Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Widok na Locarno ze wzgórza Orselina
      Turystyka
Rozwój turystyki
Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi szwajcarskiej gospodarki. Przynosi ona rocznie ok. 10 miliardów franków dochodu z turystyki wewnętrznej (!) i ok.13 miliardów franków od turystów zagranicznych. Łącznie to prawie 6 % produktu narodowego brutto!

Turystyka przynosi rocznie dochody równe eksportowi całego przemysłu tekstylnego i zegarkowego razem wziętych. Tylko przemysł chemiczny (głównie farmaceutyczny) przynosi 3 razy więcej dochodów i przemysł maszynowy 4 razy więcej.

Tu ciekawostka: czy wiecie, że Szwajcarzy pozostawiają więcej pieniędzy za granicą niż przybysze z zagranicy w Szwajcarii? Różnica wynosi ponad 300 milionów franków. Wynika to z faktu, że Szwajcarzy bardzo dużo podróżują. Regułą jest wyjazd wakacyjny dwukrotnie w ciągu roku, plus ewentualnie krótkie wypady weekendowe lub świąteczne.

Turystyka napędza gospodarkę. Bezpośrednio zatrudnionych jest w niej ponad 208.000 osób, a pośrednio ponad 92.000, czyli łącznie tworzy to liczbę 300.000 zatrudnionych, z czego 35 % to cudzoziemcy, zarówno zamieszkali w Szwajcarii, jak i pracownicy sezonowi i transgraniczni.

Liczba noclegów turystów zagranicznych sięga 33 milionów rocznie, a krajowych ponad 36 milionów. Jak widać więcej podróżuje po Szwajcarii samych Szwajcarów niż ogółem cudzoziemców. "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to hasło, które w Szwajcarii nie ma racji bytu. Szwajcarzy znają doskonale swój kraj.

Liczba noclegów turystów z Europy Wschodniej to kilkaset tysięcy rocznie, co stanowi ułamek procenta wszystkich noclegów. Trzeba poprawić tę statystykę!

Jeśli jeszcze mowa o szwajcarskiej statystyce to warto wspomnieć, że jeden obiekt gastronomiczno-hotelowy przypada na 250 mieszkańców!

Najwięcej turystów przyjeżdża w góry.

Warto dodać, że do rozwoju turystyki przykłada się wielką wagę. Każda gmina prowadzi własne biura turystyki, które tu nazywają się:

po niemiecku - Verkehrsbüro lub Tourismusbüro
po francusku - office du tourisme
po włosku - ente turistico.

Każde biuro posiada swoje strony w Internecie, gdzie można znaleźć masę pomocnych informacji, jak również uzyskać na miejscu drukowane materiały, takie jak foldery, wykazy hoteli i apartamentów, oferty promocyjne itp. Niektóre z nich można zamówić przez Internet bezpłatnie, wypełniając odpowiedni formularz.

Biura te to odpowiednik polskich ośrodków informacji turystycznej. Są doskonale wyposażone i pośredniczą we wszelkich sprawach związanych z turystyką danego regionu.

Portal turystyczny MySwitzerland.com jest miejscem, gdzie wszystkie regiony są szczegółowo przedstawione. Jest to organizacja turystyczna wspierana finansowo przez Konfederację, której celem jest rozwój turystyki w Szwajcarii. Organizacja ta przyznaje znak jakości - wyraz uznania dla najlepszych obiektów turystycznych.

W Szwajcarii przywiązuje się dużą wagę do ułatwienia życia osobom niepełnosprawnym, dlatego na osobnej stronie przekazujemy kilka informacji dla nich, by również mogły się cieszyć zwiedzaniem naszego pięknego kraju.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat