Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Niezależna szwajcarska organizacja Vimentis opracowała przed laty specjalny program wspomagający wybór kandydatów. Jego działanie polega na tym, że osoba używająca programu określa...
  • Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Wczoraj Unia Europejska w specjalnym komunikacie unijnego komisarza ds. finansów oznajmiła, że Szwajcaria została definitywnie usunięta z szarej listy rajów podatkowych i to przed...
  • Nagroda Nobla z fizyki dla Szwajcarów Nagroda Nobla z fizyki dla Szwajcarów. Dziś ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2019. Tę wyjątkową nagrodę w wysokości ok. 908 000 franków otrzymali po połowie kanadyjski...
  • Szwajcaria kupi myśliwce za 6 miliardów Szwajcaria kupi myśliwce za 6 miliardów franków. Dziś Rada Stanów zaakceptowała plan zakupu samolotów bojowych dla szwajcarskiego lotnictwa wojskowego. Plan przedstawiła minister obrony Viola Amherd. Plan ten przewiduje zakup samolotów...
  • Aplikacja „Travel Admin” już dostępna Aplikacja „Travel Admin” już dostępna. Federalny Departament Spraw Zagranicznych EDA (szwajcarski MSZ) udostępnił wszystkim obywatelom bezpłatną aplikację telefoniczną o nazwie „Travel Admin„. Aplikacja ta pozwala posiadaczom telefonów komórkowych dokładnie rozplanować...
  • Likwidacja elektrowni atomowej Mühleberg Likwidacja elektrowni atomowej Mühleberg koło Berna Koncern energetyczny BKW Energie AG poinformował dziś, że w dniu 20 grudnia 2019 r. zostanie wyłączona elektrownia atomowa Mühleberg w Mühleberg an der Aare...
  • Vorarlberg 27. kantonem Szwajcarii? Vorarlberg 27. kantonem Szwajcarii? Do Rady Kantonu St. Gallen (odpowiednik lokalnego parlamentu) wpłynął wniosek radnego kantonalnego Martina Sailera (SP), by na posiedzeniu Rady jeszcze we wrześniu rozpatrzono możliwość przyłączenia Vorarlbergu...
  • Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Ewakuacja bombowa w Buchs (AG) Miejscowość BUCHS w pobliżu Aarau w kantonie Argowia przeżyła dziś alarm bombowy. Tuż przed południem zarządzono ewakuację budynku w którym znajduje się posterunek miejscowej policji...
  • Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Pożar na dworcu kolejowym w Bazylei Dziś w nocy ok. 3.00 na dworcu kolejowym w Bazylei doszło do pożaru. Z nieustalonych jeszcze przyczyn zapalił się dach nad przejściem do peronów...
  • Prezentacja nowego banknotu 100 franków Prezentacja nowego banknotu 100 franków. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomasa Jordana. Na konferencji tej zaprezentowano oficjalnie nowy banknot 100 franków, który zamyka...

Prezydent Szwajcarii Alain Berset na COP24 w Katowicach

Prezydent Szwajcarii Alain Berset na COP24 w Katowicach
Grudzień 04
23:42 2018

Szwajcarię na katowickim szczycie klimatycznym reprezentuje tegoroczny Prezydent Konfederacji ALAIN BERSET oraz Doris LEUTHARD członkini Rady Federalnej Szwajcarii pełniąca funkcję ministra odpowiedzialnego za środowisko, transport, energię i komunikację.

Poniżej publikujemy tekst wystąpienia Prezydenta Berseta:

Najpierw chciałbym podziękować Polsce za organizację 24. konferencji poświęconej zmianie klimatu.

Nie oznacza to, że czas się kończy: wszyscy to widzimy, czujemy i zauważamy jego konsekwencje. W ostatnich miesiącach Szwajcaria doświadczyła niespotykanych wysokich średnich temperatur i wyjątkowo niskich opadów. Podobnie jak gdzie indziej, widzieliśmy konsekwencje rozwijających się zaburzeń klimatycznych.

Bardziej niepokojące jest to, że rośnie liczba i częstotliwość ekstremalnych zdarzeń pogodowych, niektóre infrastruktury są zagrożone, a nowe choroby pojawiają się w naszych szerokościach geograficznych.

Od 1864 r. średnia temperatura w Szwajcarii wzrosła o 2 stopnie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia światowa. Najbardziej widocznym skutkiem jest topnienie, a następnie zanikanie naszych lodowców. W ciągu ostatnich dziesięciu lat szwajcarskie lodowce straciły jedną piątą swojej objętości.

Najnowsze scenariusze klimatyczne w Szwajcarii potwierdzają ten trend.

Powiedzmy więc jasno: te ewolucje w końcu uciszyły ostatnich sceptyków. Zmiana jest już mocno widoczna i jest już za późno, aby dyskutować tylko o jej przyczynach. Musimy zobowiązać się do ograniczenia konsekwencji.

Jeśli nie podwoimy naszych wysiłków na rzecz ochrony naszej planety, temperatura w Szwajcarii w połowie XXI wieku w miesiącach letnich będzie średnio o 2,5 do 4,5 ° C wyższa. Rosnące temperatury stawiają nasze kraje przed ogromnymi wyzwaniami. Dlatego ważne jest, abyśmy spotkali się w Katowicach, aby przygotować się do stawienia im czoła i dostosowania się do nich.

Zmiana klimatu jest globalnym zagrożeniem wymagającym globalnej reakcji i działań.

Przyjęcie umowy paryskiej trzy lata temu jest wielkim osiągnięciem i triumfem wielostronności.

Obniżenie temperatury globalnej o mniej niż 2 stopnie lub 1,5 stopnia będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie państwa, a zwłaszcza najwięksi emiterzy, zredukują emisję.

Ze swojej strony uboższe kraje będą w stanie dostosować się tylko wtedy, gdy uzyskają wsparcie wszystkich tych, którzy są w stanie to zrobić.

Wreszcie, możemy sprostać wyzwaniu zmian klimatycznych tylko wtedy, gdy wszystkie przepływy finansowe – prywatne i publiczne inwestycje lub dotacje państwowe – staną się zgodne z ochroną klimatu.

Szwajcaria jest zaangażowana w natychmiastowe działania i przyjęcie jasnych i mocnych reguł w Katowicach. W szczególności krajowe cele w zakresie redukcji emisji muszą być jasno przedstawione i wymierne. Ponadto – i zawsze w duchu przejrzystości – Szwajcaria uważa, że ​​należy wprowadzić system sprawozdawczości i kontroli, który będzie towarzyszył wdrażaniu porozumienia paryskiego.

Wszelkie próby osłabienia wdrażania umowy paryskiej lub ustalenia zbyt ambitnych środków należy zdecydowanie odrzucić.

Szwajcaria zamierza nadal redukować emisje gazów cieplarnianych. W tym tygodniu rozmawiam z wami w tej sprawie.

Celem tych prac jest utrzymanie i wzmocnienie już sprawdzonych środków mających na celu redukcję emisji, na przykład poprzez zwiększenie efektywności energetycznej lub promowanie lokalnych źródeł energii odnawialnej, takich jak energia wodna, energia słoneczna, wiatrowa lub biomasa.

Naszym celem jest ograniczenie emisji o 50% do 2030 r. Poprzez krajowe polityki i międzynarodowe offsety.

W tym samym czasie Szwajcaria nadal zwiększa wsparcie finansowe dla krajów rozwijających się w zakresie realizacji ich polityki klimatycznej. Od 2009 roku ponad trzykrotnie zwiększyliśmy nasz wkład.

I mogę tu ogłosić, że oprócz tego Szwajcaria zobowiązuje się do wniesienia nowych wkładów finansowych na zmiany klimatyczne w tym roku w wysokości ponad 120 milionów dolarów.

Pozwolę sobie zakończyć, podkreślając, że nasze pokolenie ma obowiązek i możliwość działania. Ponieważ koszt działania jest znacznie niższy niż koszt braku działania.

Dostępne są niezbędne technologie: energie odnawialne, budynki o zerowej emisji, pojazdy elektryczne.

Powstają nowe miejsca pracy, a całe sektory kierują swoje inwestycje na ochronę klimatu.

Pamiętajmy więc, że już dziś wiemy, że ci, którzy dziś ruszą się pierwsi, będą zwycięzcami jutra.

Jeśli zaburzenia klimatyczne zostaną wzmocnione – a wszystkie sygnały niestety na to wskazują – to im dłużej będziemy czekać, tym więcej będzie gwałtownych zdarzeń. I nie będziemy równi pod tym względem, ponieważ ci, którzy szybciej dostosują swoje systemy gospodarcze i społeczne w swoich krajach, będą mieli ogromną przewagę.

Jak pokazuje wiele przykładów w Szwajcarii i innych krajach, ochrona klimatu nie ogranicza rozwoju i nie podkopuje dobrobytu gospodarczego. Wręcz przeciwnie. Jest to jedyny sposób na zapewnienie nam dobrego samopoczucia w dłuższej perspektywie.

Skutki zmiany klimatu mają wpływ na nas wszystkich. I tylko razem możemy im przeciwdziałać.

Historia stale nam przypomina: w każdej rewolucji i każdym kryzysie to ci, którzy najszybciej się adaptują robią najlepiej. Nie ma powodu, żeby tu było inaczej.

Pamiętajmy więc, że już dziś wiemy, że ci, którzy dziś ruszą się pierwsi, będą zwycięzcami jutra.

Podobne wpisy

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,9000 PLN zmiana: -0,27 %

Index SMI Zurych: 10 048,30 zmiana: +0,84 %

Kategorie

Archiwum