Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Szwajcarzy zagłosowali przeciwko wydalaniu cudzoziemców popełniających nawet drobne przestępstwa
      Państwo: demokracja
Referendum z dnia 28 lutego 2016 r.
Referendum dnia 28 lutego 2016 r. miało uzyskać decyzję społeczeństwa na temat 4 ważnych spraw: Społeczeństwo było bardzo podzielone szczególnie w sprawie czwartego głosowania dotyczącego wydalania ze Szwajcarii cudzoziemców, którzy złamali prawo. To inicjatywa zgłoszona przez SVP. Politycy większości partii oraz Parlament i Rada Federalna rekomendowali odrzucenie tej inicjatywy. W sondażach przed referendum zdanie obywateli w tej sprawie były podzielone. Wyniki głosowania pokazały jak bardzo podzielone jest społeczeństwo miast i wsi oraz poszczególnych regionów.

Trzeba zaznaczyć, że do urn referendalnych udało się tym razem wyjątkowo dużo obywateli - 62 %. Największą frekwencję zanotowano w kantonie Szafuza 75,8 % oraz w kantonach Nidwalden 73,6 %, Obwalden 72,5 % i Uri 73,3 %.

Frekwencja 62 % to jeden z najwyższych wyników od czasu wprowadzenia prawa głosowania dla kobiet w 1971 r. W ostatnich 25 latach wyższą frekwencję miało jedynie referendum dotyczące przystąpienia Szwajcarii do Unii Europekskiej w 1992 r. Wówczas do urn udało się 78,7 % obywateli. Przypomnijmy, że wówczas wynik referendum był negatywny dla przystąpienia do Unii jedynie niewielką liczbą głosujących na nie niż na tak. W bieżącym stuleciu nie było wyższej frekwencji.

Wyniki referendum są następujące: Więcej na temat zasad przeprowadzania referendum przeczytacie na stronie poświęconej referendum, natomiast na temat inicjatyw możecie przeczytać na specjalnej stronie inicjatywa.

Przeprowadzanie referendum to szwajcarska tradycja wynikająca z głębokiego poczucia współodpowiedzialności za własny kraj i współobywateli.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2016 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat