Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Referendum 5 czerwca 2016
      Państwo: demokracja
Referendum z dnia 5 czerwca 2016 r.
Referendum dnia 5 czerwca 2016 r. miało uzyskać decyzję społeczeństwa na temat 5 ważnych spraw: Wyniki referendum były dość oczywiste do przewidzenia, aczkolwiek w przypadku inicjatywy "Pro Servic public" spodziewano się nieco innego wyniku.

Dla wielu najważniejszym wątkiem referendum było głosowanie nad propozycją Daniela Häni, przyznająca każdemu Szwajcarowi bezwarunkowy dochód gwarantowany w wysokości 2500 franków (dorosły) i 625 franków (nieletni) co miesiąc.

Trzeba zaznaczyć, że do urn referendalnych udało się tym razem niewielu obywateli - 46,4 %. Największą frekwencję zanotowano tradycyjnie w kantonie Szafuza 65,2 % a najniższą frekwencję zanotowano w kantonach Glarus i Uri 37 %.

W ostatnich 25 latach najwyższą frekwencję miało jedynie referendum dotyczące przystąpienia Szwajcarii do Unii Europekskiej w 1992 r. Wówczas do urn udało się 78,7 % obywateli. Przypomnijmy, że wówczas wynik referendum był negatywny dla przystąpienia do Unii jedynie niewielką liczbą głosujących na nie niż na tak. W bieżącym stuleciu nie było wyższej frekwencji.

Wyniki referendum są następujące: Więcej na temat zasad przeprowadzania referendum przeczytacie na stronie poświęconej referendum, natomiast na temat inicjatyw możecie przeczytać na specjalnej stronie inicjatywa.

Przeprowadzanie referendum to szwajcarska tradycja wynikająca z głębokiego poczucia współodpowiedzialności za własny kraj i współobywateli.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2016 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat