Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Skrytka bankowa w Szwajcarii
      Gospodarka: banki
Tajemnica bankowa
Szwajcarskie prawo zobowiązuje bank do ścisłego przestrzegania tajemnicy o kliencie i jego koncie. Jest to jedno z najbardziej restrykcyjnych umocowań prawnych dotyczących tajemnicy bankowej na świecie. Każdy pracownik banku, który bez zgody właściciela przekaże komukolwiek informację o koncie lub jego właścicielu ryzykuje co najmniej kilka miesięcy więzienia. Jedynymi wyjątkami od tej reguły jest handel i przemyt broni i narkotyków, terroryzm itp. Osoby podejrzane o te przestępstwa są wyłączone z ochrony przed udzieleniem informacji o ich kontach i ich samych.

Błąd w zeznaniu podatkowym czy wykazywaniu dochodów nie jest w Szwajcarii traktowane jako przestępstwo. Dlatego ani władze Szwajcarii, ani innego kraju nie mają prawa do informacji o koncie i jego właścicielu poza przypadkiem wyżej określonym. Ale i tu trzeba najpierw przekonać szwajcarskiego sędziego, że popełniono poważne przestępstwo uzasadniające przekazanie informacji o koncie i jego właścicielu.

Oczywiście największy stopień poufności zapewnia konto numerowe, ale trzeba pamiętać, że oprócz właściciela konta i pracownika banku prowadzącego to konto nikt nie ma dostępu do jakichkolwiek danych. W razie utraty hasła, czy w przypadku np. śmierci właściciela konta, nikt kto nie będzie znał hasła do konta numerowego nie będzie mógł z niego skorzystać. Nie ma tu bowiem identyfikacji na podstawie dokumentu tożsamości.

Szwajcarskie prawo zabrania bankom udzielania jakichkolwiek informacji o koncie i jego właścicielu bez zgody właściciela konta. Inaczej mówiąc jeśli ktoś wystąpi do banku o podanie informacji o koncie pana X, to wówczas bank zapyta pana X, czy zgadza się on na udostępnienie żądanych informacji. Jeśli pan X odmówi, bank prześle zainteresowanym informację, że nie może udzielić żadnych informacji, ponieważ pan X sobie tego nie życzy.

Nawet jeśli konto nie zostanie otwarte, albo gdy zostanie zlikwidowane to i tak w tym przypadku obowiązuje tajemnica bankowa. Naruszenie tajemnicy bankowej jest karane więzieniem, grzywną i daje podstawę do dochodzenia odszkodowań.

Tajemnica bankowa jest tak silna w Szwajcarii dlatego, że Szwajcarzy bardzo chronią swoją prywatność w każdym zakresie.

Szwajcarskim bankom nie wolno świadczyć w sprawach przed zagranicznymi sądami.

Tajemnica bankowa istnieje już 300 lat. Pierwsze zarządzenie w sprawie tajemnicy bankowej sięga roku 1713. Bankierzy z Genewy byli królewskimi bankierami. Jacques Nacker, bankier z Genewy, był dyrektorem finansów króla francuskiego Ludwika XVI.

W 1984 r. naród szwajcarski wypowiedział się ponownie w referendum (73 %) za utrzymaniem tajemnicy bankowej.

Tym, który włada tajemnicą nie jest bank, lecz jego klient. Bank sam nie ma prawa uchylić tajemnicy.

Pojawiły się niedawno informacje, że Szwajcarzy zgodzili się udzielać Polsce informacji o kontach Polaków w Szwajcarii. Trzeba tu jasno stwierdzić, że podpisano porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania, co nie ma nic wspólnego z tajemnicą bankową.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat