Pierwszy Portal o Szwajcarii po polsku

Artykuł

 Najnowsze
  • Szwajcaria wygrała z Gruzją 1 : 0 Dziś w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2020 Szwajcaria wygrała z Gruzją 1 : 0. Bramkę dla Szwajcarii zdobył debiutant w reprezentacji Cedric Itten. Mecz odbył się w mieście St. Gallen...
  • Ewakuacja 200 turystów helikopterem Ewakuacja 200 turystów helikopterem z Kleine Scheidegg (BE). Bardzo trudną noc mają za sobą turyści, którzy w czwartek wybrali się kolejką na Kleine Scheidegg (w drodze na Jungfrau). Trasa ta...
  • Szwajcaria mistrzem świata U17 w 2009 Dziś mija dokładnie 10 lat od największego sukcesu szwajcarskiej piłki nożnej – tytułu mistrza świata w piłce nożnej dla drużyny szwajcarskich juniorów U-17. Rozegrany w Nigerii turniej o tytuł mistrza...
  • Trzęsienie ziemi w Szwajcarii Trzęsienie ziemi w Szwajcarii. W ostatnich dniach trzęsie się ziemia w kantonie Valais na południu Szwajcarii. We wtorek na południe od góry Wildhorn na Wyżynie Berneńskiej zatrzęsła się ziemia o...
  • Druga tura wyborów do Rady Stanów Nie wszędzie udało się uzyskać wyniki za pierwszym razem. Poniżej kantony w których będzie druga tura wyborów do Rady Stanów oraz data ich przeprowadzenia: Argowia – 24.11.2019 Bazylea-Kraj – 24.11.2019...
  • Szwajcarskie partie po wyborach Szwajcarskie partie po wyborach do Rady Narodowej 20 października 2019 r. Ponieważ wybory Rady Stanów nie zakończyły się jeszcze – będzie druga tura wyborów to dziś skupimy się na pełnych...
  • Skład osobowy nowej Rady Narodowej Poniżej prezentujemy listę wszystkich osób, które od społeczeństwa uzyskały mandat do zasiadania w Radzie Narodowej: Pierwsze zestawienie obejmuje wszystkie nowo wybrane osoby, które dotychczas nie były obecne w szwajcarskim parlamencie....
  • Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety Ponad 40 % kandydatów do szwajcarskiego parlamentu to kobiety. Federalna Komisja ds. Kobiet (Eidgenössische Kommission für Frauenfragen EKF) podała dane statystyczne dotyczące udziału kobiet w wyborach 2019 r. Z zestawienia...
  • Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Program pomaga wyborcom wybrać najlepszego kandydata na posła. Niezależna szwajcarska organizacja Vimentis opracowała przed laty specjalny program wspomagający wybór kandydatów. Jego działanie polega na tym, że osoba używająca programu określa...
  • Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Szwajcaria skreślona z listy rajów podatkowych. Wczoraj Unia Europejska w specjalnym komunikacie unijnego komisarza ds. finansów oznajmiła, że Szwajcaria została definitywnie usunięta z szarej listy rajów podatkowych i to przed...

Street Parade w Zurychu 2019

Street Parade w Zurychu 2019
Sierpień 11
22:14 2019

W sobotę w Zurychu odbyła się 28. Street Parade – największa na świecie parada techno, w której uczestniczyło ponad 850.000 osób.
Tegoroczna parada odbyła się pod hasłem „Kolory jedności” (Colours of Unity).

Początkowo obawiano się o frekwencję, gdyż przed południem padało, ale później się rozpogodziło i nic nie zagrażało nastrojom uczestników.

O godzinie 14 z Utoquai wyruszyło 28 lovemobilów na trasę 2,4 km wokół jeziora przez Bürkliplatz do Enge.
Przygotowano również 8 scen dla DJ-ów od godziny 13 do północy.
Najważniejszą sceną była Opera Stage na Sechseläutenplatz. Tu od 13 do 15 królował legendarny DJ John Digweed, który otworzył oficjalnie Street Parade. Do 22.30 na scenie brylowała Amelie Lens z Belgii.
Druga najważniejsza scena to Elrow Central Stage na Bürkliplatz. Wystąpili tu m.in. Line-up (USA) i DJ Erick Morillo.
Inne licznie odwiedzane sceny to:
Rakete Stage na Bürkliplatz, dokładnie na przeciwko sceny Elrow. Tu przedstawiali się najważniejsi z zuryskiego Techno i House.
Generations Stage koło Rentenwiese, gdzie o 14.30 wystąpił założyciel Street Parade MAREK KRYNSKI znany jako DJ Marek Kay.

Wśród lovemobili największym zainteresowaniem cieszyły się:
Ants-Lovemobile z Ushuaia na Ibizie, która o 14 otworzyła przemarsz Street-Parade. Na pokładzie były gwiazdy techno Steve Lawler i Davide Squillace.
Klaus i Przyjaciele od 16.16 na 18 pozycji w przemarszu reprezentujący kluby z Zurychu. Byli na niej Nici Faerber i Juli Lee..
Katermukke na 20 pozycji od godz. 16.32 reprezentujący klub Katermukke z Berlina i zuryski Club Hive. Byli DJ-e: Britta Arnold, Jake the Rapper i Vanita.

Na party w czasie parady zapraszały m.in. następujące kluby:
Terrazzza Sunset Cruise na statku (wstęp 49 Fr.), Day Off, czy restauracja Terrasse Rouge (wstęp 39 Fr.).

Oczywiście jak zwykle odbyły się imprezy liczne after-party m.in.:
w Kaufhouse, Club Hive w X-Tra, Wildlife-Party w Plaza, Lethargy Festival 2019 na terenie czerwonej fabryki (25 raz już, wystąpił Stephan Eicher), czy OXA Parade Festival 2019 w klubie Sektor11-Club w Zurychu-Oerlikon.

Po paradzie uczestnicy musieli jakoś powrócić do swoich miejsc zamieszkania. Ułatwiła to szwajcarska kolej uruchamiając ponad 100 dodatkowych pociągów z Zurychu w różnych kierunkach. Również komunikacja miejska Zurychu funkcjonowała do 4 rano.

Oczywiście całość była pieczołowicie nadzorowana przez służby porządkowe oraz ratownicze, które dodatkowo miały 380 pracowników.

Naturalnie nie obyło się bez głupich dowcipów. Jeden z niemieckich uczestników miał ze sobą plecak a w nim atrapę bomby rurowej. Tuż po 21 ktoś znalazł podejrzany plecak, zgłoszono to policji, która natychmiast zamknęła niebezpieczny rejon parady. Do pomocy ściągnięto specjalny robot saperski, który nie stwierdził zagrożenia. Tuż przed północą sytuacja została opanowana.

Niezadowolony z tej sytuacji był właściciel baru Pumpstation, który skarżył się, że przez to wydarzenie stracił kilka tysięcy franków, bo na taką kwotę byliby klienci, gdyby nie zamknięto terenu wokół baru.

Największe problemy ma jednak właściciel owego plecaka 32-letni Niemiec, który mieszka w kantonie Argowia. Został w niedzielę wieczorem zatrzymany przez policję do dyspozycji prokuratury. Wcześniej zatrzymano innego podejrzanego 35-letniego Szwajcara z Zurychu, ale wkrótce go zwolniono.

W czasie trwania parady i tuż po policja zatrzymała w sumie 78 osób z 21 krajów. Nie obyło się bez drobnych bójek w trakcie których lekko rannych zostało kilkanaście osób.

Do służb ratowniczych zgłosiły się o pomoc 654 osoby, z czego 59 osób trzeba było przewieźć do szpitala na dalsze badania.

Podobne wpisy

Bieżące wskaźniki finansowe

Kurs: 1 CHF – 3,9047 PLN zmiana: -0,64 %

Index SMI Zurych: 10 463.43 zmiana: +0,28 %

Czego szukasz?

Kategorie

Archiwum