Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Tunel drogowy pod Alpami
      Komunikacja: drogi
Tunele drogowe
Bardzo rozwinięty system drogowy w górzystym kraju, jakim jest Szwajcaria, wymagał budowy wielu tuneli. Właśnie w Szwajcarii można spotkać odcinki dróg, gdzie przez kilkanaście kilometrów można jechać tunelem, bądź wyjeżdżać z jednego i za chwilę wjeżdżać do drugiego przez wiele kilometrów. Oprócz wielu długich, kilometrowych tuneli istnieje wiele małych tuneli na górskich drogach.

Tunele drogoweProsimy pamiętać, by stosować obyczaj panujący w Szwajcarii w czasie jazdy krętymi, wąskimi, górskimi drogami: przy zbliżaniu się do wąskiego tunelu, lub przy wchodzeniu w wąski zakręt bez dobrej widoczności należy użyć klaksonu, by ostrzec kierowcę ewentualnie zbliżającego się pojazdu z przeciwka.

Oto wykaz najdłuższych tuneli:

To tylko kilkanaście najdłuższych tuneli.

Należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu przepisów w czasie jazdy tunelami. We wszystkich dłuższych tunelach zainstalowane są zarówno kamery rejestrujące ruch (a więc i przekraczających przepisy), jak też specjalne kamery robiące zdjęcia niesfornym kierowcom. Takie zdjęcie jest niestety bardzo kosztowną niepodzianką. Przestrzeganie przepisów jest niezwykle istotne ze względu na bezpieczeństwo ruchu.

Niedawno turecki kierowca jadący niesprawną ciężarówką należącą do belgijskiego przewoźnika spowodował bardzo groźny wypadek w tunelu Gotthard, powodując jego zamknięcie na długi okres czasu. Tunel ten łączy centrum Szwajcarii z południem (kanton Ticino). Jego zamknięcie spowodowało wielkie kłopoty nie tylko dla Szwajcarów. To niezwykle uczęszczana trasa z północy Europy na południe do Włoch.

Utrzymanie tuneli sporo kosztuje. Jako ciekawostkę podamy, że cała energia elektryczna przeznaczona na obsługę dróg wyniosła w 2010 r. 145 gigawatogodzin. Natomiast oświetlenie 228 tuneli drogowych pochłonęło 75 % całej dostępnej energii elektrycznej. Oczywiście tam gdzie to jeszcze się nie stało wszystkie lampy oświetleniowe są wymieniane na LED-owe.

REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat