Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Napad na samochód konwojujący pieniądze Ok godz. 3.00 przy zjeździe z autostrady w pobliżu miejscowości La Sarraz (VD) nieznani sprawcy dokonali napadu na samochód konwojujący gotówkę. Dwa samochody osobowe zajechały drogę transporterowi, napastnicy dokonali rabunku...
  • Witaj szkoło po wakacjach! W wielu kantonach Szwajcarii dziś rozpoczął się nowy rok szkolny. Skończyły się wakacje. Do szkół powróciły dzieci. Pierwszy dzień szkoły to także problemy na drogach. Po wakacjach zaczął się normalny...
  • Trimbach: syn zaatakował i ranił rodziców oraz brata W miejscowości Trimbach w kantonie Solura 22-letni Włoch nad ranem zaatakował swoją matkę, ojca a na koniec brata. Matka została ciężko ranna, ojciec i brat średnio. Sprawca zbiegł. Ranny ojciec...
  • Cząsteczki plastiku nawet w Arktyce, w Davos najmniej Czasopismo „Science Advances” opublikowało wyniki badania szwajcarskich i niemieckich naukowców z Instytutu Badań śniegu i Lawin WSL (SLF) oraz Instytutu Alfreda Wegenera (AWI) na temat mikroplastiku w pokrywie śnieżnej na...
  • Plany wprowadzenia e-winiety na autostrady od 2022 r. Rada Federalna zamierza wprowadzić e-winietę równolegle do  dotychczas stosowanej nalepki na szybę. W tym celu przesłała w środę do szwajcarskiego parlamentu swoje stanowisko w tej sprawie. E-winieta byłaby dostępna od...
  • Osuwiska ziemi i kamieni po ulewach W ostatnich dniach przez Szwajcarię przeszły potężne burze z ulewami, które spowodowały wiele osuwisk ziemi, skał i lawin błotnych oraz niszczycielskich wezbrań górskich potoków i rzeczek. O części z nich...
  • Kamienne osuwisko uszkodziło drogę i tory kolejowe do Zermatt Wczoraj wieczorem w miejscu zwanym „Lerch” pomiędzy miejscowościami Randa i Herbriggen koło Zermatt na drogę kantonalną spadła masa kamieni, która się oderwała od przydrożnych skał. Kamienie spadły na odcinku 50...
  • Rwąca rzeczka porwała 2 osoby i samochody w Chamoson Wczoraj późnym popołudniem nad częścią kantonu Valais przeszły potężne ulewy, które spowodowały wystąpienie rzek i rzeczek z ich koryt. W gminie Chamoson niedaleko stolicy kantonu Sion wezbrane wody małej rzeczki...
  • Street Parade w Zurychu 2019 W sobotę w Zurychu odbyła się 28. Street Parade – największa na świecie parada techno, w której uczestniczyło ponad 850.000 osób. Tegoroczna parada odbyła się pod hasłem „Kolory jedności” (Colours...
  • Tragiczny wypadek kierownika pociągu SBB w Baden W nocy z soboty na niedzielę zmarł 54-letni kolejarz Bruno R. pełniący tej nocy funkcję kierownika pociągu Interregio relacji Berno – Zurych. Do wypadku doszło na stacji w Baden koło...

Prezydent Szwajcarii Alain Berset na COP24 w Katowicach

Prezydent Szwajcarii Alain Berset na COP24 w Katowicach
Grudzień 04
23:42 2018

Szwajcarię na katowickim szczycie klimatycznym reprezentuje tegoroczny Prezydent Konfederacji ALAIN BERSET oraz Doris LEUTHARD członkini Rady Federalnej Szwajcarii pełniąca funkcję ministra odpowiedzialnego za środowisko, transport, energię i komunikację.

Poniżej publikujemy tekst wystąpienia Prezydenta Berseta:

Najpierw chciałbym podziękować Polsce za organizację 24. konferencji poświęconej zmianie klimatu.

Nie oznacza to, że czas się kończy: wszyscy to widzimy, czujemy i zauważamy jego konsekwencje. W ostatnich miesiącach Szwajcaria doświadczyła niespotykanych wysokich średnich temperatur i wyjątkowo niskich opadów. Podobnie jak gdzie indziej, widzieliśmy konsekwencje rozwijających się zaburzeń klimatycznych.

Bardziej niepokojące jest to, że rośnie liczba i częstotliwość ekstremalnych zdarzeń pogodowych, niektóre infrastruktury są zagrożone, a nowe choroby pojawiają się w naszych szerokościach geograficznych.

Od 1864 r. średnia temperatura w Szwajcarii wzrosła o 2 stopnie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia światowa. Najbardziej widocznym skutkiem jest topnienie, a następnie zanikanie naszych lodowców. W ciągu ostatnich dziesięciu lat szwajcarskie lodowce straciły jedną piątą swojej objętości.

Najnowsze scenariusze klimatyczne w Szwajcarii potwierdzają ten trend.

Powiedzmy więc jasno: te ewolucje w końcu uciszyły ostatnich sceptyków. Zmiana jest już mocno widoczna i jest już za późno, aby dyskutować tylko o jej przyczynach. Musimy zobowiązać się do ograniczenia konsekwencji.

Jeśli nie podwoimy naszych wysiłków na rzecz ochrony naszej planety, temperatura w Szwajcarii w połowie XXI wieku w miesiącach letnich będzie średnio o 2,5 do 4,5 ° C wyższa. Rosnące temperatury stawiają nasze kraje przed ogromnymi wyzwaniami. Dlatego ważne jest, abyśmy spotkali się w Katowicach, aby przygotować się do stawienia im czoła i dostosowania się do nich.

Zmiana klimatu jest globalnym zagrożeniem wymagającym globalnej reakcji i działań.

Przyjęcie umowy paryskiej trzy lata temu jest wielkim osiągnięciem i triumfem wielostronności.

Obniżenie temperatury globalnej o mniej niż 2 stopnie lub 1,5 stopnia będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie państwa, a zwłaszcza najwięksi emiterzy, zredukują emisję.

Ze swojej strony uboższe kraje będą w stanie dostosować się tylko wtedy, gdy uzyskają wsparcie wszystkich tych, którzy są w stanie to zrobić.

Wreszcie, możemy sprostać wyzwaniu zmian klimatycznych tylko wtedy, gdy wszystkie przepływy finansowe – prywatne i publiczne inwestycje lub dotacje państwowe – staną się zgodne z ochroną klimatu.

Szwajcaria jest zaangażowana w natychmiastowe działania i przyjęcie jasnych i mocnych reguł w Katowicach. W szczególności krajowe cele w zakresie redukcji emisji muszą być jasno przedstawione i wymierne. Ponadto – i zawsze w duchu przejrzystości – Szwajcaria uważa, że ​​należy wprowadzić system sprawozdawczości i kontroli, który będzie towarzyszył wdrażaniu porozumienia paryskiego.

Wszelkie próby osłabienia wdrażania umowy paryskiej lub ustalenia zbyt ambitnych środków należy zdecydowanie odrzucić.

Szwajcaria zamierza nadal redukować emisje gazów cieplarnianych. W tym tygodniu rozmawiam z wami w tej sprawie.

Celem tych prac jest utrzymanie i wzmocnienie już sprawdzonych środków mających na celu redukcję emisji, na przykład poprzez zwiększenie efektywności energetycznej lub promowanie lokalnych źródeł energii odnawialnej, takich jak energia wodna, energia słoneczna, wiatrowa lub biomasa.

Naszym celem jest ograniczenie emisji o 50% do 2030 r. Poprzez krajowe polityki i międzynarodowe offsety.

W tym samym czasie Szwajcaria nadal zwiększa wsparcie finansowe dla krajów rozwijających się w zakresie realizacji ich polityki klimatycznej. Od 2009 roku ponad trzykrotnie zwiększyliśmy nasz wkład.

I mogę tu ogłosić, że oprócz tego Szwajcaria zobowiązuje się do wniesienia nowych wkładów finansowych na zmiany klimatyczne w tym roku w wysokości ponad 120 milionów dolarów.

Pozwolę sobie zakończyć, podkreślając, że nasze pokolenie ma obowiązek i możliwość działania. Ponieważ koszt działania jest znacznie niższy niż koszt braku działania.

Dostępne są niezbędne technologie: energie odnawialne, budynki o zerowej emisji, pojazdy elektryczne.

Powstają nowe miejsca pracy, a całe sektory kierują swoje inwestycje na ochronę klimatu.

Pamiętajmy więc, że już dziś wiemy, że ci, którzy dziś ruszą się pierwsi, będą zwycięzcami jutra.

Jeśli zaburzenia klimatyczne zostaną wzmocnione – a wszystkie sygnały niestety na to wskazują – to im dłużej będziemy czekać, tym więcej będzie gwałtownych zdarzeń. I nie będziemy równi pod tym względem, ponieważ ci, którzy szybciej dostosują swoje systemy gospodarcze i społeczne w swoich krajach, będą mieli ogromną przewagę.

Jak pokazuje wiele przykładów w Szwajcarii i innych krajach, ochrona klimatu nie ogranicza rozwoju i nie podkopuje dobrobytu gospodarczego. Wręcz przeciwnie. Jest to jedyny sposób na zapewnienie nam dobrego samopoczucia w dłuższej perspektywie.

Skutki zmiany klimatu mają wpływ na nas wszystkich. I tylko razem możemy im przeciwdziałać.

Historia stale nam przypomina: w każdej rewolucji i każdym kryzysie to ci, którzy najszybciej się adaptują robią najlepiej. Nie ma powodu, żeby tu było inaczej.

Pamiętajmy więc, że już dziś wiemy, że ci, którzy dziś ruszą się pierwsi, będą zwycięzcami jutra.

Podobne wpisy

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 4,0227 PLN zmiana: +0,39 %

Index SMI Zurych: 9 770,39 zmiana: -0,56 %

Kategorie

Archiwum