Start | O nas | Impressum | Kontakt | Pomoc | Mapa stron | Euro 2008
Kurs franka
Deutsch Français Italiano English Po polsku
Dziś     Jutro
Pogoda
Wiadomości:
SMI: 
Newsletter
Najnowsze informacje na twój e-mail
szwajcarskie.info
Lista hoteli przez nas polecanych
Swiss Club
Zobacz dlaczego warto wstąpić do naszego klubu
   więcej...
Gazetka online
Przeczytaj naszą gazetkę online. Warto na prawdę!
   więcej...
Najlepsze wina
Szwajcarskie wina są rzeczywiście doskonałe.
   więcej...
Kaspar Villiger były prezydent Konfederacji
      Państwo: prezydent
Kaspar Villiger - Prezydent Konfederacji w 1995 i 2002 r.
Prezydent Kaspar Villiger Kaspar Villiger, został wybrany Przewodniczącym Rady Federalnej na rok 2002 na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego w dniu 26.11.2001 r. Był prezydentem po raz drugi.

Spośród wszystkich polityków Rady Federalnej miał najwyższe notowania społeczne. Jak każdy Prezydent Konfederacji sprawował swój urząd przez okres jednego roku.

Kaspar Villiger urodził się 5 lutego 1941 r. w Pfeffikon w kantonie Lucerna. Tu ukończył szkołę podstawową. Maturę zdał w Aarau, następnie po studiach w Wyższej Szkole Technicznej Konfederacji (ETH) w Zurychu w 1966 r. uzyskał tytuł inżyniera mechanika. Jest żonaty, ma dwie córki.

Z powodu śmierci ojca mając 25 lat przejął kierownictwo fabryki cygar Zigarrenfabrik Villiger Söhne AG w Pfeffikon. Jako współwłaściciel firmy kierował nią do 1989 r. Wówczas został wybrany członkiem Rady Federalnej, dlatego zrezygnował z kierowania firmą.

Do tego czasu działał w kilku organizacjach federalnych. Był wiceprezesem Izby Handlowej Srodkowej Szwajcarii, członkiem rady Centralnego Związku Szwajcarskich Organizacji Pracodawców, wiceprzewodniczącym Izby Handlowej i Przemysłowej Argowii.

Z ramienia Partii Liberalno-Demokratycznej Szwajcarii (FDP) został w 1972 r. wybrany do Wielkiej Rady parlamentu kantonalnego Lucerny, w której zasiadał do 1982 r.

Wówczas został wybrany do Rady Narodowej. W latach 1983 - 1987 był członkiem komisji ds. wojskowych.

W 1987 r. został wybrany do Rady Stanów, gdzie działał w Komisji Kontroli Handlu oraz w Komisji Transportu.

Zgromadzenie Narodowe wybrało go 1 kwietnia 1989 r. do Rady Federalnej. Do końca października 1995 r. kierował departamentem wojskowym. Od 01.11.1995 r. przejął kierownictwo nad departamentem finansów.

W 1994 r. był wiceprezydentem Konfederacji, wybranym następnie na Prezydenta Konfederacji na rok 1995. Wiceprezydentem był również w roku 2001.

Jego zastępcą i następcą był Pascal Couchepin - minister gospodarki narodowej. Ostatnio Kaspar Villiger sprawował funkcję ministra finansów. Rok 2003 był ostatnim rokiem jego udziału w Radzie Federalnej.
REKLAMA
Pierwszy polski sklep internetowy w Szwajcarii
Zobacz także te strony:
  ::  genewa info  ::  praca.szwajcaria.net  :: szwajcarskiebanki.pl  ::  valais-wallis.pl  ::  stgallen.pl  ::  swisshotels.pl ::  
Copyright © 2001 - 2015 by 'szwajcaria.net'
Zarezerwuj domek
w Szwajcarii:
Reklama:

Zegarki na miarę

Zarezerwuj hotel w Szwajcarii:


Konto w szwajcarskim banku

Nauka w Szwajcarii
Reklama:
Strona Fundacji Lifeboat