Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Szwajcaria wygrała z Gruzją 1 : 0 Dziś w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2020 Szwajcaria wygrała z Gruzją 1 : 0. Bramkę dla Szwajcarii zdobył debiutant w reprezentacji Cedric Itten. Mecz odbył się w mieście St. Gallen...
  • Ewakuacja 200 turystów helikopterem Ewakuacja 200 turystów helikopterem z Kleine Scheidegg (BE). Bardzo trudną noc mają za sobą turyści, którzy w czwartek wybrali się kolejką na Kleine Scheidegg (w drodze na Jungfrau). Trasa ta...
  • Szwajcaria mistrzem świata U17 w 2009 Dziś mija dokładnie 10 lat od największego sukcesu szwajcarskiej piłki nożnej – tytułu mistrza świata w piłce nożnej dla drużyny szwajcarskich juniorów U-17. Rozegrany w Nigerii turniej o tytuł mistrza...
  • Trzęsienie ziemi w Szwajcarii Trzęsienie ziemi w Szwajcarii. W ostatnich dniach trzęsie się ziemia w kantonie Valais na południu Szwajcarii. We wtorek na południe od góry Wildhorn na Wyżynie Berneńskiej zatrzęsła się ziemia o...
  • Druga tura wyborów do Rady Stanów Nie wszędzie udało się uzyskać wyniki za pierwszym razem. Poniżej kantony w których będzie druga tura wyborów do Rady Stanów oraz data ich przeprowadzenia: Argowia – 24.11.2019 Bazylea-Kraj – 24.11.2019...
  • Szwajcarskie partie po wyborach Szwajcarskie partie po wyborach do Rady Narodowej 20 października 2019 r. Ponieważ wybory Rady Stanów nie zakończyły się jeszcze – będzie druga tura wyborów to dziś skupimy się na pełnych...
  • Skład osobowy nowej Rady Narodowej Poniżej prezentujemy listę wszystkich osób, które od społeczeństwa uzyskały mandat do zasiadania w Radzie Narodowej: Pierwsze zestawienie obejmuje wszystkie nowo wybrane osoby, które dotychczas nie były obecne w szwajcarskim parlamencie....
  • Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety. Federalna Komisja ds. Kobiet (Eidgenössische Kommission für Frauenfragen EKF) podała dane statystyczne dotyczące udziału kobiet w wyborach 2019 r. Z zestawienia...
  • Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Niezależna szwajcarska organizacja Vimentis opracowała przed laty specjalny program wspomagający wybór kandydatów. Jego działanie polega na tym, że osoba używająca programu określa...
  • Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Wczoraj Unia Europejska w specjalnym komunikacie unijnego komisarza ds. finansów oznajmiła, że Szwajcaria została definitywnie usunięta z szarej listy rajów podatkowych i to przed...

Prezydent Szwajcarii Alain Berset na COP24 w Katowicach

Prezydent Szwajcarii Alain Berset na COP24 w Katowicach
Grudzień 04
23:42 2018

Szwajcarię na katowickim szczycie klimatycznym reprezentuje tegoroczny Prezydent Konfederacji ALAIN BERSET oraz Doris LEUTHARD członkini Rady Federalnej Szwajcarii pełniąca funkcję ministra odpowiedzialnego za środowisko, transport, energię i komunikację.

Poniżej publikujemy tekst wystąpienia Prezydenta Berseta:

Najpierw chciałbym podziękować Polsce za organizację 24. konferencji poświęconej zmianie klimatu.

Nie oznacza to, że czas się kończy: wszyscy to widzimy, czujemy i zauważamy jego konsekwencje. W ostatnich miesiącach Szwajcaria doświadczyła niespotykanych wysokich średnich temperatur i wyjątkowo niskich opadów. Podobnie jak gdzie indziej, widzieliśmy konsekwencje rozwijających się zaburzeń klimatycznych.

Bardziej niepokojące jest to, że rośnie liczba i częstotliwość ekstremalnych zdarzeń pogodowych, niektóre infrastruktury są zagrożone, a nowe choroby pojawiają się w naszych szerokościach geograficznych.

Od 1864 r. średnia temperatura w Szwajcarii wzrosła o 2 stopnie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia światowa. Najbardziej widocznym skutkiem jest topnienie, a następnie zanikanie naszych lodowców. W ciągu ostatnich dziesięciu lat szwajcarskie lodowce straciły jedną piątą swojej objętości.

Najnowsze scenariusze klimatyczne w Szwajcarii potwierdzają ten trend.

Powiedzmy więc jasno: te ewolucje w końcu uciszyły ostatnich sceptyków. Zmiana jest już mocno widoczna i jest już za późno, aby dyskutować tylko o jej przyczynach. Musimy zobowiązać się do ograniczenia konsekwencji.

Jeśli nie podwoimy naszych wysiłków na rzecz ochrony naszej planety, temperatura w Szwajcarii w połowie XXI wieku w miesiącach letnich będzie średnio o 2,5 do 4,5 ° C wyższa. Rosnące temperatury stawiają nasze kraje przed ogromnymi wyzwaniami. Dlatego ważne jest, abyśmy spotkali się w Katowicach, aby przygotować się do stawienia im czoła i dostosowania się do nich.

Zmiana klimatu jest globalnym zagrożeniem wymagającym globalnej reakcji i działań.

Przyjęcie umowy paryskiej trzy lata temu jest wielkim osiągnięciem i triumfem wielostronności.

Obniżenie temperatury globalnej o mniej niż 2 stopnie lub 1,5 stopnia będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie państwa, a zwłaszcza najwięksi emiterzy, zredukują emisję.

Ze swojej strony uboższe kraje będą w stanie dostosować się tylko wtedy, gdy uzyskają wsparcie wszystkich tych, którzy są w stanie to zrobić.

Wreszcie, możemy sprostać wyzwaniu zmian klimatycznych tylko wtedy, gdy wszystkie przepływy finansowe – prywatne i publiczne inwestycje lub dotacje państwowe – staną się zgodne z ochroną klimatu.

Szwajcaria jest zaangażowana w natychmiastowe działania i przyjęcie jasnych i mocnych reguł w Katowicach. W szczególności krajowe cele w zakresie redukcji emisji muszą być jasno przedstawione i wymierne. Ponadto – i zawsze w duchu przejrzystości – Szwajcaria uważa, że ​​należy wprowadzić system sprawozdawczości i kontroli, który będzie towarzyszył wdrażaniu porozumienia paryskiego.

Wszelkie próby osłabienia wdrażania umowy paryskiej lub ustalenia zbyt ambitnych środków należy zdecydowanie odrzucić.

Szwajcaria zamierza nadal redukować emisje gazów cieplarnianych. W tym tygodniu rozmawiam z wami w tej sprawie.

Celem tych prac jest utrzymanie i wzmocnienie już sprawdzonych środków mających na celu redukcję emisji, na przykład poprzez zwiększenie efektywności energetycznej lub promowanie lokalnych źródeł energii odnawialnej, takich jak energia wodna, energia słoneczna, wiatrowa lub biomasa.

Naszym celem jest ograniczenie emisji o 50% do 2030 r. Poprzez krajowe polityki i międzynarodowe offsety.

W tym samym czasie Szwajcaria nadal zwiększa wsparcie finansowe dla krajów rozwijających się w zakresie realizacji ich polityki klimatycznej. Od 2009 roku ponad trzykrotnie zwiększyliśmy nasz wkład.

I mogę tu ogłosić, że oprócz tego Szwajcaria zobowiązuje się do wniesienia nowych wkładów finansowych na zmiany klimatyczne w tym roku w wysokości ponad 120 milionów dolarów.

Pozwolę sobie zakończyć, podkreślając, że nasze pokolenie ma obowiązek i możliwość działania. Ponieważ koszt działania jest znacznie niższy niż koszt braku działania.

Dostępne są niezbędne technologie: energie odnawialne, budynki o zerowej emisji, pojazdy elektryczne.

Powstają nowe miejsca pracy, a całe sektory kierują swoje inwestycje na ochronę klimatu.

Pamiętajmy więc, że już dziś wiemy, że ci, którzy dziś ruszą się pierwsi, będą zwycięzcami jutra.

Jeśli zaburzenia klimatyczne zostaną wzmocnione – a wszystkie sygnały niestety na to wskazują – to im dłużej będziemy czekać, tym więcej będzie gwałtownych zdarzeń. I nie będziemy równi pod tym względem, ponieważ ci, którzy szybciej dostosują swoje systemy gospodarcze i społeczne w swoich krajach, będą mieli ogromną przewagę.

Jak pokazuje wiele przykładów w Szwajcarii i innych krajach, ochrona klimatu nie ogranicza rozwoju i nie podkopuje dobrobytu gospodarczego. Wręcz przeciwnie. Jest to jedyny sposób na zapewnienie nam dobrego samopoczucia w dłuższej perspektywie.

Skutki zmiany klimatu mają wpływ na nas wszystkich. I tylko razem możemy im przeciwdziałać.

Historia stale nam przypomina: w każdej rewolucji i każdym kryzysie to ci, którzy najszybciej się adaptują robią najlepiej. Nie ma powodu, żeby tu było inaczej.

Pamiętajmy więc, że już dziś wiemy, że ci, którzy dziś ruszą się pierwsi, będą zwycięzcami jutra.

Podobne wpisy

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,9181 PLN zmiana: -0,19 %

Index SMI Zurych: 10 417.96 zmiana: +0,12 %

Kategorie

Archiwum