do 1 franka w zależności od szybkości dostarczenia. Wielu wyborców dostarcza te koperty samemu, unikając opłat.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat