Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
więcej info
Tu znajdziecie inne informacje o Szwajcarii
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Były szwajcarski mistrz kolarski Tony Rominger z rodziną
      Sport: kolarstwo
Szwajcarski mistrz kolarski - Tony Rominger
Tony Rominger to były zawodowy kolarz szwajcarski. Urodził się 27 marca 1961 r. w Vejle, (Dania). Swoją karierę sportową rozpoczął bardzo późno, bo w roku 1986 mając 25 lat startując w skromnej ekipie Cilo-Aufina. Karierę zakończył w 1997 r. we francuskiej ekipie Cofidis.

Mając 27 lat dołączył do ekipy Chateau d'Ax, w której nie odniósł większych sukcesów, ale pokazał, że jest utalentowanym zawodnikiem wygrywając jeden z etapów Giro d'Italia w 1988 r. i zajmując drugie miejsce w ostatniej czasówce Tour de France w 1988 r.

W następnym roku (1989) pokazał swoją klasę. Wygrał Tirreno-Adriatico, potem bardzo ważny wyścig dookoła Lombardii. w 1990 r. znów wygrał wyścig Tirreno-Adriatico. Dobrze wypadł w Tour de France 1990, wygrał kilka mniejszych wyścigów i w ogólnej klasyfikacji pucharu świata zajął drugie miejsce.

W roku 1991 podpisał kontrakt z francuską ekipą Toshiba, dostosowując swój kalendarz startów do wymogów sponsora. Wygrał wyścig Paryż - Nicea, potem szwajcarski Tour de Romandie, a jesienią Grand Prix des Nations. Mimo ukończenia 30 lat pokazał, że potrafi nadal zwyciężać nie tylko pojedyncze etapy, ale całe wyścigi.

W końcu 1991 r. opuścił ekipę Toshiba i dołączył do hiszpańskiej ekipy Clas. W 1992 r. mając 31 lat stał się całkiem innym kolarzem. Wykazał, że jest również bardzo dobry w górach, zwyciężając w wyścigu dookoła Hiszpanii i drugi dookoła Kraju Basków. Był także faworytem mistrzostw świata w Benidorm (Hiszpania), ale zabrakło mu taktyki.

W 1993 r. wygrał ponownie Vueltę, startował w Tour de France z zamiarem pokonania Miguela Induraina. Ostatecznie zajął drugie miejsce.

W 1994 r. odniósł trzecie zwycięstwo po kolei w Vuelcie i skoncentrował się na wygraniu Tour de France, którego jednak nie ukończył. Pod koniec sezonu dwukrotnie pobił rekord świata w jeździe na 1 godzinę: 22 października 1994 r. przejechał 53,832 km, a 5 listopada 55,291 km.

W 1995 r. w wieku 34 lat zwyciężył w Giro d'Italia. Dalej startował w Tour de France, od 1997 r. w ekipie Cofidis. W ostatnim wyścigu miał upadek, co spowodowało, że wycofał się z wyścigu. W tym samym roku postanowił zakończyć karierę zawodową.

W sumie ma na swoim koncie 115 zwycięstw, w tym 3 razy hiszpańska Vuelta (1992, 1993 i 1994) oraz Giro d'Italia (1995). Zdobył także brąz na Mistrostwach Świata w Lugano w 1996 roku oraz był dwukrotnie drugi w Pucharze Świata w kolarstwie szosowym.

W rankingu UCI był sklasyfikowany na pierwszym miejscu w świecie od czerwca 1994 r. do września 1995 r.

Aktualnie pracuje jako agent kolarzy takich jak: Alberto Contador, Aleksander Winokurow i Andreas Kloden dla ekipy Astana.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat