Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Zegar słoneczny na ścianie budynku z Gryzonii
      Gospodarka: zegarki
Szwajcarskie zegarki
Zegarek TissotSzwajcaria to kraj od lat słynący z produkcji doskonałych zegarków. Nazwy takie jak Omega, Rolex, czy Tissot nieodmiennie kojarzą się ze Szwajcarią i jej tradycjami zegarmistrzowskimi.

Mistrzowie zegarmistrzostwa z różnych krajów dumni byli z dyplomów kursów ukończonych w Szwajcarii, gdyż tamtejsze dyplomy dawały im swego rodzaju nobilitację. Dziś zalewa świat tandeta jednorazowych zegarków, produkowanych masowo w Azji. Jednak szwajcarskie zegarki zawsze będą precyzyjne, obdarzone smakiem i "duszą". Nawet tanie plastikowe zegarki SWATCH są technologicznie produktami wysokiej jakości, których wzory są zmieniane co pół roku. Drogie luksusowe to zegarki na wieczność. Zegarki Swatch są kolorowe, żywe, lekkie i oryginalne - po prostu "młodzieńcze", ale ich żywotność jest ograniczona.

Słynne miasto Montreux to w wolnym tłumaczeniu na polski po prostu "Zegarkowo". Tu produkowano kiedyś większość zegarków. Dziś ich produkcja rozrzucona jest po całym kraju: Genewa, Le Locle, La Chaux-de-Fonds, Biel, Grenchen, Brig, Zurych, St. Gallen i wiele innych miejscowości.

Szwajcaria to jeden z największych na świecie producentów zegarków. Wartościowo szwajcarski udział w światowej produkcji przekracza 50 %. W ubiegłym roku przeciętna cena uzyskana za wyeksportowane ze Szwajcarii zegarki wyniosła 367 franków za 1 egzemplarz. Cena ta jest 6-krotnie wyższa niż zegarków produkowanych przez inne kraje.

Jak już wyżej zaznaczyliśmy, Szwajcaria produkuje nie tylko drogie zegarki. Najliczniej sprzedawane tanie zegarki Swatch też są szwajcarskiej produkcji.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego markowe zegarki szwajcarskie są drogie? Odpowiedź jest prosta. Jeden markowy zegarek składa się z ok. 300 części. Ale koszty materiałowe to tylko ułamek wartości gotowego zegarka. Taki zegarek wymaga olbrzymiej ilości czasu. Jego wykonanie, poskładanie, dopasowanie wszystkich elementów wymaga średnio 150 godzin pracy!

Najsłynniejsze zegarki produkowane w ilościach jednostkowych wymagają nawet do 2000 godzin ręcznej mistrzowskiej pracy. Stąd wynika wysoka cena oryginalnych szwajcarskich zegarków. Najwyższa jakość jest podstawą eksportu zegarków i innych wyrobów. W przypadku zegarków idzie o elementy wielkości setnej części milimetra. Precyzja i perfekcjonizm to cechy charakteryzujące Szwajcarów. Widać to na co dzień w miastach, na wsi, na ulicach, polach.

Napis "Swiss made" oznacza, że mechanizm zegarka został wykonany w Szwajcarii, mechanizm został zamontowany do zegarka w Szwajcarii i że wykonawca przeprowadza kontrolę ostateczną zegarka w Szwajcarii, inaczej mówiąc cały zegarek jest produkcji szwajcarskiej. Taki zegarek kupić można wyłącznie w renomowanych punktach sprzedaży - inaczej może to być falsyfikat.

Większość światowych producentów zegarków kupuje mechanizmy do swoich zegarków w Szwajcarii. Mają wówczas prawo używania na swoich zegarkach napisu "Swiss movement" lub "mouvement suisse". Jeśli napis będzie brzmiał "SWISS MOVT" albo jest malowany to z pewnością nie ma nic wspólnego ze Szwajcarią!

Jeśli chcecie poznać wykaz producentów zegarków w Szwajcarii to zapraszamy na ich stronę. Zainteresowanym historią zegarków szwajcarskich proponujemy zajrzeć do jednego z wielu muzeów, poświęconych zegarmistrzostwu.

Jeszcze jedna ciekawostka:
Kilka lat temu na aukcji w Genewie sprzedano zegarek firmy Patek-Philippe oznaczony numerem 2 za cenę 1 miliona 900 tysięcy franków!
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
edom.pl Domy i apartamenty wakacyjne
Reklama:
Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Kolejka na Jungfrau
Sklep 3 Suisses
Kosmetyki Yves Rocher
Tu może być Twoja reklama
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat