Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Polski Solaris na krętej górskiej drodze w Szwajcarii
      Komunikacja: transport
Transport w Szwajcarii
System transportowy Szwajcarii jest bardzo rozwinięty, stanowi bardzo istotny składnik europejskiego systemu transportowego.

Wystarczy przypomnieć, że w roku 2009 przez Alpy austriackie, francuskie i szwajcarskie przejechało: Z powyższych liczb wynika, że Szwajcaria jest krajem tranzytowym dla większości towarów, stąd wielka waga jaką przywiązuje się do zwiększenia tranzytu kolejowego, a ograniczenia tranzytu drogowego. Społeczeństwo domaga się, by cały tranzyt ciężkich ciężarówek był przewożony koleją. Dlaczego?

Od wielu lat Szwajcarzy starają się chronić swoje środowisko naturalne, dbając o nie i pielęgnując wyjątkowo wytrwale i skutecznie. Rosnący tranzyt ze zwiększoną emisją zanieczyszczeń zagraża dotychczasowym osiągnięciom.

Dlatego powstała "inicjatywa alpejska" mająca chronić Alpy przed nadmiernym ruchem ciężarówek. Miałyby one być ładowane na specjalne platformy kolejowe na kilku stacjach granicznych, przejeżdżać przez Szwajcarię pociągami i być rozładowywane na następnej granicy. Linie kolejowe musiałyby zwiększyć swoją zdolność przewozową. W tym celu wybudowano drugi tunel Lotschberg o długości 34 km, który został niedawno oddany do użytku. W trakcie realizacji jest także następny projekt budowy nowego tunelu Alp Transit Gotthard o długości 56 km. Tunel ten będzie najdłuższym na świecie. Tunel fedrowano jednocześnie z północy i z południa stron. 15 października 2010 r. oba kopane tunele połączyły się. Najważniejszą część pracy wykonano. Teraz kilka lat prac wykończeniowych. Jego oddanie do użytku planuje się na 2017 r.

A teraz trochę statystyki:

Aktualnie długość linii kolejowych wynosi 5.184 km, a sieć dróg ma 71.454 km, z czego 1789 km dróg narodowych.

Liczba samochodów w Szwajcarii wynosiła w 1990 - 3,998,745, w 2000 - 4,870,940, a w roku 2010 - 5,729,451 przy liczbie mieszkańców ok. 7,5 miliona.

Liczba samochodów osobowych w 2010 r. wynosiła 4,075,825 szt., motocykli 651,202 szt., ciężarówek 335,200 szt.

W roku 2010 zarejestrowano 396,802 nowych samochodów, co stanowi wzrost o 8,8 % w stosunku do roku 2009.

Statystyka wypadkowa w 2009 r.: Statystyki pokazują wyraźnie, że z każdym rokiem ilość wypadków, ilość rannych i ofiar śmiertelnych systematycznie spada, pomimo wzrostu ilości samochodów. Liczba ofiar śmiertelnych wypadków w przeliczeniu na milion mieszkańców wynosiła dla Szwajcarii w roku 2008: 47, dla Francji 69, dla Włoch 79, dla Austrii 81. Podobnie liczba ofiar śmiertelnych wypadków w przeliczeniu na milion samochodów dla Szwajcarii wynosiła w 2008 r.: 90 (w 2009 - 87), we Włoszech 132, we Francji 137 i w Austrii 159.

Bardzo ciekawa jest statystyka dotycząca środków lokomocji:
najwięcej osób korzysta z auta 67,2 %, kolei 13,6 %, roweru lub piechotą 7,2 %, autobusu lub tramwaju 4,2 %, motoroweru 2,2 %.

Co do celu przejazdów to 43,9 % pasażerów podróżuje turystycznie, 23,7 % do pracy, 10,8 % na zakupy, 4,3 % do szkoły.

Oprócz transportu kolejowego i drogowego istnieje transport lotniczywodny.

Transport lotniczy jest wykonywany przez firmy wymienione na stronie linie lotnicze.

Transport wodny reprezentowany jest przez statki żeglugi śródlądowej (Szwajcaria nie posiada dostępu do morza, choć posiada własne statki morskie), promy samochodowe i barki rzeczne na Renie między Bazyleą, a Rheinfelden, oraz między Szafuzą i Jeziorem Bodeńskim.

Szwajcaria posiada 24 statki morskie powyżej 1000 GRT o łącznym tonażu 780 458 DWT, w tym: 1 tankowiec, 5 chemikaliowców, 6 statków do przewozów cargo, 12 masowców. Po szwajcarskich jeziorach i rzekach pływa łącznie 349 statków pasażerskich.

Wszystkie środki transportowe działające w Szwajcarii są ze sobą zharmonizowane dla wygody wspólnego klienta. Powołano nawet do życia Swiss Travel System, który turystom oferuje specjalne zniżki na szwajcarskie środki transportowe.

O autobusach pocztowych (odpowiednik polskiego PKS) piszemy na osobnej stronie poświęconej "Postauto".
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat