Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Logo Festiwalu Złotej Róży
      Kultura: festiwale
Festiwal Złotej Róży (Rose d'Or) w Montreux
Jesienią roku 2010 w Lucernie odbył się jubileuszowy 50. Festiwal Złotej Róży. Po raz ostatni w dotychczasowej formule.

Od 2004 r. odbywa się on co roku w Lucernie w najnowocześniejszym centrum kongresowym KKL, którego projektantem był Francuz Jean Nouvel. Wcześniej przez 43 lata odbywał się zawsze wiosną w Montreux (VD) nad Jeziorem Genewskim. To największa na świecie i najbardziej prestiżowa impreza konkursowa (i targowa jednocześnie) w branży rozrywki ekranowej.

W jej ramach przyznawane są "Złote róże" dla najlepszych programów rozrywkowych. Tu spotykają się wszyscy liczący się w branży: producenci, reżyserzy, wykonawcy i przedstawiciele poszczególnych telewizji. Swoje ekipy na festiwal wysyłały także polskie telewizje. Co roku do konkursu zgłaszanych jest co najmniej 300 programów w dziedzinie komedii, sitcomów, muzycznych, teleturniejów, reality show, reklamy.

40 krajów jest regularnie reprezentowanych na festiwalu z co najmniej 800 przedstawicielami. Celem festiwalu jest nagradzanie oryginalności, jakości i kreatywności w mediach rozrywkowych.

Historia festiwalu zaczęła się 27 maja 1961, gdy telewizja BBC otrzymała pierwszą złotą różę za program "Black and White Minstrel Show". Wśród laureatów są wybitne nazwiska, które zawsze budzą respekt: Barbara Streisand, Muppet Show, Mikołaj Barysznikow, Liza Minelli, Benny Hill, Monty Python, Cyrk Słońca, Julie Andrews, The Simpsons, Mr. Bean, Nigel Kennedy, Kurt Browning, Shirley MacLaine, Udo Jurgens, Thomas Gottschalk i wiele innych znakomitości.

Dyrektorem dwóch ostatnich edycji festiwalu był Rolf Probala, którego w 2010 roku zastąpił Markus Helbling. Począwszy od 2011 roku festiwal będzie trwał rok czasu. W maju 2011 r. został rozpoczęty 51. festiwal zgłoszeniami programów do konkursu. Jesienią 2011 r. zostały przedstawione nominacje do "Złotej Róży", a 12 maja 2012 r. zostali ogłoszeni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Zwycięzców wybrało specjalne jury składające się z wybitnych specjalistów telewizyjnych.

Z uwagi na fakt, że festiwal stał się festiwalem Eurowizji a jego rozstrzygnięia i gale odbywają się poza Szwajcarią zaprzestajemy rozwijania strony poświęconej festiwalowi.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat